Kediler

Kediler Neden Gece Uyumaz Ne Yapılmalı

Kedilerin Gece Uyumaması

Kediler aslında tarih boyunca var olmuş bir tür olarak günümüzde evcil bir ırka dönüşmüştür. Fakat kedigiller üzerine bir araştırma yaptığınızda vahşi kedilerin halen daha doğanın en tehlikeli hayvanları olduğunu görürsünüz. Doğal olarak içgüdülerinde bu vahşiliği barındıran küçük dostlarınız aslında sevimlilikleriyle birlikte harmanlayarak yaşamlarına devam ederler. Geceleri avlanma isteği evrim geçirmeden evvel olan ırklarında bir içgüdü olarak bulunuyordu. Fakat evde baktığınız kedinizin gece uyumaması bundan biraz daha farklı sebeplere dayanabilir.

Kediler onlara bakan insanlarla daha ilginç bir iletişim şekline girerler. Bilhassa kucak kedisi ya da uysal kediler olarak anılan kedilerin gece hareketli birer kediye dönüşmesine ise anlam verilemez. Mantık çerçevesinde baktığımızda onların enerjilerini kusma isteğinden yola çıkarak değerlendirmelere başlamamız gerekiyor.

Tüm gün siz dışarıya çıkarken, arkadaşlarınızla vakit geçirirken ya da bir aktivite yaparken tek başına olan kediniz sizin eve gelmenizle beraber bir enerji patlaması yaşamaktadır. Bu bağlamda sürekli oyun oynamak istemesi, sabit kalmama eğilimi ve sizi sürekli bir aktiviteye davet etmesi görünenler arasındadır. Buna uyum sağlayabilirseniz gece rahat bir uyku çekebilirsiniz. Ancak eve geldikten sonra yorgun olduğunuzdan dolayı kedinizin enerjisini atacak bir aktivite yapmazsanız gece uykusunu unutun.

Net olarak söylemeliyiz ki kediler gece uyanan hayvanlardır. Hiç enerjisi kalmayacak şekilde tükenen bir kedinin bile sabaha kadar minimum 3 kez uyandığını görebilirsiniz. Fakat enerjisini atmayan bir kedi sizden asla vazgeçmez. Kapınızın önüne gelip tırmalar ve sabaha kadar miyavlayabilir. Ek olarak ise kapı açıksa sabaha kadar yanınıza gelip sizinle uğraşabilir. Tüm bunlar atamadığı enerjinin dışa vurumudur.

Kedilerin Gece Uyanmaması İçin Neler Yapılabilir?

Gerek iş gerekse okul aktiviteleri sebebiyle evden çıkan insanlar kedilerini bir başlarına bırakmak durumunda kalırlar. Kediniz tüm gün uyur ya da uyumasa dahi aktiviteyle yorulamaz. Siz geldikten sonra ise sabaha kadar oyun oynama isteği ortaya çıkar. Kedilerin gece uyumasını sağlayabilmek için yapacağınız tek şey güzel bir aktivite programı yapmaktır. Bunu başardığınızda siz evde olmadığınızda dahi kediniz efor sarf edip kendisini yoracaktır. Doğal olarak eve geldiğinizde biraz oyun oynadıktan sonra ikiniz içinde rahat bir uyku mümkün olacaktır.

  • Tırmalama Tahtası

Tırmalama tahtasını yeteri kadar büyük ve güzel yaparsanız kediniz saatlerce bu tahtayla uğraşabilir. Aynı zamanda üzerine koyacağınız bir ödül onu buraya doğru çekecektir. İster istemez enerjisini atarak yorgunluğun çökmesi mümkün olacaktır.

  • Dışarı Manzarası

Kedilerin evde yalnız kaldıklarında dışarıya duydukları özlemi çok net bir biçimde belli ettiklerini biliyoruz. Evlerin pencere önlerine çıkan kediler adeta dışarıda oynayan çocuklara bakan arkadaş edasıyla üzgün bir tavır takınırlar. Yalnızca normal işleyiş değil kuş, böcek ya da başka hayvanlar gördüklerinde ise ekstrem bir heyecan ortaya çıkar. Eğer pencere önünüzde bulunan mermere kuşların gelmesini sağlayabilirseniz avantajlısınız.

Aynı şekilde içeriden pencere önüne çıkmasını kolaylaştıracak bir sistem oluşturduğunuzda dışarıyı izlerken efor sarf etmesi mümkün olacaktır. Ancak çıkabilme ihtimalini ortadan kaldırmayı ihmal etmeyin.

  • Beslenme

Kedilerin yemek yedikten sonra tamamıyla miskinleştiklerine şahit olabilirsiniz. Doğal olarak beslenme alışkanlıklarınız çok yönlü olarak değişebilir. Kedilerde gece uyumama problemi yaşanmasında bunun önemi büyüktür. İşten geldiğinizde kedinizi besleyip buna alıştırdıysanız gece yediklerini hazmederek size tam bir enerjiyle oyun oynama teklifiyle gelmesi oldukça doğaldır.

Eğer bir kez olsun gece uykunuzdan uyanıp onunla vakit geçirip oyun oynarsanız bunun alışkanlığa dönme ihtimali çok yüksektir. Aynı performansı her gece isteyecek ve gerçek anlamda yukarıda yer alan faktörlerin ışığında bunun devamlılığını salamaya çalışacaktır.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİN GECE UYUMAMASI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazı için teşekkürler

  2. Mustafa YÜKSEL Reply

    Bizim yavrumuzda gece sürekli uykudan uyanıp yatağa geliyor bizi ısırarak tirmalayarak uyandırıyor biz genelde evdeyiz oyunda çok oynuyoruz ama gecede oynamak istiyor. Gece benimle çok uğraşmaz ama eşimi hiç rahat bırakmıyor. Bizimde bir tirmalama tahtası yapmamız gerekiyor artık. Dediğiniz gibi ödülünüde üstüne koyup deneyeceğim sonucu merak ediyorum. Teşekkürler detaylı anlaşılır yazılarınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.