Köpekler

Yaşlı Köpeklerde Mide Sorunları (Kusma-İshal)

Mide ve diğer iç organların yaşamımız için ne kadar önemli olduğundan söz etmemize gerek yok. Zaten herkesin bildiği bu gerçeği her açıdan değerlendirmeye ekstradan gerek duymuyoruz. Fakat evcil hayvanların mide bozukluğu yaşamasıyla alakalı çok fazla dikkat edilecek detay var. Bu aşamada evcil hayvanınızın geçmiş dönemde yaşadığı sorunlar ve rahatsızlıkların kalıntılarını yaşlılık döneminde yaşamaya başlaması son derece olasıdır.

Eğer köpeğinizin midesi bozulduysa yapmanız gereken şeylerin başında bu durumu veterinerinize bildirmek yatar. Yaşlı köpeklerde mide rahatsızlıkları çok daha önemsenmelidir. Fakat veterinerinize vereceğiniz rapor ve danışacağınız konu hakkında bilgi sahibi olup bazı detayları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Örneğin mide bozulmasına örnek olarak gösterilen en önemli unsurlar arasında kusma ve ishal gibi faktörler incelenmektedir. Yaşlı köpeklerde bu durum görülmeye başlandığında uzun süreli olma ihtimali çok yüksektir. Yetişkin bir köpeğin kusma ya da safra çıkarma süresi birkaç saat ile sınırlıdır. Doğal olarak bu süreç geçtikten sonra eski formuna geri döner. Sağlığını yeniden kazandıktan sonra ise aynı sorun tekrar nüksetmez. En azından uzunca bir süre gözlemlenmez.

Yaşlı köpeklerde mide bozulması yaşandığı andan itibaren çok ciddi sorunlarla yüzleşme vakti gelmiş demektir. Hemen ilk bulgulara göz gezdirip veterinerinizden fikir edinin. 24 saat kuralı yine geçerli olacağından bu süre zarfında geçmeyen durumlarda yaşlı dostunuzu hemen bir kliniğe götürün.

Yaşlı Köpekler Neden Kusar?

Yaşlı köpekler belirli bakterilerin sebep olduğu, parazitlerden kaynaklanan bir enfeksiyona bağlı olarak kusma eğilimi gösterebilir. Hatta birçok kez bunun yanı sıra kusma ile beraber ishal gözlemlenebilir. Burada önemli olan şey neden kustuğundan ziyade teşhise bağlı olarak nasıl tedavi edileceğidir. Çünkü yaşlı köpeklerin bağışıklık sistemi yetişkinler kadar güçlü değildir.

Yaşlı Köpeklerin Kusma ve İshali Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Bir süre gözetim altında tutulmak üzere evde gönderilen yaşlı köpeğinizin kusması ya da sürekli dışkı yapması farklı hastalıkların zeminini hazırlıyor olabilir. Veterinerinizin dediği her şeyi uygulayarak tümüyle bu noktada bir inceleme yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

 

Veterinerinizin ilk bilmek isteyeceği detay ilk kusmanın görüldüğü gün ne yediği olacaktır. Böylelikle köpeğinizin mide bozukluğu ile neden karşı karşıya kaldığını ve kusma ya da ishal gibi reaksiyonları neden gösterdiğini anlamak için bir alternatife rastlamış oluruz.

 

Bu durum yaşlı köpekler için ishal ne kadar tehlikelidir gibi soru kalıplarını doğurduğu için hayati tehlike durumundan da söz etmek istiyoruz. Köpeğinizin ishal ya da kusma faaliyetleri 24 saati geçkin bir zamandan beri devam ediyorsa bu raddede yapılabilecek tek şey vakit kaybetmeden veterinere gitmektir.

 

İshalinde ya da kusarken çıkardıklarında kana benzer kırmızı dokular ya da zift gibi siyah bir dokuya rastlarsanız yine veterinerinize başvurmaktan çekinmeyin. Zira çok önemli bir hastalığın teşhisi konulabilir. Bu tip durumlarda köpeğinizin yeme alışkanlıkları baştan düzenlenecek ve özel bir mama tavsiyesi yapılacaktır. İçerisinde bulunan yağ ve diğer bileşenlerin farklı oranlarda bulunduğu mama türleri önerilmektedir.

 

Özel mama kullanımının ortalama 7 ile 10 gün içinde tüm mide fonksiyonlarını düzenlediğini söylemek mümkün. Eğer bir cisim yutma ve cismin iç organlara zarar verme gibi bir durumu olmadıysa yaşlı köpeğinizin midesini bozması pek sorun olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.