Kediler

Kediler Tüy Kıl Yumağı Belirtileri, Tedavisi

Kedilerin tüy yumağı problemi gibi doğal bir durumdan söz edeceğiz, Bu problemin kaynağında kedilerin temiz canlılar olması yatmaktadır. Sürekli olarak tüylerini yalayarak temizleyen bu canlılar haliyle zayıf tüylerin kopmasına sebep oluyor. Kedilerin dilleri tüyleri tarayabilecek için tırtıklı bir dile sahiptirler. Bu sağlam tüyler için sorun olmuyorken zayıf tüy köklerini oradan almak için yeterli görünüyor.

Tüyleri yalarken ağzına takılan, sonrasında ise bu tüyleri yutan kediler bir noktaya kadar bunun sindirimini sorunsuz olarak yapabilirler. Dışkılarıyla anlamadan bu tüyler ortadan kalkar. Fakat bir noktadan sonra bu tüylerin sindirilmesi güçleşir. Bu durumda midede topak halinde tüy yumağı birikmeye başlar. Kediler tüy yumağı sorunu ile karşı karşıya kaldıklarında size bunu kusarak gösterirler.

Bu durum sahibi açısından pek hoş bir görüntü değildir. Uzun uzadıya tüylerin kusulmuş şekilde karşınıza çıkması gerçekten görmek istemeyeceğiniz bir manzara. Veterinere gitmek haliyle kaçınılmaz bir durum olurken kedinin sağlığı ve çalışır bir sindirim sistemi için bu adımı atlamamakta fayda var.

Tüy Yumağı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde öksürme ve sürekli olarak bir boğaz gıcırtısının belirli sebepleri vardır. Yüy yumağı yavru kediyken yaşanan bir sorun değildir. Tüm yaşlarda olabilecek bir durumdur…  Kısa ve Uzun tüylü bir kediye sahipseniz erişkin olduğunda mutlak suretle tüy yumağı sorunu yaşayacaksınız.

Kedilerde tüy yumağı belirtileri arasında şunları görmeniz mümkündür.

 • Boğaz Gıcırtısı

 • Öksürük

 • Öğürme

 • İştah Kaybı

 • İshal ya da Kabız

 • Tüy yumağı kusması

 • Tüy yumağı kusmamasına rağmen devam eden belirtiler

 • Bilinç kaybı

 • Uyuşma

Sırasıyla bu şekilde ilerleyen süreçte veteriner desteği gerçekten önemlidir. Kolaylıkla çözülebilecek bir sorun için kedinizin acı çekmesini izlememenizi tavsiye ederiz.

Basit görünen öksürüklerin tüy yumağını kusamadığından kaynaklanan acı seansları olabileceğini unutmayın.

Kedimde Tüy Yumağı Oluşmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Tüy yumağı kötü birşey olmaması ile birlikte, bu küçük problemi çözmek çok basittir.

 • Tüylerin Taranması

Çoğu Kedi tarandıklarında oldukça keyifli olurlar. Bu durum onu psikolojik olarak rahatlatan bir etkiye sahiptir. Ayrıca zayıf kıl ve tüylerin deriden ayrılması ve tarakta kalması mümkün olacaktır. Böylelikle siz fark etmeseniz dahi tüy yumağı sorununu çözmüş olabilirsiniz. Hafta 2 ya da 3 kez tarama işlemini yaparak bu problemin önüne geçmeniz mümkün. Eğer kediniz onu taramasını istemiyorsan çeşitli yollar bulabilirsiniz Bizim bulduğumuz yöntemlerden bir tanesi çaktırmadan taramak oldu “kedi tarama eldiveni”

petshoplarda veya internet üzerinde Kedi tarama eldiveni olarak aratırsanız mutlaka uygun bir yer bulacaksınız, bu eldiven vasıtası ile yattığı bir anda çaktırmada seviyormuş gibi yaparak tarayabilirsiniz..

 • Mama Seçimi

Sindirim sistemini hızlandıracak besinler tüketen çok fazla insan var. Dolayısıyla lifli kedi mamalarının sindirimi etkilediğini, tüy yumağı oluşumunu ise %80 oranında önlediğini belirtelim. Sorunu kaynağından çözmek ve olası hastalıkları gidermek için bu önemli bir adımdır. Biz scottish food blue point kendimizde ND kedi maması kullanıyoruz sizede tavsiye ederiz.

 • Kedinizin Kendini Tırmalaması

Kediniz her ne kadar tüylerini düzeltmeye çalışsa da bilinçsiz ve agresif bir biçimde kendisini tırmalamayı huy edinebilir. Bu tüylerinin sağlıklı uzamasını önleyen, tüy yumağı için döküntüler yol açan bir etkendir. Engellemediğiniz takdirde ise sürekli olarak aynı sorunları yaşamaya devam edebilirsiniz. Bu konuda eğitim verme açısından zorluk çekiyorsanız bunu önleyici yöntemleri farklı araçlarla veterinerinize danışabilirsiniz.

 • Sindirim Rahatlatıcılar

Sindirimi rahatlatabilecek, tüy yumağını önleyecek, bağırsakların aktif çalışmasına olanak tanıyacak malt macunu ve türevi ürünler kullanılabilir. Laksatif içeriğinden ötürü son derece etkin olan sindirim rahatlatıcı ürünler tüylerin sindirimle atılmasına yardımcı olur.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE TÜY YUMAĞI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

 1. Iremnur Reply

  Ahh ahh her kedinin çilesi 🙂

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.