Kediler

Kedilerde Sık Görülen Deri Hastalıkları

Kedilerde Deri Hastalıkları

Deri hastalıkları, diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de meydana gelmekte ve bir tehdit oluşturmaktadır. Kedi sağlığını olumsuz etkileyerek rahatsız edici olan deri hastalıkları farklı sebepler ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Stres, alerji, bakteriyel enfeksiyonlar, hormonel dengesizlikler ve yaralanmalar, cilt hastalıklarına neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Kedilerde sıkça meydana gelen 10 farklı deri hastalığı mevcuttur. Bu hastalıkların herhangi birine rastlanıldığında veteriner hekim kontrollerinin yaptırılması ve tedavi altına alınması gerekmektedir.

Kedilerde En Sık Rastlanılan 10 Deri Hastalığı

1- Kedilerde Kulak Uyuzu Hastalığı

Kedi eğilerek başını sallıyor ve sürekli olarak kulaklarını kaşıyor ise uyuz olma ihtimali var demektir. Aynı zamanda buna ek olarak kulağından koyu kahverengi bir akıntı geliyor ve bu akıntı yapışkan kıvamda ise kulakta kene olması muhtemeldir. Bu durum kedinin kulağını sürekli olarak kaşımasına ve tahriş etmesine neden olmaktadır. Tedavi edilmezse bahteriyel enfeksiyon başlar ve cilt zarar görür. Kulak uyuzu hastalığı mikropları öldüren maddeleri içeren damlalar ile tedavi edilmektedir. Yapılması gereken hekimin verdiği ilacı pamuk yardımı ile uygulamaktır.

2- Kedilerde Apse Oluşumu

Deride yırtılma veya ısırılma gibi durumların yaşanması, bölgede iltihaplanma görülür. Apseler zaman içerisinde yumuşar ve içlerinde biriken mikroplu irin dışarı akmaya başlar. Apseler genel olarak ön bacak ve karın bölgesinde oluşmaktadır. Bazı zamanlarda ise kuyruğa yakın olan bölgelerde de meydana gelmesi muhtemeldir. Evcil kediler, saldırı ve ısırıklara karşı daha hassas durumdadır. Bu nedenle sokak hayvanları ile bir arada tutulmamalıdır. Böyle bir yaralanma söz konusu olduğunda cildin sağlığını korumak için hekim kontrolünden geçmelidir.

3- Kedilerde Kontakt Dermatit (Temal dermatiti) Hastalığı

Kedinin kimyasal veya tahriş edici bir maddeye dokunması, cildi için tehlike oluşturmaktadır. Bu durumlar kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmayı da beraberinde getirir. Aynı zamanda plastik veya kauçuk mama kapları da aynı soruna neden olabilmektedir. Kedinin cilt sağlığını korumak ve tahriş olmasını önlemek için gerekli önlemler alınmalıdır. Kimyasal bir madde ile teşhisi sonucunda cildinde farklılıklar oluşuyor ise sağlık kontrolü yapılmalı ve aynı durumun olması engellenmelidir.

4- Kedilerde Ciltte Akne Oluşumu

Kedilerde akne oluşumu kemodonların farklı bir formu olarak bilinmektedir. Siyah noktalar olarak adlandırılan bu hastalık dudak kenarlarında ve çenenin alt kısmında meydana gelmektedir. Bu soruna kedinin temas ettiği ürünler neden olabilmektedir. Bu vakaların çoğuna benzoil peroksit içeren ürün ve jeller, antiseboreik şampuan çeşitleri neden olmaktadır. Siyah noktalar ile karşılaşıldığında veterinere götürülmeli ve verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda omega-6 ve omega-3 yağ asitlerini takviye olarak kullanmak da faydalıdır.

5- Kedilerde Gıda Alerjisi Dermatiti

Kediler, tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı madde veya gıda koruyuculara karşı hassas olmaktadırlar.  Bu hassaslık sonucunda omuz, cilt ve karın bölgesinde kaşıntı olurken göz kapaklarında şişkinlik meydana gelir. Alerjinin sonunda kaşınmaya bağlı olarak bölgelerde olan tüylerde kayıp ve yaralar oluşur. Tedavide reaksiyon gösterilen gıdalar tespit edilir ve beslenme içerisinden çıkartılır. Aynı zamanda deride oluşan hasarı çözmek için steroid takviyesine de başlanır.

