Kediler

Kediler Felv (Lösemi) Nedeni, Belirtisi

Kediler İçin Felv (Lösemi) Riski

Lösemi yalnızca insanlığı tehdit eden bir virüs enfeksiyonu değildir. Aynı zamanda kedi lösemisi olarak adlandırılan FeLV virüsünün oldukça etkin olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki evcil kedilerde ölüm oranının çok büyük bir kısmının sebebi olarak bilinmektedir. FeLV açılım olarak Feline Leukeima Virüs olarak lanse edilmiş ve tıp literatürüne girmiştir. Bağışıklık sistemini hedef alan ve kısa sürede etkisini gösteren bu virüs zamanla vücudu tamamıyla çökeltir.

Kedilerde lösemi tanısı yoğun olarak 1 yaşında yavru kedilerde başlayan, 6 yaşa kadar olan yetişkin kedileri kapsayan skalada görülür. Tabi bu skalanın dışına çıkan durumlara rastlayabilirsiniz. Ölümle sonuçlanan lösemi hastalığının teşhisi ve tedavisi mümkündür. Erkek kedilerde sık görüldüğünden muayene ve tanı için kontroller aksatılmadan yapılmalıdır.

Kedilerde Lösemi Türleri

Kedilerde lösemi hastalığı bazı semptomlara göre şekillenmiştir. Tedavilerine bağlı olarak farklı reaksiyonlar söz konusu olmaktadır. Kedilerde FeLV virüsüne rastlanıldığında FeLV-A, FeLV-B ve FeLV-C olarak kategorize edilir.

 • Kedilerde FeLV-A

FeLV-A olarak adlandırılan lösemi türü bu virüsü kapan tüm kedilerin ortak tanısıdır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve lösemi teşhisinin konması için gerekli olan FeLV virüsünün vücutta olduğunu açıklar.

 • Kedilerde FeLV-B

Bu durum ise FeLV virüsünü taşıyan kedilerin neredeyse yarısına yakınında rastlanacak bir teşhistir. Bağışıklık sistemine saldıran virüsün yarattığı enfeksiyon yalnızca bununla sınırlı kalmamıştır. Aynı zamanda tümör oluşumları hızlanmış ve yayılma hızı artmıştır. Dokularda büyümeye başlayan tümörler ise sağlığı riske edecek boyuta ulaşmıştır. İkinci adım olarak adlandırılabilecek bir evrenin teşhisidir.

 • Kedilerde FeLV-C

FeLV-C en ölümcül olan lösemi tanısıdır. Bu tanı ameliyat gerektiren lösemi hastası kedileri barındırır. Aynı zamanda kedilerde %1 oranda görüldüğünü hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Kedilerde Löseminin Nedenleri

Kedinizde FeLV virüsü neden çıkar ya da nasıl bulaşır sorularının cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Bilhassa teşhis yeni koyulduysa buna sebep olacak ayrıntılar dikkatinizi çekecektir. Zira kediler arasında bulaşıcı bir virüs olduğunu muhtemelen veterineriniz belirtmiştir. Haliyle sizin burada dikkatiniz çeken nokta hangi sebeplerle bulaştığı olacaktır.

 • Genetik

Genetik bir bulaşıcı virüs olan FeLV doğrudan anneden yavruya geçmiş olabilir. Fakat bu durumda 1 yaşında bunun kontroller esnasında gözlemlenmiş olması gerekir. En azından yüksek bir ihtimalle yavruyken yaptırdığınız veteriner muayeneleri 1 ile 2 yaşına kadar bu virüsü ortaya çıkaracaktır.

 • Doğum

Doğum esnasında FeLV virüsünün bulaşıcı özelliği vajina salgısıyla yavruya geçebilir. Bu durum bilhassa genetik olmadığı halde yavru kedilerde son derece sık görünür.

 • Anne Sütü

Annede olan FeLV virüsü doğumda bulaşmamasına ya da genetik olarak aktarılmamasına rağmen yinede yavruya geçebilir. Emzirme döneminde yavrunun süt emmesiyle beraber bu virüsü taşımaya başlaması mümkün olur.

 • Cinsel Birleşme

FeLV virüsü taşıyan bir kediyle cinsel temasa giren diğer kedinin virüsü kapma olasılığı son derece yüksektir.

 • Temas

Kedilerin birbirlerini tırmalaması, zarar vermeleri, doku teması ve yaralanmalardan kapılan enfeksiyonlarda FeLV virüsü karşıdaki kediye geçebilir.

