Kediler

Kedi Nasıl Yıkanır, Yıkanma Sıklığı Nedir?

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedinizi yıkamak her zaman için kolay olmayabilir. Zira kediler sudan pek hoşlanmayan hayvanlar olduklarından bu süreç sizin için çok daha zorlu geçecektir. Kötü kokuları, oluşabilecek iç ve dış parazitleri, tüylerinin sağlıklı uzamasını sağlamak için belirli aralıklarla banyo yaptırmanız şarttır. Genel temizlik açısından bu önemli bir kaide iken kedinizin aynı fikirde olmadığından emin olabilirsiniz.

 

Kedi nasıl yıkanır sorusunun cevabı için öncelikle izleyeceğiniz adımları bilmeniz gerekiyor. Hazırlık sürecinin ve banyo yaptırırken dikkat etmeniz gereken detayların iki ana grupta toplandığını belirtelim. Tabi bu esnada kedinizin daha rahat olması ve yıkanırken size engel olmaması için bir alıştırma sürecine tabi tutmanız yararlı olacaktır.

 

Banyo sırasında kediler suyun yaratacağı etkiyle kendilerini son derece rahatsız hissederler. Onu rahatlatmanız halinde bunun bir problem olmadığını kavrayacaklardır. Fakat burada şiddet, yüksek ses tonu ya da zorlama hiçbir zaman çözüm olarak işe yaramayacaktır. Ona daha sevecen ve ılımlı yaklaşarak bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

 

Kedinin Banyoya Hazırlanması

Kedilerin banyo süreci hazırlık aşamalarıyla başlar. Öncelikle kediler için özel üretilmiş kedi yıkama küvetleri olduğunu söylemeliyiz. Pet shoplar size bu noktada cinse ve yaşa bağlı olarak uygun küveti sunabilirler. Fakat evde böyle özel bir küvetiniz yoksa herhangi bir yayvan leğen ya da kendi küvetinizi ya da duş teknenizi kullanabilirsiniz.

 

Kedilerin gözleri, kulakları ve burunları suya olan hassasiyetin maksimum olduğu noktalardır. Buraların ıslanması demek banyo yapma eğiliminin sıfır noktasına ulaşması anlamına geliyor. Doğal olarak kedinizi yıkarken bu bölgelere su gelmemesi için özen gösterin.

 • Su Sıcaklığı

Hazırlık aşamasının başlangıcı olarak ideal bir su sıcaklığını temin etmeniz gerekir. Ortalama 10 santimetre kadar su doldurduğunuz küvetin su sıcaklığının ılık olmasını sağladıktan sonra ara ara kontrol ederek bunu sürekli hale getirin. Sıcak ya da soğuk su kediler için ideal değildir. En rahat edecekleri sıcaklık ikisinin ortasında ılık bir sudur.

 • Kirleri Kabartın

Kedinizi küvetin içerisine koyduktan sonra ilk etapta yavaş davranın. Yapacağınız her hızlı hareket ona zarar verecekmiş gibi bir algı oluşturur. Doğal olarak kedinizin yıkanırken rahat durmasını sağlamak istiyorsanız yavaş hareketlerle işlemleri sırasıyla uygulayın. Bir fıskiye ya da bir bez yardımıyla tüm tüylerinin ıslanmasını sağlayın.

 • Şampuan

Şampuan seçimini kesinlikle kedilere özel üretilen bir ürün olarak tercih etmelisiniz. Eğer kendi şampuanınızı kullanmayı düşünüyorsanız onun dersine fazlasıyla zarar vereceğini söylemek gerekiyor. Kedilerin pH değeriyle insanların pH değeri oldukça farklıdır.

 • Şampuanlama

Şampuanlarken onun hoşuna gidebilecek bir masaj formu bulun ve şampuanı bu şekilde güzelce yedirerek tüylerinin temizlenmesini sağlayın. Cildine kadar masaj yaparak uygulamanız sonrası için iyi bir sonuç verecektir.

 • Durulama

Durulama esnasında kediniz fıskiyeden akan suyun sıcaklığına göre tepki verecektir. Eğer küvette hazırladığınız gibi ılık bir suyla durularsanız asla tepkileri büyük olmayacaktır.

 • Durulama Kontrolü

Tüylerinin arasında ya da cildinde şampuan kalması cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Uzun vadede ise tüylerini yalarken alacağı kimyasallar iç parazitle sonuçlanabilir. Bu sebeple tekrar tekrar durulayarak özel bir kontrol sistemi geliştirin. Güzel duruladığınıza emin olun.

