Kediler

Kedinin Sevdiği Oyuncakları Seçme Yolları

Kedi Oyuncakları Neye Göre Seçilir?

Kedilerin oyuncu olarak tanımlanmasının sebebi sürekli oyun oynama istekleridir. Genelde bu şekilde enerjilerini atmalarına rağmen bir türlü uyku pozisyonuna geçemezler. Hatta birçok kedinin gece uyumadığından şikâyetçi olan bir sahibi vardır. Doğal olarak kedinizi daha yaratıcı ve daha ilgi çekici oyuncaklarla sosyalleştirmeniz işinize yarayabilir.

Bu onun gelişimi içinde iyi bir yöntem olacaktır. Oynayarak öğrenmek tıpkı insanlar gibi kedilerde de son derece önemlidir. Kedi oyuncağı seçerken dikkat edeceğiniz en temel unsur ise onun sağlığıdır. Kopartıp yiyebileceği ve bir şekilde parçalayarak parçalarını yutabileceği oyuncaklardan kaçınmanız önerilir. Haliyle yapılan hatalar arasında bulunan hırdavatçıdan kedi oyuncağı alma eğilimini bırakmalısınız. Güçsüz bir bebeğin oynayabileceği oyuncak hayvan figürünün kedinizin dişleriyle parçalanabileceğini öngörmeniz gerekiyor.

Kedilerin Sevdiği Oyuncaklar

Kedi oyuncakları petshoptan alınmalıdır. Böylece kedinize zararlı olacak ya da alerjen formda olan herhangi bir ürün temin etmemiş olursunuz. Kediniz sağlıklı bir biçimde oynamaya devam ederken aynı zamanda oyuncaklarıyla mutlu olmaya başlayacaktır. Çünkü özel kedi oyuncakları oynamak zorunda olduğu seçenekler değil. Tam aksine kedilerin ilgisini çekmek için üretilmiş ürünlerdir.

Ek olarak ise alternatif eğlence kaynakları temin edebilirsiniz. Hatta maddi anlamda buna masraf yapmanıza dahi gerek yok. Bizzat evde bulunan ya da bedavaya alabileceğiniz karton kutular ile ona güzel bir parkur hazırlamanız mümkün.

 • Lazer

Lazer kullanarak kediyle oynamayan kimse yoktur. Bu doğrultuda kedinizin hareketleri sizi eğlendireceği gibi onu hırslandıracaktır. Fakat içten içe onun içinde heyecan verici bir aktivite olacaktır. Siz lazeri her farklı noktaya tuttuğunuzda o da ışığı tutmak için çaba harcayacaktır.

 • Yumak

Bir yumak iple bir kediyi ortalama 1 yıl oynatmanız mümkün. Hatta ipi idareli kullanırsanız bu süreci daha da uzatabileceğinizi belirtelim. Kedilerin en beğendiği üç oyuncak arasına ip girebilir.

 • Karton Kutular

Karton kutulardan birkaç tane alıp odanın ortasına koyun ve kedinizle baş başa bırakın. Sonrasında ise olacaklar büyük bir enerji patlaması. Aynı şekilde kartondan bir kedi evi tasarlayıp merdiven şeklinde rampalar yapabilirsiniz. Labirent tarzında oluşumlar ya da parkurlar, ödüle giden farklı alternatif yollar oyunu eğlenceli kılan detaylar olacaktır.

 • Figürler

Bilhassa oyuncak fare figürü kediler için son derece dikkat çeker. Hatta günümüzde hareket eden, parlak, ışık saçan ve benzer özelliklere sahip kedi oyuncakları tasarlanmaktadır.

 • Parlayan ve Ses Çıkaran Objeler

Herhangi bir cips paketinin dahi kediler üzerinde çekici bir etkisi vardır. Hem parlaması hem de ses çıkarması onu kendisine çekecektir. Üstelik cips paketini görmese dahi ona tepkisel olarak cevap verecektir.

