Kediler

Kediler Neden ve Ne Zaman Kısırlaştırılmalıdır?

Kediler Neden ve Ne Zaman Kısırlaştırılmalıdır?

Eğer kedinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsunuz ve bu konu hakkında bazı bilgileriniz eksikse bu kılavuza ihtiyaç duyabilirsiniz. Öncelikle kedilerin kısırlaştırılma nedenlerine bakarak başlayalım. Bunun birincil sebebi tabi ki doğum kontrolüdür. Eğer kedinizi kısırlaştırmazsanız her kızışma döneminde yavru kedilere merhaba demek zorunda kalırsınız.

Bu bir ihtimalden çok muhtemel sonuç olarak düşünülebilir. Haliyle insanlar gibi dürtüsel olarak çiftleşmeye ihtiyaç duyan kediler kızgınlık dönemlerini boş geçirmez. Kontrol altına almanın en önemli yoluysa doğal olarak kısırlaştırmaktır. Peki ya kediler ne zaman kısırlaştırılır?

Kedilerin Kısırlaştırılmasında Doğru Zaman

Kediler ne zaman kısırlaştırılır konusunda birçok farklı kişinin birçok farklı ideolojisi vardır. Aslına bakarsanız genel olarak bazı kurallar çerçevesinde bu işlemler yapılmaktadır. Global olarak kedilerin kısırlaştırılma yaşı 4 aydan sonra başlar. En ideal dönemin ise 5 ile 7 ay olduğu söylenir. Bu dünya çapında kabul edilmiş bir standart iken 7 aylık bir kedinin üreme sistemlerinin yeterli olgunluğa eriştiğini belirtmek isteriz.

Yani bir anlık boşluğunuz size yine yavru kedileri sevdirebilir. Doğal olarak bu sürecin neden bu kadar geç olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslında kediler doğduktan haftalar sonra kısırlaştırılabilir. Hatta bu mümkün olduğu gibi sık sık yapılmaktadır. Hayvan barınakları ve klinikler bu noktada son derece etkin ve sağlıklı çözümler üretiyor.

6 haftalık olan bir kedinin kısırlaştırılması artık anestezi sistemlerinin gelişmesi sayesinde mümkün oluyor.

Mevcut anestezi sistemleri yavru kediler üzerinde risk oluşturabileceği için yavru kedilerde kısırlaştırma operasyonları uzmanlar eşliğinde yapılıyor. Daha hassas bir anesteziyle beraber 6 haftalık kedinizin testislerini aldırarak kısırlaştırma işlemini başarılı bir operasyonla tamamlamış oluyorsunuz.

Çoğu kedi için çok daha olumlu sonuçların ortaya çıktığını söylemek istiyoruz.

This Post Has 5 Comments

 1. Alara keskin Reply

  Erkek veya dişi kedilerde farklılık gösterir mi 1 yaşında erkek kedim var ve asueu3 saldırgan acaba kısırlastirirsam bu durumda düzelme olur mu

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  sağlıkları için ve özellikle sokak kedileri için kontrolsüz üreme için en kısırlaştırmak en mantıklısı

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 4. Nur Reply

  Yazi icin tesekkurler

 5. Hacer Reply

  Salı günü bi sokak kedisini evime alacağım. Bakıldığında 4-5aylik erkek kedi . Daha küçük degilmi hemen kısırlaştırma doğru olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.