 • Kurulama

Burada hemen saç kurutucusu aklınıza gelebilir. Gerek çıkardığı ses gerekse üflediği hava kediniz için büyük bir risk olarak algılanacaktır. Yumuşak dokulu bir havlu tercih edin ve kurulama işlemini bu şekilde yapın. Sonrasında yavaş yavaş saç kurutma makinesine alıştırarak kurulama işlemini sürdürün.

Kedim Banyo Yaparken Rahat Durmuyor

Kedimi yıkarken rahat durmuyor ne yapabilirim diye düşünen insanların sayısı sanıldığından çok fazla. Özellikle kedilerin suya karşı olan hassasiyeti bunun önünde duran en büyük engeldir. Bunu yenebilmek için çeşitli yollara başvurabilirsiniz.

 • Suya Alıştırma Evresi

Burada suyla olan ilişkisini düzeltmek için ona oyunla karışık bir şema hazırlayabilirsiniz. Bahçede suyun ona zarar vermeyeceğini anlamak için az miktarda suyla tüylerini ara ara ıslatıp sonrasında kurutabilirsiniz.

 • Banyoya Hazırlık

Her ne kadar kedinizi hazırlasanız da suya olacak hassasiyet bu noktada her an dirilebilir. Bu nedenle banyo öncesinde kedinizin tırnaklarını kesmek hem bakım hem de sizin sağlığınız için olası tırmalamalarda yararlı olacaktır.

 • Banyo Öncesinde Banyo Provaları

Banyo yapacağı yere bağlı olarak provalar yapabilirsiniz. Bilhassa küvet, duş teknesi, özel kedi banyosu ya da lavabo kullanacaksanız duştan önce onu rahatlatmak için suyun altına almak yerine o bölgeye oturtarak tüylerini ıslatmak önerilen bir prova türüdür.

Kedinizin Yıkanmaya İhtiyacı Var Mı?

Kediler kendi temizliklerini kendi yapabilen hayvanlardır. Bunu yalanarak yapabilmeleri ise size muhtaç olmadıklarını gösterir. Fakat kedilerde tüyleri, patileri ve hemen her noktasını yalayarak temizleme eğilimi bir noktadan sonra yavaşlamaya başlar. Yavru ve yetişkin bir kedi vücudunun neredeyse her noktasına erişerek yalayabilir. Bu durumda kedinizin yıkanmaya ihtiyacı tartışma konusu olabilir.
En nihayetinde suyu sevmeyen ve suyun altında huzursuz olan bir dostunuzdan söz ediyoruz. Bu durumda onu kendi temizlik ritüeliyle baş başa bırakmak çok daha yerinde bir seçenek olacaktır. Üstelik kedinizin yıkanmaya ihtiyaç duyduğu dönemler baz alındığında dikkat etmeniz gereken kurallar oldukça fazladır. Çünkü hassasiyetleri yalnızca suya karşı olan tepkileriyle sınırlı değildir.

Kedilerin Yıkanma Sıklığı Nasıl Belirlenir?

Aslında kediler türlerine bağlı olarak farklı cilt tiplerine sahiptir. Örneği bazı kediler tüylerinin miktarı ve cinsiyle alakalı olarak cilt yağ oranı konusunda ideal seviyededir. Bu durumda kedinizin belirli aralıklarla olası pisliklerden arındırılması için yıkanması yeterli olacaktır. Hatta fazla yıkanması bu yağ oranının azalmasına sebep olacaktır.

Doğal olarak kedilerin yıkanma sıklığı baz alınırsa cilt yağ oranını kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Ek olarak suya olan dayanıklılığı çok önemlidir. Hiçbir kedi suya alışık değildir. Fakat bunu uygulayacağınız yöntemler ve bu yöntemlerin sürekliliğiyle bir noktada limit dahilinde tutabilirsiniz. Kedileri yıkama sıklığı bu minvalde onun fikirleriyle doğru orantılı olmalıdır.
Tabi burada bazı özel durumları dahil etmemek gerekiyor. Kediniz bit, pire ya da benzeri bir kir durumunda değilse bu ortalamayı korumak mantıklı olacaktır. Çünkü kedi şampuanları bile hassas bir cilde zarar verebilir ve düzenli kullanımda sorun yaratabilir. Hele ki kendinize ait bir şampuanı, sabunu ya da alternatif bir temizlik malzemesini kullanacaksanız çok ciddi cilt rahatsızlıklarına davetiye çıkarmış olursunuz.

Uzmanlar kirlenmesi halinde yıkayacağınız kedinizin bu şekilde hayatını sağlıklı biçimde idame ettireceğini öngörüyor. Eğer kirlenmediği halde yıkarsanız bu durum zaman içerisinde onun için büyük bir sorun haline dönüşebilir.

