Kediler

Kediler İçin Gün Kalori İhtiyacı Hesaplama

Kediler İçin Kalori Neye Göre Hesaplanır?

Obezite insanoğlunun en büyük sorunları arasında yer alırken hayvanları da etkisi altına alan bir hastalık haline dönüşmüştür. Eğer kedinizin obezite gibi bir problemi varsa büyük bir sorumlulukla karşı karşıya kaldınız demektir. Kedilerde kalori hesaplama çoğunlukla obezite sonrasında kilo verdirme amaçlı yapılır. Fakat bazı kedilerin kalori hesaplama esnasında sahipleri tarafından yanlış yönlendirildiklerini görebiliyoruz.

En basitinden günlük almanız gereken belli bir kalori miktarı vardır. Bu kalori miktarının altında olmamanız gerekir. Aynı şekilde kedilerde sağlıklı beslenme ve hayatta kalabilmek için bu konuya özen göstermelidir.

Tabi bunu belirleyen faktörleri bilip ona uygun hareket etmek zorundasınız. Yaş, cinsiyet, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, kalori miktarı, alacağı diğer besin öğeleri, takviye düzen besinleri bunlar arasındadır.

Kedilerin Günlük Kalori İhtiyacı

Günlük kalori ihtiyacını belirlemeden evvel veterineriniz size bazı sorular yöneltecektir. Bunlar arasında yaş ve cinsiyet ilk sırada yer alacak. Aynı zamanda kedilerin farklı cinslere göre farklı hareketleri olduğu tespit edilmiş. Yani her aynı niteliğe sahip olan kedi için benzer bir kalori miktarından söz etmemiz mümkün görünmüyor.

İki kilolu insan diyetisyene gittiklerinde vücut yağ oranı gibi alternatifler göz önüne alınır. Kediler içinde bu durum aynen geçerlidir. Kalori ihtiyacını günlük bazda öğrenmek istediğinizde tüm bu bilgileri bir araya getirerek size uygun standartlar sunulacaktır. Yalnızca kalori bakımından değil aynı zamanda diğer besin öğelerinin miktarı içinde fikir sahibi olabilirsiniz.

Veterinerler size en uygun beslenme şartlarını sağlıyorken aynı zamanda RER formülünü devreye alır. Bu durum kalori alımını dengede tutmak isterken kedisinin kilo vermesini arzulayan insanlar için çok sevindiricidir. RER değerlerinin %80 dolaylarında olması ise güven veren bir kalori alımının yapıldığına işaret etmektedir.

Kediniz daha yavruyken belirli aralıklarla veterinerinizden hem sağlıklı beslenme hem de olası bir obezite riskini yok etmek için beslenme takvimi isteyin. Böylece kalori ve diğer bileşenlere olan ihtiyacı artış göstererek ne kadar doğru bir formda kedi beslediğinizi görmüş olursunuz. Minik dostlarımızın obezite ile mücadelesinde kalori hesaplama böyle yapılmaktadır.Kısırlaştırılmış kedilerde kalori oranının alımı veterineriniz tarafından yeniden programlanacaktır.

Kedinize kilo verdirmek için tavsiyeler

 • Kedilere güvenli şekilde kilo verdirmek için aylık kilo verme miktarı 0.5 kg civarında olmalıdır.
 • Hızlı kilo değişimi kedilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kullandığınız mamanın light versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.
 • Kedinize insan gıdaları vermeyin. (Kemiksiz tavuk veya haşlanmış balık nadiren ödül olarak verilebilir.)
 • Düşük kalorili kedi ödüllerini kullanabilirsiniz.
 • Büyük ve tek seferlik öğünler yerine çok öğüne ayrılmış az miktarda mama verin.
 • Kalori tüketimini not alın. (Ödül mamaları da dahil) Kediniz mama dilenirse taze su vermeyi deneyin.
 • Eğer mama dilenmeye devam ederse çok az miktarda mama verin.
 • Çok kedili evlerde kedilerin mamalarını ayırın. Kedinize kalori yaktırmak için günde 10-15 dakika ekstra zaman ayırın.
SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE KALORİ HESAPLAMA HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 6 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 2. Merve Uçar Reply

  Faydalı oldu bence bu.sitenin uygulamasında gelsin teşekkürler 👍

 3. sema Reply

  Kedim şu an yavru ve çok yiyiyor. hareketli diye müdahale etmiyorum ama ilerki yaşlarda daha dikkatli olacağım.

 4. Kıvanç Eraslan Reply

  Bizim kedi kısırlaştıktan sonra kilo aldı ama sonra mamasına dikkat ettik tekrar eski kilosuna kavuştu

 5. Mustafa YÜKSEL Reply

  Bizim kedimizde 2 2.5 aylık yavru sık sık yemek yiyor ileride sıkıntı olmaz inşallah. Yazılarınız çok faydalı çözüm ve öneriler hepsi yazınızda.

 6. Halide uzel Reply

  Benim kedim sikotis biritis 10 aylik 6kilo sizce kilolumu ne yapmaliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.