Kediler

Kedilerde Çinko Zehirlenmesinde Ne Yapılmalıdır?

Kedilerde Çinko Zehirlenmesinde Ne Yapılmalıdır?

Kedi mamalarının içerisinde fiziksel gelişimi için yararlı olan çinko bileşeninin bulunduğunu görebilirsiniz. Fakat çinko belirli bir oranda alındığında kedinize fayda sağlayacaktır. İnsan hayatında olduğu gibi minik dostlarımızın hayatında da son derece önemli konuların başında miktar geliyor. Bir şeyin fazlası zarar olduğu gibi alınması gereken dozajda tüketilmesi önem addediyor.

Bu durumda kedilerde çinko zehirlenmesi sorunuyla yüzleştiğinizde neler yapabileceğinize bir bakalım. Öncelikli olarak bunun ev ortamında büyüyen kediler için çok büyük bir risk olduğunu belirtelim. Yani meraklı dostunuzun başına gelen bu durum yalnızca sizin yaşadığınız bir durum değil. Aksine hemen hemen her ev kedisinin başına gelebilen bir zehirlenme türü.

Veterinerinize başvurarak dostunuzun yaşadığı çinko zehirlenmesinin çözümünü bulabilirsiniz. Baktığımız zaman bazı önemli etkenlerin altını çizmek istiyoruz.

Çinko Zehirlenmesi Kedilerde Neden Görülür?

Kediler meraklı dostlarımız arasında yer alır. Masanın üzerine bıraktığınız bir madeni para ya da yere yuvarlanan bir çivi ilgilerini çekecektir. Hele ki ona dokunduklarında bir ses ya da hissiyat alıyorlarsa onları yutmamaları içten bile değil.

Doğal olarak içerisinde ağır miktarda çinko bulunabilecek bir malzemeyi yutmaları ilk olarak kanlarında hemoglobin miktarını arttırır. Bunu görmeniz mümkün olmasa da idrarda hemoglobin artışını net olarak fark etmeniz mümkündür. Peki ya kediler çinko zehirlenmesini neden yaşar?

 • Madeni Para

 • Fermuar

 • Çinko İçeren Ekipman ve İlaçlar

 • Mücevher

 • Çivi

 • Somun

 • Zımba telleri

 • Civata

Yukarıda yer alan malzemelerin bir ya da birçoğunu yutarak kanına karışması sonucunda çinko zehirlenmesi yaşanabilir. Bunları yediği anda olmasa da bir süre sonra çinko miktarının artışıyla sorun olmaya devam eder.

Kedilerde Çinko Zehirlenmesi Nasıl Fark Edilir?

Genellikle kedilerin rahatsızlık belirtileri birbirine fazlasıyla yakındır. Yani gözlemlediğiniz belirtiler çinko zehirlenmesinin yanı sıra birçok hastalığı temsil ediyor olabilir. Birazdan belirteceğimiz davranışları sergileyen bir kediye sahipseniz dostunuzu vakit kaybetmeden veteriner hekiminize göstermenizi tavsiye ederiz.

 • İdrarında Hemoglobin artışından kaynaklanan değişimi görmek

 • Halsizlik ve uyku hali

 • Renginin solmasına bağlı olarak sarılık

 • Depresif hareketler

 • İştahsızlık

 • İstifra ve ishal

Hepsini gözlemlemenize gerek olmadan yalnızca birini görmeniz halinde dahi veteriner muayenesi ile teşhisin konulmasını sağlayabilirsiniz. Tedavi sürecine başlayarak çinko zehirlenmesi yaşayan kedinizin sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Çinko Zehirlenmesi Tedavisi

Eğer çinko zehirlenmesi ileriye seviyelere ulaştıysa veterinerinizin önerisi sonucunda ileri tedavi teknikleri uygulanabilir. Bunların başında yuttuğu malzemenin çıkarılması geliyor. Bunu başarabilmek için doğal olarak kedinizin midesinden ya da bağırsağından bir şekilde bu nesnenin alınması gerek.

Çoğunlukla bazı ilaç takviyeleriyle bunun sağlanması kolaydır. Bazı inatçı durumlarda ise operasyona gerek duyulabilir. Aynı şekilde kedilerde aşırı düzeyde bir hemoglobin artışı tüm kanında gözlemleniyorsa kan takviyesi yapılır. Bu kanın tazelenmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çinko zehirlenmesi tedavisi için kedilerde önem addeder.

Fakat tamamında veteriner gözetiminin öneminden bahsetmek gerekmektedir. Genellikle kediler çinko zehirlenmesi teşhisinin ardından serum tedavisiyle birlikte mide asidini yönetebilecek ilaçlarla bu süreci atlatırlar. Eğer muayene sonrasında veterineriniz size uygun tedavi şartlarını sunmuyorsa farklı bir veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Keza müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE ÇİNKO ZEHİRLENMESİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has One Comment

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.