Kediler

Kedi Çimi Nedir, Yararları Zararları

Kedi Çimi Nedir, Ne Değildir?

Kedi çimi bildiğiniz çimlerden çok farklı olmasa da ayrı tohumlara sahiptir. Özellikle kedilerin tükettiği bir besin grubu olarak bilindiğinden dolayı içeriklerinde farklı besinler barındırabilirler. Her kedinin tükettiği ya da sevdiği kedi çimi türü farklıdır. Bilhassa içerisinde yulaf ve buğday özütlerinin bulunduğu çimler sık sık tercih edilebilmektedir. Doğal olarak insanlar gibi bitkisel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kediler bu çimleri atıştırmalık niyetine yiyebilirler.

Kedi Çimi Nereden Satın Alınır?

Kedi çimi satın almak isteyenler için öncelikli adresiniz petshoplardır. Fakat petshop satışlarında fiyatların sizi tatmin edecek düzeyden uzak olacağını söylemeliyiz. Pahalıya satılan ve ufak kaselerle yetiştirilen kedi çimleri kediniz için büyük bir kaynak haline dönüşebilir.

Alternatif olarak tohum satan ve bahçe ya da peyzaj üzerine hizmet veren mağazaları gezebilirsiniz. Buralarda çok daha cüzi miktarlara tohum alabiliriniz. Uygun saksıyı aldıktan sonra ise ekip kolayca yetiştirebileceğiniz bir bitkiye sahip olursunuz.

Kedi Çimi Nasıl Ekilir?

Kedi çimi ekmek diğer bitkileri yetiştirmekle hemen hemen aynı doğrultudadır. Öncelikle kedinizin zorlanmadan ulaşarak çimleri yiyebileceği ebatlarda bir saksı temin etmelisiniz. Ardından ise tohumların yetişmesi için aldığınız yerden isteyeceğiniz toprağı saksıya yerleştirin. Tohumları bastırarak toprağın içine koyun ve sulama işlemini aksatmadan yapın.

Ortalama yetişme süresi bir hafta olsa da kedinizin önüne 10 gün yetiştikten sonra verin. Bu süre boyunca her kuru gördüğünüzde sulayarak nemlenmesini sağlayın. Böylece sorunsuz bir kedi çimi yetiştiriciliği yapmayı başarabilirsiniz. Bir hafta içinde filiz vermeye başlayan tohumların kediniz için anlamı büyük olacaktır. Güneş gören bir yerde bakmayı ve suladıktan sonra bilhassa güneş ışığını emmesini sağlamayı unutmayın.

Kedi Çiminin Yararları ya da Zararları Nelerdir?

Teorik olarak bakıldığında her bitkinin içerisinde bir takım vitamin ve mineraller barınır. Kedilerin bu çimleri yemesinde herhangi bir zarar yoktur. Fakat net bir yararının araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını göremiyoruz.

Uzmanlara göre kedilerin kedi çimi yemesinde asli bir amaç yok. Bu tat olarak hoşlarına gittiği için ve besin ihtiyaçlarına destek olduğunu düşündükleri için tükettikleri bir besin kaynağı.

Aynı zamanda hoşlarına giden bir yönü olduğunu söylemek gerekiyor. Hemen her kedinin bunu tüketirken keyif aldığını görebilirsiniz. Üstelik saksının heyecanlı bir oyun gibi görünerek çok daha ilgi çekeceğini söylememiz gerekiyor.

Veterinerler tarafından verilen bilgiler ise oluşan tüy yumaklarının zararlarını azalttığı yönündedir. Bu tüy yumaklarını atmak için kusmak ya da sindirim sisteminin aktif çalışması sonucunda tuvalet ihtiyacıyla çıkarmak durumundadır. Bu aşamada bitkileri tüketerek sindirim sisteminin verimli çalışmasına yardımcı oluyor olabilir. Bitkisel etkiler sonucunda midesinde yer etmeye başlayan tüy yumağını kusma şeklinde dışarıya atabiliyorlar.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİ ÇİMLERİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 10 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bende bunu düşünüyordum yazınız tam yerinde oldu teşekkürler

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 3. CANAN SARIKAYA Reply

  BÖYLE BİR KEDİ ÇİMİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM, İYİ OLDU ÖĞRENDİĞİM. TEŞEKKÜRLER.

 4. Taylan Reply

  Kedi çimi oldukça sağlıklı evcil dostlarımız için güzel bilgi olmuş teşekkürler..

 5. sebahat ersöz Reply

  ben bir saksıya buğday ektim ve çok güzel çıktılar çok seviyor balkonda yiyiyor

 6. Yusuf özdemir Reply

  Ben de buğday ekmeyi düşünüyorum. Yararlı bir makale

 7. Ness Reply

  Slm benim kedin iran cinsi kedi çimi versem olurmu

 8. Kıvanç Eraslan Reply

  Yararı olmasada kediler hoşlanır bence zararı olmasın yeter en kısa zamanda deneyeceğim

 9. sema Reply

  kedi çimi ektiğimde kedim sadece saksının içinde uyumayı sevmişti. her yeri toprak yapsa da evin içinde küçücük bir toprak yığını bulduğu için mutluydu 🙂

 10. esra Reply

  bende ilk defa deneyeceğim, şimdi ektim. Umarım kızım beğenir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.