Kedi cinsleri

İran Kedisi (Persian) Karakteri, Bakımı

Dolgun tüyleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan İran Kedisi genellikle uluslararası çapta Persian olarak adlandırılır. Tamamıyla İran kökenli bir kedi olmasından ötürü ülkemizde çok sık gözlemlenen bir türdür. Hareket konusunda gayet kararlı bir sakinliğe sahip olmasından ötürü miskinliğiyle ön plana çıkmıştır. Avcılık gibi alternatif meziyetleri ise yoktur.

 

İçeride bakılan kediler arasında yer alan ve dışarıda yaşama elverişli olmayan İran Kedisi cinsine özel birçok özelliğe sahiptir. Bu bağlamda insanların kedilerden beklentileriyle doğru orantılı olarak ilk tercihiniz olabilecektir.

 

Öncelikle hiçbir Persian oyun oynamak için özel bir çaba sarf etmez. Buna aktivitelerde dahildir. Evinizde farklı evcil hayvanlar varsa onlarla hiçbir sorun yaşamadan kendi hayatını yaşamaya devam eder. Ancak ortak bir aktivite ya da oyun söz konusu olduğunda İran kedisi ırkının durgunluğu ön planda gözlemlenir.

 

İran Kedisi Karakter Özellikleri

İran kedisi karakteri açısından bakıldığında evine bağlı bir türdür. Dışarıya merak salmaz ve kaçma eğilimi çok azdır. Aile içerisinde samimi gördüğü her bireyle saatlerce yan yana oturabilir. Fakat dolgun tüyleriyle oynanması dışında herhangi bir aktiviteye sahibiyle bile dahil olmaz. Diğer tüm evcil hayvanların katıldığı oyunlarda bile yer almaz.

 

Ancak son derece zeki olmasının haricinde mantıksal hareket etme içgüdüsünü sonuna kadar hissettirir. Hatta Persian kedisi Türkiye’nin en çok bakılan ev kedisi konumuna bu sebeple gelmiştir. Tüm gün evde değilseniz ya da günün belirli saatini kedinize ayırmak gibi bir zorunluluğunuz varsa uzun uyku saatleriyle size ayak uydurabilecek bir ırktır. Üstelik çocuklarla çok iyi anlaşabildiklerinden ötürü ailelerin tercihi olmayı sürdürmektedir.

 

İran Kedisi Vücut Yapısı

Büyük boy olarak görülüp nitelendirilmesi dolgun ve kabarık tüylerinden kaynaklanmaktadır. Aslında orta boy bir kedi olmasının yanında tüylerinin katman katman vücudundan akıyormuş gibi bir görünümü vardır. Dolayısıyla İran kedisi vücut yapısıyla atletik olmasına rağmen hantal bir cüsse gibi görünür.

 

Kafa yapısı tamamıyla kendisine özgü ve kemiklidir. Tamamıyla yuvarlak olan kafasında gözleri dışarıya çıkacakmış gibi pörtlemiştir. Burnu ise içeriye doğru basık gibidir. Tüm bunlar kendisine has bir yüz ifadesine sahip olmasını sağlamıştır. Doğal olarak İran kedisini sevenler ve sevmeyenler gayet net bir biçimde iki gruba ayrılırlar.

 

İran Kedisi Çıkış Yeri

İran kedisi ismiyle doğru orantılı olarak İran kökenlidir. Aynı zamanda Türkiye’den Ankara kedisiyle ilişikli olarak türediğine dair ciddi araştırmalar yapılmıştır. Soyağacında yer alan bu bilgilerin haricinde tüm dünyada güzellik yarışmalarında birinci olmasını eklemek istiyoruz.

 

Bu sebeple başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesi bu kedi ırkını Avrupa’ya getirip çoğaltmaya başladı. Doğal olarak kendi ırklarından daha çok bu doğu kökenli kedi ırkını sevdiklerini söyleyebiliriz. Ancak yıllar geçmesine rağmen karakteristik özelliklerinden ödün vermeyen İran kedisi ırkı tamamıyla hareketsizlik üzerine kurulu bir yaşam sürmeye devam etmektedir.