Kedilerde FeLV Belirtileri

Kedinizde FeLV virüsü taşıyıcılığı ya da lösemi olduğunu farklı belirtilerle gözlemlemeniz mümkün. Ancak emin olmanız ve bu belirtilerin FeLV pozitif anlamına geldiğini öğrenebilmek için veterinere başvurmanız gerektiğini unutmayın.

 • Halsizlik ve Uyuşukluk

 • Yüksek Ateş

 • Lenfoma

 • Anemi

 • Cilt Enfeksiyonları

 • Titreme

 • Yürürken Sendeleme

 • Dişeti İltihapları

 • Göz Enfeksiyonları

 • Fibrosarcomas

 • Burun İltihabı

 • Devamlı İshal

 • Lenf Düğümlerinde Anormallik

 • Düzenli Kilo Kaybı

 • Apse ve İltihap Oluşumları

Kedilerde Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde lösemi teşhisine bağlı olarak değişiklik gösterecek tedavi yöntemleri vardır. Öncelikle tam kan sayımı yapılmadan bu teşhis net olarak koyulamaz. Aynı zamanda FeLV virüsünün vücuttaki konumuna ve durumuna bağlı kalarak bir tedavi süreci belirlenir. Tedavi ilaçlarla başlar ve koruyucu aşıyla devam eder. Mevcut aşılamayı düzenli olarak yaptırmanız istenir. Bu aşının geçerlilik süreci bir yıldır.

Kan transferine ihtiyaç duyulmadığı sürece veterineriniz bu tedaviyi uygulamaz. Fakat ihtiyaç görüldüğü anda uygulanarak tedaviye katkı sağlanır. Solunum yolu rahatsızlıklarını önlemek amacıyla virüslere karşı antibiyotik kullanımına başlanır. Farklı enfeksiyonların oluşmaması amaçlandığı için önlemler alınırken beslenmesi için özel bir diyet hazırlanır.

Bu diyet sonucunda kas kayıpları önlenmeye çalışılırken bağırsakları dinlendirilir. Virüsten ve enfeksiyondan yorgun düşmüş olan organlarına takviye sağlayacak beslenme standartları uygulanır. Sürekli ishalin yaratacağı su kaybını ona geri kazandırmak için takviyeler ise veterineriniz tarafından belirtilecektir.

This Post Has 68 Comments

 1. Rahime öztürk Reply

  Allah korusun bnm sokaktan aldigim cins olmayan bir kedim var o bir hayvan degil benim icin insan degerinde herseyi yaparim kedim icin

 2. Rahime öztürk Reply

  Kedim cnm bnm

 3. Rahime öztürk Reply

  Allah korusun bnm sokaktan aldigim cins olmayan bir kedim var o bir hayvan degil benim icin insan degerinde herseyi yaparim kedim icin

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı..teşekkürler

 5. Emine Kılıç Reply

  Löseminin bulaşıcı olabileceğini hiç bilmiyordum.

 6. Gülsen Reply

  Allah tüm dostlarımızı tüm hastalıklardan ve kötülüklerden korusun

 7. Nuran Akkaya Reply

  Arkadaşımın kedisi lösemiden ölmüştü . Bizde ilk o zaman öğrenmiştik kedilerde lösemi olduğunu. Evcil hatvan besleyenlerin kedi-köpek fark etmez muhakkak okuması gereken bir yazı . Bilgilendirme için teşekkürler

 8. Ramazan Reply

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim Allah razı olsun

 9. Ramazan durcan Reply

  Bir hayvan sever olarak kedileri çok seviyorum benimde evde 2tane kedim var

 10. Duygu Emir Reply

  Onlar da can sonuçta… Benimde evde kızım var gözünün içine bakıyorum hasta olmasın diye 😔😔😔😔

 11. Segah Reply

  Ben aşi yaptiriyorum losemi icin. 🙂

 12. Hazel Menekşe Şirin Reply

  Allah korusun canlarımız onlar bizim

 13. Sinem Reply

  Allah hepsini korusun yaa ağzı var dili yok minnakların kötü bi durum her canlı için kötü tabiki

 14. Hasan murat Reply

  Çok

 15. Nur tosun Reply

  Allah tüm kedilerimizi canlarımızı korusun

 16. Ayhan Güleryüz Reply

  Güzel bir bilgilendirme yazısı teşekkürler..Sağlıklı kedilerimizi bu hastalıktan korumak için ise uygun aşılama programı uygulamak gerekir. Yavru kedilerde 9- 10 haftalık olduklarında ilk aşılama yapılabilir.İlk aşılamadan 3-4 hafta sonra ikinci doz aşılama yapılır. Sonraki tekrarları ise senede bir kez yapılarak etkili bağışıklık sağlanabilmektedir.

