Kediler

Kedi Kumunun Kokması Nasıl Önlenir

Kedi Kumunun Kokması Nasıl Engellenir?

Kedi kumu tercihi oldukça zor bir eylem iken bir diğer sorunla karşı karşıyayız. Özellikle kedilerin tuvalet eğitimleri olmasına rağmen yaşanan büyük sorunların başında kedi kumunun kokusu gelmektedir. Çoğu kedi sever evde yaşayan dostu için kaliteli bir kum ve yaşaması için yüksek standartlar sağlayabiliyor. Fakat buna karşılık en şikâyetçi oldukları konuların başında kedi kumunun kokusunu engelleyememek geliyor.

 

Aslında kedi kumunu kokusu kumun kalitesi ve niteliğine bağlı olarak rahatsızlık verici düzeyde olmamalıdır. Birçok kedi kumunun üretiminde parfüm, silika ya da benzer ürünler kullanılır. Bu tip malzemelerin tercih edilmesinde farklı sebepler var. Bakterilerin ölmesini, kokunun hapsedilmesini ya da perdelenmesini sağlayan bu maddeler sayesinde kediniz kumu her kullandığında ferah olacaktır.

 

Hem onun için hem de sizin için en güncel seçim bu olacaktır. Yinede parfümlü kedi kumları kediler tarafından pek sevilmez. Koku duyuları gelişmiş olan kedilerin parfümlerden pek hoşlandıkları söylenemez. Bu sebeple anında bu değişikliği yapmanız onu kumdan soğutabilir ve evin muhtelif bölgelerini tuvalet olarak kullanırken görebilirsiniz.

 

Yavaş yavaş ve alıştırarak ekleme yapılabilir. Aynı şekilde kedinizin mamasının ve mamanın bileşenlerinin gerçekten kötü bir dışkı kokusu yaratabileceğini unutmamalısınız. Genellikle idrar kokusundan rahatsızlık duyulsa dahi bazı kediler dışkılarını örtmeden bırakırlar. Bu ise koku yayılmasının birincil nedenleri arasında görünür.

 

Kedi Kumunda Kalan Dışkı

Kediniz dışkısını örtmüyorsa yapacağınız çokta bir şey yok. Tuvalet eğitimini verdiğiniz kediniz ihtiyacını kuma görüyorsa eğitimi tamamlamıştır. Ancak kumla dışkısını örtmüyorsa bu durum eğitimin eksikliği ya da kediniz için psikolojik bir süreci temsil edebilir. Birçok kaynakta farklı çözümler önerilse de kedinizi örtmediği dışkısına tekrar tekrar götürüp örtmesini sağlamanız en temel çözümdür.

 

Sonrasında bir ödüllendirme yapıp ona mama ya da sevdiği bir besin vermeniz onu cezbeden nokta olacaktır. Her seferinde ödül alacağını düşünüp dışkısını örteceği için bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz. Kaldı ki kedi kumunda dışkı kokusu böylelikle çözümlenebilir.

 

Kedi Kumunun Temizliği

Kedi kumunun temizliğinin aksatılmadan yapılması gerekir. Eğer belirli dönemlerde kumun temizliği yapılmazsa bundan iki farklı noktada rahatsızlık meydana gelir. İlki kedinizin tuvalet ihtiyacını pis kuma yapmak istememesidir. İlk başta garip gelebilir ama evinizin farklı noktalarını bu ihtiyacı için kullanabilecek olması pek hoş değil.

 

Aynı şekilde sizin için ne kadar kaliteli bir kum olursa olsun dışkı ve idrardan ötürü sorun yaşamaya devam edebilirsiniz. Yaşayacağınız sorunları çözümlemek adına haftalık bir periyot belirleyip kedinizin kumu çok kirli olmasa da değiştirmeyi deneyin. Koku problemiyle yüzleşmediğinizi göreceksiniz.

 

Kedi Kumunun Değişim Süreci

Kedi kumunun değişimi kumun türüne ve kedinizin ne kadar aktif olarak kullandığına göre farklılık gösterecektir. Eğer kaliteli bir kedi kumuna sahipseniz uzun süre değiştirmeseniz dahi emiş gücü aynı kalacaktır. Fakat ucuz kedi kumu markaları bu konuda sorun yaratacaktır. Bilhassa kedi kumunun kokması için önemli bir alternatif sebeptir.

 

Siz fark etmeseniz dahi kedinizin uzun süredir kullandığı kum artık işlevini yerine getiremiyordur. Kokuyu içeride hapsedemeyecek noktaya gelen kedi kumu düzenli olarak ya temizlenmeli ya da tamamıyla değiştirilmelidir.

 

Böylece kedi kumunun kokusu temizlenir ve ferah bir nefes alabilirsiniz. Kediniz bu durumdan memnun olacak ve tuvalet ihtiyacını farklı noktalarda yapma gibi bir alışkanlığı varsa kumu daha sık ziyaret edecektir. Koku içinse her zaman temiz olan bir kumda dışkısını bırakmazken altında dışkı dolu olan bir kumu eşelemeye dahi çekinecektir. Kedi kumunu kokusunu önlemek için kumu temiz tutmak zorundasınız.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİ KUMU NEDEN KOKAR BU KONU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 7 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bu konudan muzdarip iken bu yazınıza denk gelmem harika oldu sağolun

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı..teşekkürler

 3. Rümeysa Reply

  sık temizlenen ve kokusuz kumlar sağlık açısından güvenilir.. bu şekilde takip edildiğinde bende koku sorunu ya da başka bir yere tuvaletlerini yapmaları gibi sorun yaşamıyorum.. azıcık hile yapıyorum tabiki, kumlarına birazcık karbonat karıştırıyorum ve bu yöntem kumun kokuyu daha fazla hapsetmesine sebebiyet veriyor (:..

 4. canan Reply

  hergün temizliyoruz ama ynede kokuyor..

 5. Yusuf özdemir Reply

  Bentonit kum kullanıyorum. Çok memnunum

 6. Mustafa YÜKSEL Reply

  Bizim kumumuzda parfümlu topraklanan kum her akşam temizliğini yapıyoruz sıkıntı olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.