6- Kedilerde Pire Kaynaklı Alerjik Dermatit

Kedilerin birçoğu pirelendiğinde buna reaksiyon göstermez. Ancak evcil kedilerde durum biraz daha faklı olarak sürekli kaşıntı meydana gelir ve cilt hasar görür. Bu durum kuyruk köklerinde, iç kuyrukta ve arka bacakta oluşarak sivilceye benzer olan yaraları beraberinde getirir. Kedinin pireler yüzünden günlerce semptom göstermesi, cildin tahrişine neden olu.r En etkili tedavi ve alerjik dermatitin önlenmesi için spot-on ilaçları kullanmaktadır. Veteriner ve sanal marketlerde bulunan bu ilaçlar, doğru biçimde kullanıldığında tedavi sonuçlanacaktır.

7- Kedilerde Saçkıran (Mantar Hastalığı)

Kedilerde oluşan bu mantar enfeksiyonu, insanlar ve diğer hayvanlara bulaşıcı olmaktadır. Cildin üzerinde kırmızı halkalar biçimde noktalar oluşmaktadır. Bu saçkıran halkalar, tüylerin dökülmesi ile görülebilmektedir. Bazı kedilerin yalnızca göz ve yüz çevresinde bu hastalığa rastlanmaktadır.

Bu durum ile karşılaşıldığında mutlaka sağlık kontrolü yaptırılmalı ve verilen ilaçlar kullanılmalıdır. En sık gözüken tedavisi iyi yapılmaz uzun süren bir kısım ise Kulak çevresinde ve içinde gözükmektedir.
Mantar hastalığı kedinizin bağışıklık sistemin zayıflanmasında oluşmaktadır, mutlaka ek gıda takviyesi ve vitaminler kullanmalısınız.

Kedinizi terlik ve ayakkabı dolaplarından uzak tutmalısınız.

Aynı zamanda bulaşıcı olmaması için evin sürekli temiz ve sterilize edilmesi şarttır.

8- Psikolojik Alopesi (tüylerin dökülmesi) Hastalığı

Kedilerin kendilerini kompulsife bağlı olarak tımarlamaları, tüylerin karında incelmiş ve sırtta şerit biçiminde dökülmesine neden olmaktadır. Kompulsif tımarlamaların en önemli nedeni strestir. Bu nedenle tedavi sürecinde psikolojik etkenler etkilidir. Kedinin stres seviyesini düşürmek için sakin bir ortam yaratılması, kedi ile oyun oynanması ve deromon difüzörleri kullanılması gerekir. Çoğu vaka için veteriner hekim kısa süre kullanılması için anksiyeteye karşı farklı ilaçlar da sunmaktadır.

9- Kedilerde Yağlı Kuyruk Sendromu

Bu sorunu oluşturan temel etken kuyruğun kök kısmında fazla salgılanan yağların birikmesi ve buna bağlı olarak tüylerin yapışkan olmasıdır. Kuyruğun kök kısmı bu rahatsızlıktan dolayı kahverengi, yapışkan ve kötü kokan bir hal almaktadır. Bu hastalık sıklıkla kısırlaştırılmayan erkek kedilerde görülse de bazen kısırlaştırılmış kedilerde de meydana gelebilmektedir. Tedavi için gerekli görüldüğü durumlarda kısırlaştırma yapılabilir. Ancak yaygın olarak antiseboreik şampuan önerilmektedir.

10- Güneş Yanığı Oluşumu

Açık renkteki tüylere sahip olan kedilerdeveya Sphynx gibi tüysüz kedi cinslerinde güneş yanığı sorununa rastlamak mümkündür. Bunu önlemek için yazın güneşin en yoğun olduğu sabah 10 ve öğlen 2 saatleri arasında kedi güneşe çıkarılmamalıdır. Güneşe çok fazla maruz kalarak yanık olan kedilerde zamanla melanoma benzeri deri kanserleri de oluşabilmektedir.

This Post Has 7 Comments

 1. Iremnur Reply

  İşe yarar bir yazı olmuş emeğinize sağlık

 2. Miran Polat Reply

  Benim kedimde mantar var yıllardır mantar çıkar veterinere gideriz ilaçlar aşılar iyilesir 1.2 ay sonra yinr çıkar. Bi çare bulamadık hep tekrarlıyor. Guzel bir yazı olmuş teşekkürler

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  benim kedimde mantar sorunu vardı atlattık arada tekrarlar

 4. Ramise ÖNDER Reply

  Benim kedide de mantar var veteriner aşı yaptı. İnternette bir yazı da elma sirkesi ve medicasol pomad kullanıldığını okumuştum. Bende denedim şu sıralar geçiyor gibi. Umarım tekrar gelmez..Güzel yazı olmuş..

 5. Nursen atasoy Reply

  Kedimde antibiyotik kullanımı sonrası kuyruk kafa ve sırtında tüy dökülmesi oldu ne yapmalıyım

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 7. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.