 17. Ramazan Reply

  Kedimin Aşı için gidildiğinde bu hastalık için uyarulmamıştım bilgilendirme için tşk

 18. Kıvanç Reply

  Çok tehlikeli olduğu için geri dönüşü yok diyor veterinerler o yüzden aksatmadan düzenli lösemi aşılarının ve diğer aşıların yapılması şart

 19. Eda Akmercan Reply

  Allah korusun canlarım onlar benim en iyi arkadaştır kediler lütfen geç olmadan tedavi ettirin kedilerinizi 🙁

 20. Aysegul akin Reply

  Besledigimiz bir sokak kedimiz yakalanmisti tedavisini yapturdik simdi cok iyi hala bizimle 3 yil oldu:)

 21. Burcin Reply

  Vah yavrular allah korusun onlari 😢

 22. Arzu Yıldız Reply

  Bulaşıcı olması çok kötüymüş umarım benim sokaktaki hayvanlarımda olmaz sayıları çok fazla tedavi ettirmem mümkün değil…

 23. esapeshe Reply

  Lösemi ne garip bir hastalık bu böyle…

 24. ivunixeviyi Reply

  ee şimdi nasıl olacak, kime götürmemiz lazim

 25. evoyevik Reply

  gerçekten güzel bir yazı olmuş, tüm ayrıntısı ile anlatmışsınız

 26. Hülya Reply

  Kedilerde lösemili bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkürler.

 27. uqfejuafev Reply

  bilgilendirme için güzel bir makale olmuş

 28. igobehokovof Reply

  Ne güzel bu yazı bu böyle, çok açıklayıcı

 29. iwotuco Reply

  Bende bu konu hakkında bir çok yazı okudum, ama bu yazı gerçekten çok güzel, teşekkür ederiz tebrikler

 30. Yasemin kucuk Reply

  Ev kedileri şanslı ya sokaktakiler

 31. Yasemin Reply

  çok güzel bir yazı

 32. ayşe Reply

  Super ya boyle bilgilerin Olmasi

 33. ilknur magden Reply

  gayet açıklayıcı bilgilendiren bir yazı olmus kızımın iran kedisi var ve bu hafta lösemi aşısı zamanı hiç vakit kaybetmeden bugün aşıya götürücem tesekkürler bilgi için..

 34. Yasemin Uçarkuş Reply

  kedileri bu hastalıktan korumak için aşılamak gerekiyor

 35. heyaragin Reply

  fena bir hastalık Allah kolaylaştırsın cümlemizin

 36. iyuziqi Reply

  Çok güzel bir makale, çok teşekkür ederim

 37. Tuğba Reply

  Ne hastaliligi olursa olsun sevdigimiz canlari kaybedince insanin canini cok aciyor

 38. demet Reply

  gercekten çok güzel bir yazi bilgilendirme super takipteyim makalelerdeki bilgileri kaydediyorum

 39. Simge Albayrak Reply

  Merhabalar.Oncelikle sunu belirtmek isterim;yuzlerce liralar döküp zorla ciftlestirip anne sütünü alamamış yada hastalıklı bir anneden süt emmis olan bir kediyi alıp ki siz görünüşte mukkemmel hayvan sever insanlar hastaliginin farkina varmadan eve tuvaletini yapiyor,cok huysuz,tüy döküyor diyerek milyonlarca cani katlettiniz ve parayla milyonlara iskence ettiniz.Sizlerden tek isteğim lösemi kan kanseri icin hic bir sekilde gec degildir.Tedavinin yani sıra kediler hislerle daha cok beslenir.Siz iyi hissedip ona da iyi hissettigini fark ettirirseniz sevgiyle her sey duzelir.Durumunuz yok ise yolda veya herhangi bir yerde hasta gördüğünüz bu canlari en yakın veteriner klinigine goturebilirsiniz. Hayvan hakları yasasina gore veteriner hekim yada sorumlu ona bakıp tedavilerini yapmak ve hic bir ucret talep edemez.Edenleri ve ya bakmak istemeyenleri şikayet ederek veteriner hekimlik diplomasinin alinmasini sağlayabilirsiniz.LUTFEN HIC BIR SEY ICIN GEC DEGILDIR.HAYVANIZI DEGIL HAYVANLARI SEVIN. 🙂

 40. Tuğçe tosun Reply

  Kedicikler için lösemi hastalığı olduğunu bilmiyordum, sayenizde bir şey daha öğrenmiş oldum evimin neşesi oğlum ve dışardaki çocuklarıma daha çok dikkat edeceğim.

