Kediler

Kedilerde Coccidia (Bağırsak Kurdu) Hastalığı

Kedilerde Coccidia (Bağırsak Kurdu) Hastalığı

Veterinerlerin Coccodiosis olarak adlandırdığı enfeksiyon halk arasında bağırsak kurdu olarak tanımlanmaktadır. Bu enfeksiyona sebep olan bakterinin ismi Coccidia iken kedilerin yavru dönemlerinde ve yetişkinlikte başına bela olabilecek bir problemdir. Eğer dikkatli gözlemlenmezse ve müdahale edilmezse sorunun kronik olarak kedinizin hayatı boyunca taşıyabileceği bir rahatsızlığa dönüşebileceğinden şüpheniz olmasın.

Kedilerde bağırsak kurdu teşhisi koymak için bir veteriner muayenesi şarttır. Bunun yanı sıra bazı mikro belirtilerden ötürü kedinizin sağlığı hakkında kendiniz tespitlerde bulunabilirsiniz. Öncelikle bir ishal sendromu yaşadığınızda dışkıyı incelemeniz gerekecektir. Sizin incelemeniz genellikle dış formlarına yönelik olduğundan ilk bakacağınız şey sulu ve mukus içeren bir dışkı olup olmadığıdır.
Eğer bu tarz bir dışkılamayı düzenli olarak görüyorsanız veteriner muayenesi kaçınılmaz olacaktır. Çünkü Coccidia bakterisi yani bağırsak kurtları kedinizin bağırsağına yapışarak kendilerine yer edebilirler. Böyle bir durumda sindirim ve boşaltım sistemi doğru çalışmaz. Doğal olarak bakteriler kedinizin metabolizmasını zayıflatarak ölümle sonuçlanabilecek bir süreci beraberinde getiriler.

Kedilerde Bağırsak Kurdu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Aslında bağırsak kurtları tahmin edebileceğiniz gibi bizim dışarıdan gözlemlerimiz sonucunda kesin suretle gözlemlenemezler. Bunun için veteriner muayenesi şarttır. Ancak bazı belirtiler size ipucu verebilir. Bu bağlamda kedinizle kuracağınız sağlıklı diyalog fazlasıyla işe yarayacaktır.

Dışkının sulu olması ve mukus içeriğinin bariz bir biçimde belli olması Coccidia parazitinin varlığına işaret olabilir. Parazit yer etmeye başladıkça durum biraz daha karmaşık bir hal alır. Bilhassa kanlı ishal görülen kedilerde bağırsak kurdu olma ihtimali sanılandan daha yüksektir.

İshali takip eden kusmalar ve kusmalarda yine mukus içeriğinin size bir sinyal olduğunu söylemek mümkün. Bu tip durumlarda kediniz düzenli bir sıvı kaybından ötürü halsizleşerek sürekli olarak yatma eğilimine girebilir. Benzer ayrıntılarla kedinizin sağlığı riske ediliyor olabilir. Doğal olarak kati suretle veteriner kontrolünün aksatılmaması en önemli kaide olacaktır.

Kedilerde Bağırsak Kurduna Yol Açan Durumlar

Aslında kedinizin bağırsak kurdu enfeksiyonuyla karşılaşmasını önlemek için yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. Zira Bağırsak kurdu sebepleri arasında kedilerin doğal yaşamları söz konusu olmaktadır.

 • Dışkı yemek

 • Enfeksiyon kapmış bir kediyle aynı ortamda bulunmak

 • Anne kedide bulunan enfeksiyonu kapmak

 • Yediği böcek ve hayvanlardan bakteriyi kapmak

 • Yediği gıdalarda bulunan bakteriden kaynaklanan bağırsak kurdu

Tüm bu sebepler tek bir noktada birleşiyor ve kediniz bu sorunla yüzleşiyor. Aynı zamanda müdahale edilmeyen bağırsak kurtları kedilerin Toksoplazma gondii, Hepatozoon, Sarcocystis ve İsospora enfeksiyonu gibi alternatif rahatsızlıklara sebep olacağını bilmeniz gerekiyor.

Bilhassa yavru kedilerin dışkıyı keşfetme sürecinde yememesini sağlamak, dışarıda ve evde avlanmasını kontrol altına almak ve farklı hayvanlarla gireceği etkileşimleri belirli bir çizgide tutmak bağırsak kurduna önlem olarak kullanılabilir.

Kedilerde Bağırsak Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak kurdunun tıbbi yöntemlerle tedavisi sülfa bileşenine sahip ilaçlarla yapılabilmektedir. Bunu veterinerinizin kedinizin cinsine ve yaşına bağlı olarak reçeteyle vermesi ise ayrıca önem arz eder. Kendi bilincinize göre bir ilaç kullanımıyla kedinizin sağlığını hiçe saymış olabilirsiniz.

Ortalama 14 günlük bir düzenli tedavinin kedilerde bağırsak kurdu tedavisi için yeterli olacağını söyleyebiliriz. Tabi bu süreç içinde veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. Genellikle bağırsak kurtları belirgin parazitler olarak sebep ve sonuç ilişkilerini ortaya koyabilmektedirler.

Fark ettiğiniz andan itibaren müdahale edilmesi için veterinerinize başvurmanız erken teşhisle beraber bakterinin yerleşmeden öldürülmesini sağlar. Bağırsak çeperine yerleşen bir bakterinin kedinizin olgunluk dönemine kadar ona zarar verebileceğini unutmamalısınız. Minik dostlarımızı sağlığında en sık rastlanan sorunlar arasında yer alan bağırsak kurdu Coccidia bakterisi tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE BAĞIRSAK KURDU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 2. Buket Reply

  Merhabalar scotissh fold yavru kedi aldım bir hafta oldu yaklasık 67 günlk . İlk günleri cok hateketli oln kedim gece kusmaya ve iştahsızlık basladı ertesi günü veterinere götürdüm serum felan yptılar ama parazit oldugu söylendi ilaç tedavisine baslandı ama hala isal ve cok sakin basına böyle birsey gelen vr mı yardımcı olabilecek yapabileceğim birsy var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.