 

İran Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Uzun tüyleri olmasının haricinde hem sıkı hem de yumuşak bir tüy yapısına rastlanmaktadır. İran kedisi tüy bakımı her gün sizi belirli bir süre alıkoyabilir. Doğal olarak İran kedisinin tüylerinde sık sık bakım yapılmadığında oluşacak topaklanma çok daha riskli sonuçlar doğuracaktır. Mevcut kedilerde tüy bakımı aksatıldığında dahi hiçbir şey olmamaktadır.
Fakat İran kedisinin tüylerine nasıl bakım yapılır sorusunun birçok farklı cevabı ve yöntemi var. Sık tüy bakımından ötürü ise gençlerin üstlerine düşemediği bir ırk olarak tanımlanır. Genelde işi biraz daha sakin olan, kedisine günün belirli bir saatini ayırabilecek insanlar tarafından evde bakılmaktadır.

 

İran Kedisi Renk Skalası

Genelde birkaç renge sahip olduğu düşünülen İran Kedisi ırkı aksine daha fazla renge sahip olabilir. Krem ve Vizon rengi sık görülmesinin yanı sıra aynı zamanda mavi ile karmaşık olarak gözlemlenebilir. Bu daha farklı bir tona sebep olurken birçok kedi severin daha hoşuna giden bir ayrıntı ortaya çıkmış oluyor. Beyaz İran kedisi ise gerçek anlamda son derece özel bir cins olarak düşünülebilir. Altın, Duman, Siyah, Kızıl, Mavi ve Gümüş gibi renk tonlarına sahip olan kürkleri gereken bakım yapıldığında oldukça sevilesi görünür.

 

Mavi ve yeşil tonlarını gözlerinde görmek oldukça kuvvetli muhtemeldir. Aynı zamanda İran kedisi göz rengi mavi olduğunda daha özel olarak kabul edilir. Fakat göz yapısı diğer tüm kedilerden farklı olduğu için bu aşamada yeşil ve bakır renklerinde gözlerinde dikkat çeken bir noktaya dönüştüğünü söylemek istiyoruz.

 

İran Kedisi Beslenme

İran kedisi özel beslenme formlarına sahip olan ırklardandır. Öyle sıradan bir kedi mamasıyla beslenmesi düşünülemez. Kötü bir dönemde aç kaldığında bunları tercih etme ihtimali vardır. Fakat çoğunlukla onun istediği özel besinlerle beslemeniz gerekecektir.

 

Haliyle buradan İran kedisi bakmanın maddi sorumluluğu noktasına değinmekte fayda var. Birçok kedi ırkından daha pahalı olan bakım masraflarıyla karşılaşmanız son derece muhtemeldir. Beslenme bunların yalnızca birisi olarak birçok besin grubunu kapsamaktadır.

 

İran Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

İran kedisi hastalıkları arasında hemen hemen birçok kedi hastalığı kalıtsal olarak gözlemlenebilir. Göz akıntıları çok fazladır ve bu gözün yapısından dolayı sıkça karşılaşılan bir hadisedir. Polycystic böbrek sorunları ve Entropium veterineriniz tarafından özenle araştırılacak genetik hastalıkları arasındadır.

 

Tüylerinin sıkılığı ve yoğunluğu sebebiyle dermatolojik rahatsızlıklar baş gösterilebilir. Bilhassa tüy bakımı aksatıldığı dönemlerde deri ve cilt muayenesi yaptırmayı ihmal etmemek gerekiyor. Özellikle dişlerinde sorun yaşamaya başladığı ileriki yaşlarında tüm ağız dengesinin bozulabileceğini söyleyebiliriz. Solunum problemleri ise hayatını etkileyecek en önemli unsurlar arasındadır. Tümü kalıtsal olması sebebiyle sık sık veterinere gidip rutin kontrolleri yaptırmanız gerekecektir. 15 yıllık ömrüyle evinizin sakin huzuru olabilecek İran Kedisi global anlamda Persian kedisi olarak anılır.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.