Kedi cinsleri

Javanese Kedi Cinsi Bakımı ve Sağlıkları

Javanese kedilerinin en belirgin özelliği yardımsever olmaları ve sürekli sahibinin peşinde dolaşmalarıdır. Sevecen, sadık ve meraklı olan Javanese kedileri, çocuklu ve diğer evcil hayvanlara sahip olan aileler için de uygundur.

 

Tarihçesi Nedir?

Javanese kedi cinsi Colorpoint renklerinden oluşan Siyam kedisinin bir çeşididir. Türün uzun tüylüsüdür. Siyam türü Bali ve Colorpoint kedilerine sahip olan vakıf tarafından geliştirilmiştir. Javanese cinsi, aslında Java’dan gelmemektedir ancak oldukça ilginç olarak ismini Bali’ye yakın olan Java adasından almıştır. Kedi Severler Derneği tarafından ilk olarak ayrı bir tür olarak bilinmiş ve kategorize edilmiştir. Bali kedilerinden ise 2008 yılında renk olarak ayrıldığı kabul edilmiştir. Siyam grubu içerisinde Bali çeşidi olarak bulunması da Uluslararası Kedi Birliği tarafından belirlenmiştir. Bu cins, Siyam, Bali ve Colorpoint kedilerinin doğu uzun tüylü ve kısa tüylü çeşitlerinin çaprazlanması sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Kişilikleri Nasıldır?

Javanese ve Siyam kedi cinsleri, tüy renkleri ve uzunlukları açısından farklılık gösterseler de deri altları itibaren tamamen aynıdırlar. Java kedileri, kendi türü içerisinde bulunan kedilere oldukça düşkündür. Yardımsever olmaları en önemli özellikleridir ve sürekli sahiplerini takip ederek her hareketlerinde yanında olmak isterler. Sahibinin kucağında zaman geçirmeyi ve aynı yatakta yorganın altında uyumayı çok severler. Sürekli kişilerin etrafında olması ve dolanması ile bacak sorunu yaşayan veya baston kullanan kişiler için pek uygun değildir.

 

Javanese kedisi, tıpkı akrabası olan Siyam kadar sesli bir türdür. Düşündüklerini ve istediklerini sürekli olarak ifade ederek ilgi bekler ve sahibinin istediklerini de yapar. Oldukça atletik, çevik ve zeki bir kedi türüdür, aynı zamanda oyuncakları ile veya kişilerle oyun oynamayı sever. Zekasının meşgul olması için genel olarak yapboz gibi oyuncaklar ile oynamasına izin verilmeli ve egzersizi için de tırmanabileceği alanlar yaratılmalıdır. Hileleri kolay bir biçimde öğrenebilir ve yakalama oyunları oynayabilir. Konuşkan ve sesli kedileri seven kişiler için ideal türlerin başında gelir. Uzun süre sabit kalmayı ve sessiz durmayı sevmez. Bu nedenle yalnızlık duyan ve sürekli sesli, hareketli bir evcil hayvan isteyen bireyler için tercih edilebilecek bir cinstir. Javanese kedi cinsi, iyi bir arkadaştır, evde tek başına zaman geçirebilir ancak sahibi döndüğünde sürekli onunla ilgilenmesini ister.

 

Sağlık Durumu Nasıldır?

Melez ve safkan olan kedilerin her birinde doğada bulunan genetik sağlık problemleri gözlenmektedir. Siyam kedilerinin geçirdiği hastalıklar ve sağlık problemleri, Javanese cinsinde de görülebilir.

 

Olabilecek hastalık türleri;

 • Bronşiyal ve astım hastalıkları

 • Çapraz göz

 • Konjenital isimli kalp defektleri

 • Gastrointestinal hastalık türleri

 • Lenfoma hastalığı

 • Hiperestezi sendromu

 • Tüy dökülmesi gibi sonuçları olan problemler

 • Amiloid adı verilen proteinin organlarda birikmesi ile oluşan amiloidoz

 • İstemsiz göz hareketlerine neden olan nistagmus gibi hastalıklar

 • Genetik testler ile belirlenen retina atrofisi

 

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Javanese kedisinin ipeksi ve güzel görünen tüyleri vardır. Bakımı oldukça kısa ve basittir. Haftada bir kez fırçalayarak veya tarayarak ölü tüylerden kurtulması yeterli olacaktır. Banyo ise nadiren gereklidir. Sık sık yıkanmasına gerek yoktur.

 

Diş eti hastalıklarını oluşumunu engellemek için dişleri fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en ideali olsa da haftalık olarak da yapılabilir. Tırnakları ise iki hafta ara ile kesilmelidir. Göz kenarlarında oluşan herhangi bir akıntı silinerek temizlenmelidir. İşlem için oldukça yumuşak ve temiz bir bez kullanılmalıdır. Böylelikle göz enfeksiyonlarının da önüne geçilir.

 

Kulakları haftada bir iki kez kontrol edilmeli ve kirli bir görünüm var ise elma sirkeli su ve pamuk yardımı ile silinmelidir. Kulak çubuğu kesinlikle tercih edilmemelidir. Kum kabının hijyenik ve sağlıklı olması için günlük olarak temizlenmesi şarttır.

 

Sokak hayvanlarından gelecek olan saldırı ve hastalıklara karşı korunmalıdır. Bu nedenle kapalı alanda tutulması veya kontrollü gezdirilmesi gerekir. Hareketli olduğu için sokakta araba çarpmalarına karşı korunmalıdır.

 

Vücut Tipi ve Tüyleri

Tüylerinin uzunluk ve rengi dışında Siyam türü ile aynı özellikleri taşımaktadır. Yapılı ancak ince bir vücuda sahiptir. Kama şeklinde uzun çizgili kafası, üçgen şeklinde bir yüze ve kulaklarına doğru sivrilmiş olan dar bir burnu vardır. Kulakları ise alışılmışın dışında alt kısmı geniş ve yukarı doğru incelerek sivrilen bir görünümdedir. Vücut yapısı genel olarak boru şekli ile tabir edilir. Bacakları uzun, ince yapıdadır ve ön bacakları arka bacaklarından daha uzundur. Oval, zarif ve küçük pençeleri, ipeksi, orta uzunlukta tüyleri bulunur. Kuyruğu ise oldukça uzundur.

 

Evcil Hayvanlar ve Çocuklar İle Anlaşması 

Javanese kedisi, diğer kediler ve evcil hayvanlar ile oldukça iyi anlaşmaktadır. Çocuklu ve köpek bakan aileler için de çok iyi bir tür seçimidir. Kendilerine saygılı ve ılımlı davranan çocuklara karşı sevecendir, oyun oynamak ister. Öğrenmeyi, ilgi görmeyi ve hareketli olmayı sevdiği için kendisine sevecen davranan tüm canlılar ile anlaşır. Diğer hayvanlar ile tanıştırılmadan önce kontrollü davranmak daha doğrudur.

This Post Has 3 Comments

 1. özge Elitaş Reply

  Çok asil bir kedi

 2. zeynep Reply

  hiç bilmiyordum bu cinsi.

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.