Köpekler

Köpekler Neden Kazar, Kazı ile Kaçabilir mi?

Köpeklerin yeri kazması kadar normal bir şey olmadığını düşünenlerin sayısı bunu garipseyenlerden daha fazladır. Günümüz araştırmacıları ve köpek bakıcıları bir köpeğin yeri kazmasının altında çok sayıda neden yattığını ortaya çıkarmıştır. Bazı köpekler genetik mirastan ötürü iyi bir kazıcıdır. Misal olarak Terrier ırkını buna örnek gösteren veterinerler sizin köpeğinizin neden kazdığını mutlaka söyleyeceklerdir.

Burada bahçede bakılan köpekleri daha net ayırmak gerekir. Nitekim köpeklerin kazma huyu sanılanın aksine her zaman belirli bir amaca hizmet etmez. Birçok köpeğin kafasında belirli bir amaç ve bu amaç uğrunda emek olsa da bazen yalnızca canı sıkıldığı ya da enerjisini atmak istediği için bu eğilimi gösterir.

Köpeğim Neden Kazıyor?

Köpeğinizin kazma hareketlerini izleyerek bunu neden yaptığını görme fırsatına erişebilirsiniz. Hiçbir köpek için bu gözlemlenmeden net sonuca varmak mümkün değildir. Bazı köpekler aldıkları besinleri ya da değerli bazı oyuncakları gömme taraftarıdır. Yani eşyalarını ya da ödül mamalarını gömerek bunun onlar için önemli olduğuna vurgu yaparlar. Birçoğu ise ileriye dönük yatırım olarak görerek elde ettiği besini saklar. Sonrasında ise acıktığında çıkararak yer.

Yalnızca bir şey saklamayı amaçlamazlar. Bazen ise gereklilik olarak görürler ve dışkılarını gömmek için kazarlar. İleride lazım olacağını düşünerek yuvasının yanında bazı oyuklar açabilirler. Ek olarak su birikintileri oluşmasını sağlamak için kazı yapan köpeklere rastlanmaktadır.

Köpeklerin bahçeyi sürekli kazması enerji boşaltımı için ideal yöntemler arasındadır. Genellikle rahat uyuyan ve son derece iyi bir uyku düzenine sahip olan köpek bu işlemi her gün yapar. Böylece sahip olduğu enerjiyi üzerinden atar ve uyumaması için hiçbir sebep kalmaz.

Köpeğim Kazarak Kaçabilir Mi?

Köpeklerde kazma isteği bazen merak duygusundan ileri gitmez. Eğer bahçede bakıyorsanız ve çitlerle çevirdiğiniz bir alandan söz ediyorsanız bu onun için sorun gibi görünmez. Bir duvarı aşmaya çalışmayan köpeklerin çitlere karşı kazarak geçebilecekleri algısını yaratması ise gariptir.

Hemen çitler arasında bir boşluk yaratmak için hemen çitin bir tarafını kazmaya başlarlar. Eğer bu esnada size yakalanırsa burayı kendi kendine kapatmaya çalıştığını görebilirsiniz. Uzun süre görmemeniz halinde köpeğinizin çitin bir kısmına açtığı kazıyla diğer tarafa ulaşabilmesi mümkün olan hadiselerdendir. Bilhassa kızgınlık döneminde bahçe dışında diğer köpekleri görmesi bu noktada onun için tetikleyici unsur olacaktır.

 

Köpeğimiz sürekli kazmasını nasıl engellerim diye düşünenler için bunun bir zararı olmadığından söz etmek istiyoruz. Genellikle köpekler avcı hayvanlar olduklarından ötürü bunu gen olarak almış olabilirler. Sonrasında ise izlediğiniz an solucanlar, böcekler ve benzeri toprak altında yaşayan hayvanları izleyerek onları avlamaya çalışmaktadır. Sonuna kadar devam eden bu içgüdüsel yapının köpeğinizde kalıcı bir karakteristik özellik olduğundan şüpheniz olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.