Kediler

Kediler İçin Oyuncak Seçimi Yolları

Kediler İçin Oyuncak Seçimi

Evcil kediler, evin içerisinde oyalanmak, keyifli vakit geçirmek ve stresten uzak kalmak için oyuncak ile oynarlar. Kediler her yaşta farklı oyuncaklar ile hareketli biçimde oynamayı severler. Aynı zamanda oyuncakların bir diğer amacı da kedilerde bulunan enerjinin atışmasını sağlamaktır. Evde bakılan kediler, sokak hayvanlarına göre daha az hareketliliğe sahiptir. Bu nedenle enerjileri, oyuncaklar ve farklı oyunlar ile atılmaktadır.

Kedilerin sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olması, hareketsizlikten kaynaklanan obeziteye maruz kalmaması için oyuncaklar ile oynaması oldukça faydalıdır. Bu nedenle kediler için mutlaka oyuncak alınmalı ancak bu oyuncak seçimleri doğru olmalıdır.

Kediler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde için Sesli Oyuncaklar

Kediler, hareket ettirildiğinde ses çıkartan oyuncakları oldukça fazla severler. Bu oyuncaklar ile birlikte istediklerini ifade etmeye çalışırlar. Sesli, parlak ve hışırtılı oyuncaklar, kedilerin dikkatini bir noktaya toplamak için idealdir. Aynı zamanda bu oyuncak seçenekleri, kedinin dikkat yoğunluğunu ve derecesini de ölçmek için faydalıdır. Kediler, hareketli ve sesli oyuncaklar ile sahibinin veya etrafındaki kişilerin dikkatini çekmeye de çalışmaktadır. Ancak gereğinden fazla ses çıkartan türdeki oyuncakları sevmezler. Plastik fareler, zilli, püsküllü ve ipli oyuncaklar, kediler için alınabilecek çeşitlerdir.

Kediler için Tüylü ve Yumuşak Oyuncaklar

Kedilerin sevdiği bir başka oyuncak türü ise yumuşak ve tüylü eşyalardır. Bu oyuncak çeşitleri bir ayıcık, peluş paspas veya yumuşak top olabilmektedir. Kediler yumuşak oyuncaklar ile patilerine masaj yapmayı ve ısırmayı severler. Bu nedenle yumuşak oyuncaklarının olmadığı durumlarda farklı yumuşak ve tüylü eşyalar ile oynayabilirler. Kedinin tüylü oyuncaklardan hoşlanıp hoşlanmayacağını anlamak için bir adet oyuncak ayı alınabilir. Sevmesi ve ilgi göstermesi durumuna farklı türdeki yumuşak oyuncaklar da tercih edilebilir.

Kediler için Lazerli Oyuncaklar

Lazer ışıkları, kedilerin dikkatini çekmek için idealdir. Evin içerisinde lazer ışığının gezinmesi, kediyi peşinden sürükleyecektir. Bu gibi ışıklı oyuncaklar genelde kedinin fazla enerjisini atması ve hareketli olması için tercih edilmektedir. Etrafa lazer ışığı saçan oyuncaklar ve makineler alınarak her gün bir kaç kez açılabilir. Böylelikle kedi lazer ışığının peşinden gidecek ve hareket edecektir. Lazer ışıklı oyuncaklar, kedinin yediklerini sindirmesi ve obezite olmasını engellemek için de tercih edilebilmektedir. Ancak diğer oyuncak türlerinde olduğu gibi lazer ışıklı oyuncakları sevmeyen ve tepki vermeyen kediler de olabilmektedir.

Lazer ışıklı oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken nokta, kedinin doğrudan gözleri ile temas ettirilmemesidir. Bu nedenle lazer ışığının kedi üzerine ve yüzüne tutulmaması daha doğrudur. Işığı yere ve mobilyaların üzerine tutmak dikkatini korumak için daha sağlıklı olacaktır.

Kediler için Zeka Gerektiren Oyuncaklar

Kediler oldukça zeki ve düşünceli hayvanlardır. Kedilerin zekasını güçlendirmek ve kullanmasını sağlamak için zekasını kullanabileceği oyuncaklar tercih edilmelidir. Puzzle gibi zeka gerektiren oyuncaklar, kedilerin sevdikleri oyuncak çeşitleri arasında yer almaktadır. Kedi marketlerde veya sanal internet sitelerinde, kedilerin zekasını geliştirecek oyuncak çeşitlerini bulmak mümkündür. Bu oyuncaklar kediyi uzun süre aktif tutarken daha sağlıklı ve hızlı bir zekaya da sahip olmasını mümkün kılmaktadır.

Kediler için İnteraktif Oyuncaklar

İnteraktif oyuncak çeşitleri, kedilerdeki davranış bozukluklarının düzeltilmesini sağlamak için tercih edilmektedir. Kediler yabancı ve yüksek sesler duyduğunda olması gerekenden fazla irkiliyor ve diğer hayvanlardan korkuyor ise interaktif oyuncaklar, bu davranışları düzeltmek için kullanılmalıdır.  İnteraktif oyuncaklar, kediyi meraklandırır ve bulunduğu yerden, ruh halinden veya durumdan çıkmasını sağlamaktadır.

Kediler için Catnipli Oyuncaklar

Oyuncak seçiminde önemli olan bir diğer unsur ile catnipli olarak bilinen bir maddeyi içeren oyuncak seçenekleridir. Bu madde naneli bir bitkidir ve kedilere ferahlık verir. Kedilerin rahatlamasını ve ferahlık kazanmasını sağlayan bu bitki, farklı oyuncaklar içerisinde yer alabilmektedir. Durgun ve hareketsiz olan kedilerin bu maddeyi içeren oyuncaklar ile oynaması, koşmasını, hareket etmesini ve daha neşeli olmasını sağlamaktadır. Ancak kediler bu maddeyi içeren oyuncaklar ile sürekli oynamamalıdır. Eğer sürekli olarak aynı oyuncak verilirse hareket etmesi için yalnızca bu bitkiye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle bağımlı bırakılmaması ve ara sıra verilmesi daha doğru olacaktır.

Kediler için doğru ve uygun oyuncağı bulmak, biraz zaman alabilmektedir. Önemli olan hoşlandığı türdeki oyuncakları bulmak ve oyuncaklar ile zekasını eğitmektir. Bu nedenle sürekli olarak aynı oyuncaklar ile oynaması da çok doğru bir davranış değildir. Kedi için temel olarak tüylü, yumuşak, top, yaylı, lazer ışıklı ve zeka oyuncakları gibi her türden bir tane edinmektir. Böylelikle kedi gün içerisinde sıkılmayacak ve böylelikle kişiliğini de geliştirecektir.

This Post Has 3 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok faydalı bir yazı olmuş

  2. fisun yılmaz Reply

    güzel bir site olmuş güzel bilgiler alıyorum

  3. fisun yılmaz Reply

    çok güzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.