Kediyi Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kedileri yıkarken dikkat edeceğiniz unsurların hemen hemen hepsini daha önceden belirtmiştik. Burada psikolojik olarak onun korkularını yenmeye çalışmanız hem o an için hem de gelecek süreçte yapacağı banyolar için önemlidir. Onu suya alıştırmanız bir bakıma yararlı olacakken bir diğer taraftan ayrı bir sorun yaratabilir.

Kısa tüylü ve çok yağlı bir cilt yapısına sahip olan kedilere sahipseniz sizin için tüm bu yıkama periyotları anlamsız kabul edilebilir. Çünkü kedinizin cilt yağı zaman içerisinde farklı bakterilere sebep olacaktır. Bunun için arınması ve bu yağ tabakasından kurtulması gerekecektir.

Ani hareketlerden kaçınarak, sıcak ya da soğul su değil de ılık su tercih ederek, aniden suyun altına sokmak yerine suya alıştırarak bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Tabi cinsiyetine, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığına, yaşına, banyo deneyimlerine göre farklı bir tepkiyle karşılaşmanız mümkündür.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLER NASIL YIKANIR BU KONU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 19 Comments

 1. Azra Reply

  Çok teşekkür ederim. Bu bilgiler hem benim için hem de kedim için çok işe yaradı.😊

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı

 3. Gülşah Reply

  Ahhh en buyuk sorunum hic sevmiyor suyu normalde benimle birlikte banyo ya giriyor ama yikanacagi gun anliyor ve hemen bagirmaya basliyor banyodan ciktigimizda ben savas tan cikmis gibi oluyorum tirmiklardan ama olsun 🙃

 4. mehmet topuz Reply

  Bizimde en buyuk sorunumuz banyo yıkarken kafasini islatmanin ne derece hata oldugunu yazinizdan ogrendim bizim icin cok faydali bir bilgilendirme idi Teşekkürler

 5. Timur kulaksızoğlu Reply

  çok açıklayıcı ve öğretici bir yazı olmuş teşekkürler. Kedimi yıkarken emin olun bu yazınız çok yardımcı olacak.

 6. İsimsiz Reply

  Ben kesimi hiç kedi şampuanı ile yıkamadım ki öyle bir şey olduğunu ilk defa sizden öğrendim. 3 kedimde de hiç bir sorun çıkmadı. Bence bir sorun çıkmıyor ama cilt sorunu yaşayan kediler için sakıncalı dediğiniz gibi

 7. jale engüçlü Reply

  Şampuan seçinin de önemli oluğunu fark ettim, kedime ne kadar uygun ürün kullanırsam işim sanki o kadar kolay oluyor 😀 https://www.mamacizade.com/kediler/temizlik-ve-bakim/sampuan-ve-parfumler?product_id=42164

 8. Turgay ünal Reply

  Süper bilgiler teşekkürler

 9. Betül Reply

  Bilgiler için teşekkürler. İlk defa yıkayacağım inşallah başarabilirim. 💪🏻

 10. Hatice Reply

  Çok Teşekkürler Verdiğiniz Bilgiler İçin.. Bizde İlk Defa Yıkayacaģız🤗 Bu Gün Sokakta Peşimizden Geldi.Eve Aldık Bizle Birlikte Yaşayacak İnşallah Artık..🤗🤗

 11. Yusuf Reply

  Teşekkür ederim çok işe yaradı

 12. doga Reply

  ben kedimi iki gun once aldm pis degl ama tuylerinin arasnda gezen minik bocekler var ondan dolayi yikicam ama onun için bebek sampuan aldm goz yakmadg için iyi olacagn dusundum

 13. Gunel Reply

  Ben doğal sabunla yıkamayı düşünüyorum doğal oldugu için zararı dokunacagini sanmiyorum. Esek sütlü sabunla 😀

 14. Sercan Reply

  “Kedilerin yıkanma sıklığı nasıl belirlenir?” başlığı altında hiç bir net bilgi verilmemiş yazıda. Haftada bir mi yıkamak gerek? Ayda bir mi yıkamak gerek? 3 ayda bir mi yıkamak gerek? Bu konuda hiç bir bilgi verilmemiş. Bu önemli değil mi?

 15. AYNUR TAŞKIN ÇETİN Reply

  Kedimi sokaktan ilk buldugumda 2 kere pire şampuani ile yikamistim.Birdaha da hiç yikamadim mis gibi de kokuyor yaramaz😁

 16. Nesibe Reply

  Bikaç kere yıkamm gerekti

 17. Fulya Reply

  Kuru köpük şampuan var pudra gibi. Candy’i bize geldiğinde onunda yıkadım.susuz oluyor.

 18. Mükü Reply

  Ben kedimi yıkamıştım ama aşırı değil sonra kuruladım buna rağmen hasta oldu ☹️

 19. özge elitas Reply

  Artık hiç yıkamıyorum kedimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.