Kediler

Kedilerde Aşı Takvimi, Sıklığı, Zamanları

Kedilerde Aşı Takvimi Hakkında Her Şey

Kedilerde aşılama son derece önemlidir. Çünkü evcil hayvanınızın bakterilere karşı güçlü olması ve dayanıklılığı önem addetmektedir. Genellikle kedilerin aşı takvimi belirli bir çizginin dışına çıkmamaktadır. Zira birçok veteriner tarafından belirlenmiş olan bu sistem her kedi için düzenli olarak uygulanmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken noktaların başında zorunlu olan aşılarla zorunlu olmayan aşılar arasında olan farkı kavramaktır. Her aşıyı kedinize yaptırmak zorunda değilsiniz. Fakat bazı mikroplara ve bakterilere karşı oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmek tamamıyla bu aşılarla alakalıdır. Rutin veteriner kontrolleri gibi aşıların aksatılmaması önemlidir.

Kedilerde Aşı Sıklığı

Kedilerin aşıları çoğunlukla yıllıktır. Yani her yıl belirlenen bir tarih aralığında tüm aşıları tekrar yinelenir ve bir sene boyunca geçerli bağışıklık sağlanır. Sonra bir yıllık sürecin ardından yeniden periyot tekrarlanır. Öncelikle vurulan aşıların neden gerekli olduğu hakkında veterinerinizden bilgi talep etmeyi unutmayın.

Örneğin sık görülen ve halk dilinde gençlik hastalığı olarak bilinen feline panleukopenia için zorunlu aşı gereklidir. Kedi nezlesi ve feline calicivirus zorunlu aşılar arasındadır. Kuduz aşısı kesinlikle vurdurmanız gereken düzenli aşılar arasında takvimde yer alır.

Kedi aşı takvimi bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu bize gösterir. Zira zorunlu olan aşılar yukarıda görüldüğü üzere hemen her kedide görülebilecek hastalıkları hedef alır. Tercihinize bağlı olarak Bordetella, FeLV, Klamidofila ve FIP aşıları vurulmasa da olur. Hatta birçok veteriner hekim bu aşıların vurulmasını tavsiye etmez.

Kedilere Aşılar Hangi Zamanlarda Vurulur?

Kedilerde yaşla orantılı olarak aşı takvimine işlenen ilaçlar farklılaşır. Yavru dönemden başlayarak ilerleyen süreç birçok farklı aşının vurulmasıyla ilerler. Aşı takvimine her vurulan aşının işlemesi zorunludur. Aksi halde uygulanan aşı hakkında veterineriniz bilgi sahibi olmaz. Yine tam tersi durumda uygulanmayan bir aşıya rağmen gördüğü enfeksiyon ya da hastalıkların tedavisi için yanlış bir yöntem seçebilir.

 • 6-7 Haftalık Yavru Kedilerde Aşı

Bu süreç yavru dönemin ilk anlarıdır. Yalnızca karma aşı vurularak geçirilir. Dilerseniz kısırlaştırma operasyonu yapabileceğiniz bir evredir.

 • 10 Haftalık Yavru Kedilerde Aşı

Tekrar bir karma aşı vurulur ve yanında Klamidofila tercih edilir. Bazen Pneumonitis içeren bir karma aşı vurulduğundan Klamidofila’ya gerek kalmayabilir.

 • 12 Haftalık Kedilerde Aşı

12 haftalık olup haftayı tamamladığında kuduz aşısı için gereken zaman gelmiştir. Fakat veterinerinizin tercihine göre ileri bir tarihte vurulabilir.

 • 13 Haftalık Kedilerde Aşı

Tekrar karma aşıya ihtiyaç duyulan 13.haftada Klamidofila tekrarlanır. Eğer veterineriniz uygun görürse FeLV aşısı vurulabilir.

 • 16-19 Haftalık Kedilerde Aşı

Eğer FeLV aşısı vurulmadıysa ve kedinizde bir risk söz konusuysa FeLV aşısı vurulması zorunlu hale gelmiştir. Ek olarak karma aşı tekraralanır.

 • Erişkin Kedilerde Aşı

Ortalama bir yıllık periyotlarla karma aşı ve kuduz aşısı tekrarlanır. Eğer tercih edilen karma aşının içeriğinde Pneumonitis bulunmuyorsa Klamidofila vurulması gerekir. Yine belirlenerek veterineriniz tarafından onaylanan aralıklarla FeLV vurulabilir.

Kedilere Vurulan Aşılar Nedir, Ne Değildir?

Kedinize vurulan aşıların önemini anlamak amacıyla kısaca göz atmakta fayda görüyoruz.

 • Kediniz İçin Kuduz Aşısı

Zorunlu olan bir aşı olup etki derecesi oldukça yüksektir. Her ne kadar büyük çoğunluğu 1 yıl süreyle bağışıklık sağlasa da veterinerinizin belirlediği aralıklarla tekrarlanabilir.

 • Kediler İçin Calicivirus Aşısı

Kesinlikle vurulması gereken bir diğer aşıdır. Hastalıklara karşı direnci arttırdığı gibi ağrıların kesilmesine sebep olacaktır. Bir yıllık bir etki sürecine sahiptir. Bir takım garip sesler çıkarmasına tıksırmalara sebebiyet verdiği yan etki olarak görülmektedir.

 • Panleukopenia

Gençlik aşısı olarak bilinir ve kesinlikle vurulması gerekir. Geçerliliği 1 yıl sürdüğü gibi veteriner kontrolünde uygulanması zorunludur.

 • FeLV

Eğer kediniz yavruysa ya da erişkin kediniz dışarıdaki kedilerle bir aradaysa kesinlikle ihtiyaç duyacağı bir aşıdır. Kedinizin sağlık durumu ve risk ölçütüne bağlı olarak farklı periyotlarda uygulanabilir. Veterineriniz bu konuda size destek sağlayacaktır.

 • Rhinotracheitis

Zorunlu kedi aşıları arasında yer alır ve ortalama bir yıla kadar bağışıklık sağlar. Hastalıklardan korunmasını sağlar. Herhangi bir ağrı ya da sızıya maruz kalmaması için gereklidir. Diğerlerinin aksine burundan verilen bir aşıdır.

This Post Has 4 Comments

 1. Iremnur Reply

  Tamda kedimin aşı zamanı yaklaşırken bu yazıyla karşılaşmam çok iyi oldu 😸 Teşekkürler

 2. Beyza özdoğan Reply

  Peki evde beslenilmeyen kedilere de bunlar gerekir mi ki? Ya da belediyeler en azindan kuduz asisini falan hallediyor mu? Bilginiz var mi?

  • Sevim Reply

   Bende hiç yapriramiyordum. Kedim ölümcül bir hastalık geçirdi şimdi aşılarını yaptırmaya başladım. 2 kedim var evde. Aşılar çok pahalı taksitle yaptırıyorum. Sokak hayvanlarına baktığım için yetişemiyorum. Siz siz olun aşılarını ihmal etmeyin. Sadece kuduz önemli değil. Anlamadığım bir sürü hastalığa karşı. Ben tecrubemi paylaştım. Sevgiler.

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.