Kediler

Kedi Mamalarının İçinde Bulunan Önemli Besinler

Kedi Mamalarının İçinde Bulunan Önemli Besinler

Kedi mamaları üzerine araştırmalar yapan profesörler ve veteriner uzmanlar bazı kritik sonuçlara varıyorlar. Özellikle beslenme dediğimizde protein, kalsiyum, vitamin ve diğer enzimlerin tamamına ihtiyacımız olduğu gibi bir genel kanı aklımıza gelir. Fakat burada kedi mamalarının içeriğinde bulunan besin değerleri için daha farklı bilgilere yer vereceğiz.
Her enzimin belirli bir miktarda olması insan sağlığı için en etkili beslenmeyi mümkün kılmaktadır. Bunun yanında kedi mamalarının içerisinde bulunan besin değerlerini inceleyen uzmanlar aynı sistemin kedi metabolizması içinde geçerli olduğunu fark etmişler. Yani sırf vitamin ve mineral yönünden güçlü olan bir mamayı vererek beslenmenin doğru olduğunu düşünmek pekte yerinde bir düşünce tipi değil.

Kedi Mamalarının Besin Değerleri

Kedi mamalarının içerisinde farklı vitamin grupları, sebzelerden alınabilecek mineraller, fosfor ve magnezyum gibi enzimler sıklıkla gözlenebilir. Çok sayıda insanın kedisi için tercih ettiği mamalarda bunlardan bir veya birkaçının olmasına dikkat ettiğini görebiliyoruz.

 • Sodyum

Sodyum fazla tüketildiğinde insan sağlığında ciddi riskler oluşturabiliyor. Bu nedenle kedilerin vücudu içinde fazlası büyük hasarlara sebep oluyor. Düzenli olarak belirgin bir miktarda kullanılması sonucunda baz ve asit düzeyinde ideal seviyeyi yakalamak mümkün oluyor.
İnsanlarda olduğu gibi kan basıncını dengelemede son derece aktif bir besindir. Bu sebeple tansiyon denildiğinde tuzlu ayran akla gelenler arasındadır. Kedilerde aynı etkileri gözlemlemek mümkün iken aşırı düzeyde sodyum içeren mamalar hastalıklara sebep olabiliyor. Bilhassa böbrek rahatsızlıklarının ana nedeniyken olası kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

 • Kalsiyum

Kalsiyum kedinin gelişimi için kemikleri güçlendiren bir enzim olarak karşımıza çıkıyor. Ancak fazla alınması sonucunda kedilerde kemik gelişimini olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. Böbrek hastalığı teşhisi olan kedilerde kalsiyum oranının belirgin sınırı aşması daha büyük sorunlar doğuruyor.

 • Protein

Eğer doğal yollardan hayvansal gıdalarla beslenen bir kediden bahsediyorsak protein alımının sorun olmayacağını belirtelim. Ancak protein bazlı mamalar ya da suni besinler tüketiliyorsa sindirim sisteminin deforme olması oldukça muhtemeldir. Aynı şekilde mevcut böbrek ve sistematik hastalıkların tümünde protein alımının kaynak gösterildiğini söylemeliyiz.

 • Fosfor

Fosfor içeren kedi mamalaarı bir süre sonra böbrekler için ciddi bir soruna dönüşüyor. En önemli noktalardan birisi ise sindirim sistemini düzgün çalışmaması sonucunda mide bulantısı ve kusma belirtilerini göstermesidir.

 • D Vitamini

Kedilerin D vitamini içeren mamalar tüketmesi oldukça doğal. Ancak aşırı tüketmesi durumunda kalsiyum miktarını kat ve kat arttırması gerekçesiyle kötü sonuçlara yol açabiliyor. Örneğin kemiklere geçen kalsiyum oranını arttırması demek kalsiyum fazlalığından kaynaklanan tüm sorunların yaşanması anlamına geliyor. Ek olarak ise kardiyovasküler kalp hastalıklarının çıktığı gözlemlenmektedir. Sinir sistemine bağlı psikolojik durumlar ise kediler için D vitamini fazlalığından kaynaklanan genel hastalıklar arasında yer alıyor.

 • Magnezyum

Eğer magnezyum içerikli bir besin maddesini fazla miktarda kedinize yedirirseniz ölümle karşılaşma riskiniz dahi bulunuyor. Koma hali, sinir krizi, kalp rahatsızlıkları, kısmi ya da kalıcı felç ve solunum güçlüğü yaşanan sorunlar arasında en önemlileridir. Magnezyum besin değerleri arasında kontrol edilmesi gereken önemli enzimlerdendir. Belirgin bir noktanın üzerinde içerdiğini gördüğünüz mamaları kedinize almamanızı tavsiye ederiz.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİ MAMALARI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 3 Comments

 1. Kemal Reply

  Bunu kim yazdıysa ellerine sağlık ve bir bilgi daha eklemek istiyorum kedi maması seçerken kedilerin sindirimin de yararlı olacağı mamaları seçerseniz kediler için daha yararlı olacağını düşünüyorum

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı

 3. sema Reply

  Mama seçerken bunlara dikkat edeceğim. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.