Kedi cinsleri

Japon Bobtail Kedi Cinsi Tüyleri ve Bakımı

Japon kısa kuyruk olarak da adlandırılan ‘Japanese Bobtail’ kedi cinsi Japonya’ya il olarak Çin İmparatorluğu tarafından hediye edilmiştir. Kısa kuyruğu, kedi cinsinin en fazla bilinen özelliğidir.

 

Tarihçesi Nedir?

Çin İmparatorluğu’nun Japonya’ya hediye olarak vermesi ile ülkeye giren ve yayılım gösteren Japon Baobtail kedisi, Ada ülkesi tarafından yaklaşık 1000 yıldır bilinmektedir. Japon Bobtail cinsinin kısa kuyrukları, doğal olarak ortaya çıkmıştır. Kediler, yüzyıllar boyunca imparatorluklar tarafından yalnızca evcil olarak değil, yiyecek ve tahılları çeşitli aşerelerden kurtarmak için de önem görmüştür. Beyaz üzerine siyah ve kırmızı olmak üzere üç renkten oluşan kısa kuyruk kedi cinsi, iyi şansın simgesi olarak bilinmektedir. Japon Bobtail kedi türü Birleşik 1968 yılında Birleşik Devletlere ithal edilerek, 1976 yılında da Kedi Severler Derneği tarafından tür olarak kabul edilmiştir. Uzun saçlı kısa kuyruk kedisi ise 1993 yılına kadar olan süre içerisinde aynı dernek tarafından tanınmamıştır. Kedi türü, günümüzde tüm Kuzey Amerika kayıtlarında yer edinmiştir.

 

Kişiliği Nasıldır?

Sevgi dolu ve aktif olan Japon Bobtail, neşeli ve yumuşak bir ses tonu konuşur. Her türde farklı olan kelime aralığı bu türde hayranlık uyandıracak kadar geniştir. Sesli ifadelerini yükse sesle yapmaktan ziyade geniş bir aralıkta gerçekleştirir. Bir şeyler anlatmadığı zamanlarda ise büyük olasılıkla akvaryum veya oyuncak ile oynuyordur. Su ile oynamayı seven Japon Bobtail, su kapları veya musluklar ile oynamaktan oldukça hoşlanır. Numaralı hareketleri öğrenmede oldukça iyidir. Kucakta oturmayı çok sever ve seyahat eden, kamp yapan kişiler için ideal türlerden biridir. Diğer yandan da fikirlerini değiştirmek zordur ve dik başlıdırlar.

 

Sağlık Durumları

Melez ve safkan kedilerin iki çeşidinde de doğada genetik olarak bulunan birçok sağlık problemi bulunmaktadır. Kısa kuyruk kedisi ise genel olarak sağlıklı yapıdadır. Çekiniklik gene bağlı olarak omurga ve kemik problemleri bulunmaz. Satın alma veya sahiplenme durumunda daha önce yapılan sağlık testleri ve sağlık sorunları hakkında bilgi alınmalıdır. Japon Bobtail türünün yaşam süresi 15 ve 16 yıl civarındadır.  Ağırlıkları ise 3 buçuk ve 7 kg arasında değişim göstermektedir.

 

Bakımı Nasıldır?

Japon Bobtail türünün hem uzun hem de kısa tüylü olan çeşitlerinin bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin güzel ve düzgün olması için haftada bir kez taranması yeterlidir. Tüyleri yumuşaktır ve dolaşma görülmez. Kürkünün su geçirmez olması, nadiren banyo yaptırılmasına neden olur. Kuyruğu hassastır ve nazik davranılması önemlidir.

 

Diş eti hastalıklarının oluşumunu engellemek için fırçalanmalıdır. Günlük olarka veya haftada iki kez ağız bakımı yapılması iyidir. Tırnakları da haftada iki kez düzenli olarak kesilmelidir.

 

Göz kenarları, herhangi bir akıntı olmaması için silinmelidir. Bu işlem için yumuşak bir bez tercih edilmeli ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylelikle iki göz arasında enfeksiyon oluşması ve yayıması önlenmektedir.

 

Kulakları haftada bir kez olmak üzere kontrol edilmelidir. Kirli bir görünüm varsa sirkeli su yapılarak pamuk yardımı ile temizlenmelidir. Kulak çubuklarının kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

 

Evin içerisinde bulunan kum kabı, günlük olarak temizlenmeli ve böylelikle hijyenik bir tuvalet ortamı sunulmalıdır. Aynı zamanda diğer kedilerden veya farklı hayvanlardan gelecek saldırı veya hastalıklara karşı korunması için yalnızca evcil havlanlar ile arkadaş edinmelidir.

 

Tüy Rengi ve Tüylerinin Bakımı Nasıldır?

Japon Bobtail kedi türü, 7 cm’den uzun olmayan ve genel olarak sert ve esnek kuyruğa sahiptir. Her kedi gibi kendine özgü bir kuyruğu vardır ve genellikle kuyruğu ile tanınır. Japon kısa kuyruk kedisi, toplamda üç renkten oluşması ile de bilinir. Çok nadir olsa da düz renkte veya tekir kedisine benzer renklerden oluşan çeşitleri ile karşılaşmak mümkündür. Türün en iyi marka değeri ise kalın, canlı kontrast renk ve desenler oluşanlarıdır. Göz rengi, tüm renk seçeneklerinden oluşabilir ve hata bazen iki gözü birbirinden farklı renkte olabilir.

 

İpeksi yapıdaki tüyleri kısa veya uzun olabilir ve az da olsa astara sahiptirler. Narin yapıda bir tür olmasına karşın kaslı bir vücudu vardır. Açılı bir vücut şekli vardır ve arkaya doğru yükselir. İyi yontulmuş kafa yapısı, belirgin elmacık kemikleri, oval büyük gözleri ve hem dik hem de etkileyici kulaklara sahiptir.

 

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar Arasındaki İlişki

Japon Bobtail, yüksek enerjisinden dolayı, çocuklu ailelerin tercih ettiği bir türdür. Çocuklara karşı sıcak kanlıdır ve onları gözetim altında tutar. Ancak çocukların da kulak ve kuyruğunu çekmeden oynaması gerekir. Kediler ile anlaştığı kadar köpekler ile de anlaşarak oyun oynar. Diğer hayvanlar ile tanıştırırken, yavaşça ve kontrollü biçimde tanıştırılmalıdır.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Kuyruksuz da olsa güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.