Kedi cinsleri

Kashmir Kedi Cinsi Sağlık Durumu, Bakımı

Kashmir cinsinin en önemli özelliği aile ve dostluğa önem vermesidir. Son derece güvenli ve zeki hayvanlardır. İran kökenli olan Kashmir kedisi tüyleri ve vücut tipi ile büyük ilgi görür. Tüyleri güzel ve dikkat çekicidir, bu nedenle sürekli ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyar.

 

Kökeni Nedir?

Kashmir kedi cinsi Taxonomislerin sürdürmüş olduğu araştırmalar sırasında tesadüfen bulunmuştur. Himalayana ve Persian türlerine benzer özellikleri olan Kashmir kedisi, bu iki türden renkleri bakımından ayrılmaktadır. Tesadüfen bulunan Kashmir ırkı, zaman içerisinde oldukça önemli ve popüler bir tür olmuştur. Kedi türünün çıkış yeri İran’dır ve genel olarak bu bilgi herkes tarafından iyi bilinmektedir.

 

Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Kashmir türünün kişiliği son derece güvenli ve neşelidir. Dostluk ve aile yapısına önem vererek bireyler ile iyi anlaşmaktadır. Aynı zamanda zeka sevileri de oldukça yüksektir. Dost edinmek isteyen bireylerin en sık tercih ettiği türlerin başında gelmektedir. Hem yalnız hem de aileler için uygundur. Çocuklar ile de anlaşabilir ve böylelikle çocuklu aileler de Kashmir kedisini edinebilmektedir. Sıcakkanlıdır ve iyi bir oyunculuk sergiler. Çok hareketli bir yapısı yoktur ancak özgürlük düşkünüdür.

 

Çok sesli ve sürekli mırıldanan bir tür değildir. Ancak isteklerini ve ilgi ihtiyacını mırıldanarak belli edebilir. Sürekli olarak konuşmaz ve gürültülü sesler çıkartmaz. Sessiz ve yalnız bir biçimde bir kenarda durabilir.

 

Sağlık Durumu Nasıldır?

Safkan ve melez kedilerin her iki çeşidinde de doğada genetik olarak birçok sağlık problemi bulunmaktadır. Kashmir kedisi ise genel olarak daha sağlıklı bir yapıdadır. Belirgin olarak bir genetik hastalığı bulunmamaktadır. Diğer hayvanlardan alabileceği enfeksiyon ve hastalıklara karşı dikkatli olunması şarttır. Tüylerinin uzun olmasından dolayı yuttuğu ve sindirilmeyen tüylere bağlı olarak bağırsak problemleri yaşayabilir. Bunun önlenmesi için tüy bakımının yapılması gerekir.

 

Satın alma veya sahiplenme zamanında daha önce yapılmış olan sağlık testleri ve sağlık problemleri hakkında bilgi alınması doğru olacaktır. Kashmir türünün yaşam süresi ortalama 15 ve 16 yıl olarak bilinmektedir. Ağırlıkları ise 4 ve 7 kg civarında değişim göstermektedir.

 

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kashmir kedisinin ipeksi, uzun ve güzel görünüme sahip olan tüyleri vardır. Bu tüyler oldukça bakım gerektirir. Tüylerinin karışmaması ve kirlenmemesi için günlük olarak taranması, kontrol edilmesi gerekir. Taranma ihtiyacı yüksektir ve günlü olmasa dahi haftada 3 veya 4 kez taranması şarttır. Banyo ise çok sık gerekli değildir.  Haftada 1 kez veya 2 hafta ara ile yıkanabilir.

 

Diğer tüm kedi türlerinde olduğu gibi diş eti hastalıklarına karşı korunması için dişleri fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı genel olarak en ideali olsa dahi haftalık olarak da ağız bakımı yapılabilir. Tırnaklarının ise iki hafta ara ile kesilmesi yeterlidir. Göz kenarlarında oluşan bir akıntı, yumuşak ve temiz bir bez yardımı ile silinerek temizlenmelidir.

 

Kulakları haftada bir iki kez düzenli olarak kontrol edilmeli ve kirlenmesi durumumda diğer kedi bakımında olduğu gibi silinmelidir. Kulak silme işlemi için kulak pamuğu kullanılmamalıdır. Sirkeli su hazırlanarak pamuk ile kirli bölgeler silinmelidir. Kum kabının diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi sürekli hijyenik tutulması gerekir. Bu nedenle günlük olarak değiştirilmelidir.

 

Sokak hayvanlarından gelecek enfeksiyon, saldırı ve hastalıklara karşı dikkatli olunmalıdır. Kapalı alan için uygun olan bu kedi türü, kontrollü olarak açık alanda gezdirilmelidir.

 

Vücut Yapısı ve Tüyleri

Kashmir cinsinin yüzü oldukça yuvarlak ve geniştir. Burnu da aynı şekilde yuvarlaktır ve belirgin yapıdadır. Ağız yapısı burun kısmına doğru çekik ve diğer yerler gibi yuvarlak görünüme sahiptir. Gözleri ise tam olarak yuvarlak değildir. Kulakları genel olarak küçük ve öne doğru hafif biçimde eğimlidir.

 

Baş kısmı ve ayakları, vücudunun diğer yerlerine oranla daha sık tüylere sahiptir. Yoğun tüyleri kabarık bir görünümdedir. Küçük patileri vardır ve parmak mesafesi birbirine yakındır. Patilerinin altında ve kulaklarının içerisinde bulunan tüyler fırça görünümünü andırmaktadır. Renkleri genel olarak krem, beyaz, gri, lila ve çikolata tonlarından oluşmaktadır. Birden fazla renge sahip olmaktadır ancak aynı rengin tonlarını üzerinde taşır.

 

Vücut yapısı orta denilen türdedir. Çok iri değildir ancak tüylerinin kabarık olmasından dolayı iri görünmektedir.

 

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle Bağı

Kashmir kedi türü, sıcakkanlı olmasından ve dostluğa önem vermesinden dolayı anlaşması kolay bir ırktır. Evcil kedi ve köpekler ile anlaşması kolaydır. Hayvanlar ile kurduğu bağı çocuklar ile de kurabilir. Bu nedenle çocuklu ailerin tercih etmesi doğrudur. Çocuklar, kendisine karşı sevecen ve ılımlı davrandığı sürece iyi bir dost olur. Sahibinin sürekli olarak yanında dolanmaz ancak ilgi ihtiyacı duyar.

This Post Has 4 Comments

 1. özge elitas Reply

  Tam kaşmir

 2. zeynep Reply

  uzun tüylü kedileri çok seviyorum

 3. zeynep Reply

  tüylü kedileri çok seviyorum

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.