 • Tırmalama Pedleri ya da Tahtaları

Tırmalayabileceği ve özgürce hareket edebileceği bir zemin hazırlamak müthiş bir hediye olacaktır. Aynı zamanda bunları ödül mamasıyla taçlandırmanız mümkün.

This Post Has 20 Comments

 1. Gamze usta Reply

  Tırmala tahtası süs olarak duruyor, fare aldık yüzüne bakan yok. Ses çıkaran top cazip gelmiyor. Tek hoşlandığımız şey peçeteyi yada poşet çayın dış kağıdını yuvarlayıp atmak onu yakalamaktan inanılmaz keyif alıyor. Ve birde saç tokalarım :))

  • ulusoy Reply

   Merhaba gamze hanım, bir yerden tanıdık geliyor
   bkz : sultan kız
   Size tavsiyem fındıgı kırmadan verin bakın nasıl oynacak… :):)

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  benim kedilerim karton kutulara bayılırlar

 3. Betül Bulunmaz Reply

  Kediler hareket eden şeylerle oynamaya bayılır. Üstelik birçok oyuncağı evde kendiniz de yapabilirsiniz 🙂

 4. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Bizimkinin en sevdiği şey çorapları alıp saklaması bir de eriklerle top gibi oynamayo seçiyor

 5. Eda Akmercan Reply

  Benim minnoşum da bayılıyor yumakla oynamaya 🙂 En sevdiği oyuncaktır hatta :*

 6. Burcin Reply

  Bizimkiler fareye ve pamuklu cubuga cildiriyorlar, tirmanma tahtasina donup bakan yok 😐

 7. Sefer şişek Reply

  Kedilerin tüm oyuncaklarla kısa bir süre oynadıktan sonra sıkılır bırakır. Bıkmadıgimız tek oyuncak burusturulmuş kağıt.

 8. aslı Deliktaş Reply

  pamuklu çubuk ve bezelye tanesi gibi şeylere bayılıyor benimkiler.lazerle biri oynuyor diğeri oynamıyor

 9. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 10. Hacer Yavuz Reply

  Benim kızımda ici boncuklu toplarla oynamayi seviyor birde koltugun altina kacirip arkasindan bakmasi yokmu cok tatli oluyor😊🐱

 11. Hacer Reply

  Bizim bahçedekiler en çok topla oynamayı seviyorlar.

 12. Sümeyye Reply

  Bence yumakla oynaması tehlikeli ipin ucu çıkarsa boğazına dolayıp boğulma tehlikesi olabilir.

 13. Kıvanç Eraslan Reply

  Bence daha yeni yaratıcı oyunlar çıkması gerek

 14. nehir Reply

  korton kutuların içine girmek için elinden geleni yapar küçük büyük farketmez küçüksede kendini nasıl yapıyor bilmiyorum sıgdırmayı başarır bide en sevdiği oyuncak boncuk ve pinpon topu bayılır.

 15. sema Reply

  Kedim osmanın en sevdiği oyun patibal 🙂 teyzesi ona sağlıklı ipten top ördü. ip tülenme yapmıyor, kansorejen içermiyor o yüzden rahatlıkla oynamasına izin veriyorum. bazen abartıp onunla uyuyor. tavsiye ederim 🙂

 16. Irmak Tekoğlu Reply

  Lucky plastik sise ve damacana kapaklarına bayılır 🙂 evin hemen hemen her odasında ve her koltuk,yatakların altında milyonlarca kapağı var😁Sanırım yatak ve koltuk altları stok bölgesi😂😂

 17. Irmak Tekoğlu Reply

  Lazeri de es gecemiicim 😊 Aksamları yorulmazsak gece benim icin bi kabusa dönüsüyo cünkü oğluşun enerjisi gecenin 4 4 bucuk sularında tavan yapıyo🙄 Uyumadan önce duvara bikac lazer atlaması ve bi iki kovalama hoop hemen bayılır uyur(sabah 10 11e kadar deliksiz uyku😊🙏🏻)

 18. Çiğdem Reply

  Tırmalama tahtasına,lastik oyuncaklara,poşetlere kutulara bayılıyorlar 🙂

 19. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.