Kediler

Kedilerde Anaflaksi (Alerjik Şok) Türleri

Kedilerde Anaflaksi (Alerjik Şok) Ve Sonrası

Alerjenler hepimiz için büyük bir sorun teşkil eder. İnsanlar ne kadar hassas ise kedinizde Anaflaksi sendromları bir o kadar hassasiyetle karşılanabilir. Büyük reaksiyonlara hazırlıklı olmanızı gerektirecek alerjik şoklar kediler için gayet sıradandır. Çünkü insanlara kıyasla neyin nereden ve nasıl geleceğini kestiremeyebilirsiniz. Kedinizin daha önceden yaşadığı bir anı veya bilinçaltında yer edinmiş bir tecrübe tekrar başına geldiğinde anlık bir travmaya sebep olabilir.

Alerjik şok geçiren kediler çoğu zaman sahiplerinin durumu anlamamasından ötürü bu problemi kendi başlarına çözmek zorunda kalırlar. Farklı şekillerde ve türlerde incelenebilecek bu durumun sonuçları ise kediler için sandığınızdan daha büyük bir etkiye neden olabilmektedir.

Kedilerde Alerjik Şok Türleri

Kediler alerjik şok olarak bütünü ele alınan konuyu iki farklı şekilde yaşayabilirler. Bunların ilki psikolojik şoktur. Çoğunlukla manevi olarak bazı detayların etkisi gözlemlenir. Örnek vermek gerekirse çok korktuğu ya da zamanında şiddet gördüğü bir insanı gördüğünde kedinizde travmanın etkisiyle garip davranışlar gözlemleyebilirsiniz.

Daha önce onu kandırdığınız ya da bir şekilde aklına kazınmış olan kötü bir hatırasını tekrardan yinelemesini sağlayacak herhangi bir hadise psikolojik şoklara örnek gösterilebilir. Fiziksel olarak alerjik şok ise daha çok nesne tabanlıdır. Daha önce üzerinde yatarken kötü bir anı yaşadığı minderini tekrardan gördüğünde kısa ve ani biçimde şoka girebilir.

Farklı değişkenler farklı bir alerjik şok ile kedilerde reaksiyona sebep olabiliyor. Bu noktada küçük dostlarımız için biraz daha hassasiyet ve dikkat gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Kedilerde Alerjik Şok Sebepleri

Tabi ki yukarıda belirtilen çevresel faktörler kedilerde alerjik şok için en dış etkenlerdir. Bunun yanında birde insan vücudunda olduğu gibi alerjilere rastlanabilir. İnsanlar arı soktuğunda şişlik dışında bir sonuçla karşılaşmaz. Buna karşılık bazı insanlarda çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açtığını görürsünüz. Kedinizde tıpkı bu şekilde sinek yediğinde, böcek avladığında, bir maddeye ya da malzemeye yaklaştığında, kokladığında veyahut gördüğünde alerjen olarak aks edebilir.

Doğal olarak kedinizin farklı faktörlere dayalı olarak bazı durumlarda alerjik şok yaşamasını normal karşılamalısınız. Önemli olan nokta alerjen olduğunu bildiğiniz nesnelerden ya da materyallerden onu uzak tutmanızdır. Bunu başarmak için veterinerinizden destek alabilir ve alerjik şok boyutlarını öğrenebilirsiniz. Kedinizin net olarak hangi bileşene ya da hangi türe alerjisi olduğunu saptamak için bazı testler mevcuttur.

Kedilerde Alerjik Şok Belirtisi

Alerjik şok belirtisi kedilerde gayet net bir şekilde görünür. Birçok kişide olduğu gibi insani bazı reaksiyonları dostlarımızda görme şansına sahibiz. Alerjen kaynaklı şoklarda insanlar nefes darlığı çekerler. Tıpkı insanlar gibi kedilerde de zor nefes alma ve göğüs sıkışıklığı gözlenir.

 • Nefes darlığına dayalı olarak zor solunum

 • İdrar ve dışkı kaçırma

 • Kas zayıflığı

 • Anlık stres

 • Öfke ya da aşırı depresif hareketler

 • Kusma

Kedilerde Alerjik Şok Tedavisi Nasıl Yapılır?

Net olarak kedinizin neye alerjisi olduğunu bilmeden bunun tedavisinden söz etmek mümkün değildir. Özellikle bazı kediler yuttukları ya da yedikleri bazı bileşenlerden ötürü alerjik şok geçirir.

Örneğin demire alerjisi olan bir kedinin demir bir bilye yutması sonucunda vücuduna, kanına ve dolaşımına fazlaca bileşen dahil olmuş olur. Bu onda doğrudan alerjik şok yaratırken aynı zamanda vücudundan alınmadan etkilerini sonlandırmaz.

Haliyle kedilerde alerjik şok tedavisi için önceliği veterinerinizin teşhisine vermeniz gerekir. Devamında ise kedinizi alerjen olan maddeden, üründen, ortamdan ya da kişilerden uzak tutmanız gerekecektir. Bu ortamı ona sağlayarak alerjik şok geçirmesini önleyebilirsiniz.

Nefes darlığının zamanla daha ciddi boyutlara ulaşabilmesi mümkün olduğundan kedilerde anaflaksi durumları iyi gözlemlenip müdahale edilmelidir.

This Post Has 2 Comments

 1. Iremnur Reply

  Tüm kedilerimize sağlık diliyorum 🙏🏼 Yazı ıcın tesekkurleer

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.