 41. Gökce lenger Reply

  Verdiginiz bu faydali bilgi icin tsk ederiz.tüm bilgileri not sliyoruz

 42. Gökce lenger Reply

  Takipteyiz.bilgiler gercekten cok faydali

 43. Hacer Reply

  Bilgilendirme için teşekkürler. Rabbim cümlesini her türlü hastalıklardan ve kötülüklerden korusun.

 44. Deniz Çetin Reply

  Kedimi kaybetme fikrine bile dayanamiyorum. Allah korusun cok korkunc.

 45. Serpil Dereli Reply

  Sokak kendilerinde rastladığında maalesef genelde çok geç oluyor

 46. canan Reply

  2 tane yavrum var allah onları korusun onlarsız naparız biz..

 47. Ceren Reply

  Ev kedisi olunca önlem alınabiliyor fakat bizim gibi sokak Canlarına bakanlar maalesef bir şey yapamıyor. Hangi birine yaptıracağız ki 🙁 tek temennim onlara bir şey olmaması. Kaza geçirdiklerinde bile tedavisini yaptırmakta zorlanıyorum

 48. Ayşe ufuk Reply

  Lösemi aşılarını atlamistim ben çok iyi bakıyorum diye yaptırayım o zaman tosunlarıma birşey olmasın sürekli gerekli mı yani hersene

 49. serpil can Reply

  üç kedim var hepsi sokaktan aldım bağışıklığını kuvvetlendirmek için ilk zamanlar her ay şimdi yılda bir kere zylane iğne bağışıklık kuvvetlendiri yaptırıyorum

 50. Maşite karaaslan Reply

  En korktuğum şeylerden kedimin hasta olması. Allah tüm yavrularımız korusun. Bilgiler için teşekkürler.

 51. Aynur Reply

  Çok faydalanılacak bu güzel bilgiler iÇin teşekkürler.

 52. Aynur Reply

  Çok faydalanılacak bu güzel bilgiler iÇin teşekkürler.Evde baktığım 8 ve dışarıdaki canlar adına varolun.

 53. Belgin Reply

  Semtimdeki sokak hayvanlarını besliyorum..bu ramazının yüzü hürmetine onlara nasip olsun bu kampanya ..

 54. Belgin Reply

  Semtimdeki çok beslediğim kedilerime kısmet olur inşallah…bu ramazanın yüzü hürmetine

 55. Halil dilbaz Reply

  Sağlıklı bir hayvan sağlıklı bir nesil dir.

 56. Merve Uçar Reply

  En azından benimkisinde belirti yok Allah’a şükür.
  Lösemili kedisi olanlara Allah şifa versin

 57. Suheyla aras Reply

  Bizimde sokak kedisinin 2 yavrusu gecen sene diş eti iltihsbi oldu onları tedavi ettirdik ve onları yuva sahibi yaptık

 58. fisun yılmaz Reply

  allah korusun kızımı

 59. mukaddes Reply

  Allah korusn tum canlilari

 60. sara onur Reply

  yabani zeytinin bebeği bulut 3 gündür hasta..halsiz..yemek yemiyor..ishal.. acaba lösemi mi? 🙁 blogunuzu iyice okumalıyım sanırım…

 61. mine taskopru Reply

  guzel faydali bir makale neler ogreniyoruz sayenizde tesekkurler

 62. Nehir Reply

  Allah korusun aşı nı yaptırdım ama endişe de ediyorum onu çok çok seviyorum . Sokak ta ki bütün miniklere keşke hepsine fayda mız dokunsa elim den geldiğince faydalı olmaya çalışıyorum ama hepsine yetemiyorum

 63. Gülsüm Şahin Reply

  Benim kedim 2 yaşındayken olmuştu çok şükür erken teşhis ettik tedavisini yaptırdık o günleri hatirladikça hala ağlıyorum Allah bir daha göstermesin kedim şu an 9 yaşında ve çok sağlıklı maşallah

 64. F. Senem Tezer Reply

  Bu virüs için hekimliklerde aşılar var ben 2 kedime de yaptırdım Allah korusun 😌

 65. Filiz aydın Reply

  Cok sükur 5 sokak kedim varhic birin basna bu tarz bisey gelmedi cok ama yazi bilgilendirme amacli gzel olmus heryerde bu bilgiler olmyor

 66. Rukiye Gülçin özer Reply

  Cook guzel bilgilendirme yazisi olmus.
  Ayni insanlardaki gibi anne sütü her canlida şart.

 67. Yasemin Uçarkuş Reply

  bu hastalıktan korumak için aşılatmak gerekiyor

 68. Yasemin Uçarkuş Reply

  faydalı yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.