Kediler

Kedilerde Diş Hastalıkları Türleri, Nedenleri

Kedilerde Diş Hastalıkları

Kediler yaşamları boyunca 2 set diş çıkarmaktadır. Bunlardan ilki bebeklik döneminde ilk 4. haftadan sonra oluşmaya başlar ve 6 haftalık olduklarında tamamlanır. Bu dişler, tıpkı insanlarda olduğu gibi bebeklik dişlerdir. Daha sonra 26 adet olan süt dişler dökülür ve bunların yerini 30 adet yetişkin diş alır.

Yetişkin dişler, kedinin doğasına uygun olan yapıdadır. Avlanma, çiğneme, kopartma ve kendini koruma işlevleri için 30 adet yetişkin diş önemlidir. Yetişkin kedilerin çoğu bu dişlerin birkaç tanesini kaza ve hastalık sonucunda kaybetmektedir. Yapılan bir araştırma kedilerin yalnızca %10’unun hayat boyu sağlıklı dişleri ile yaşadığını göstermektedir. Bu da kalan kısmın dişlerini farklı sebeplerden dolayı kaybettiğini veya sorun yaşadığını göstermektedir. Kedilerde yaşanan diş problemlerinin çoğu çin tek çözüm dişin çekilmesi olmaktadır.

Kedilerde Diş Hastalıkları Sebepleri Nelerdir?

Uzmanların görüşleri, diş hastalıkları üzerinde genetik yatkınlık durumunun önemli rol oynaması yönündedir. İran kedisi, Siyam kedisi, Abyssinian ve Somali kedisi, diş hastalıkları bakımından en fazla tehdit altında olan kedi cinsleridir. Kedi cinsleri, doğanın gerektirdiği hastalık çeşitlerinden farklı oranda etkilenmektedir. Burada genetik özellikleri ve hastalığa olan yatkınlığı önemli olmaktadır.

Günümüzün modern tedavi yöntemleri ve klinik çalışmaları, hastalıkların oluşumunu en aza indirebilmektedir. Gerekli testlerin ve sağlık kontrollerinin yapılması ile kedinin yatkın olduğu hastalıklar bilinmeli ve buna göre bir yol çizilmelidir. Gerekli önlemlerin alınması, yaşanacak olan hastalıkların etkilerini en aza indirmektedir. Kedilerin dişleri, normal olarak avlanma, parçalama ve kendini savunmak için önem taşımaktadır. Ancak evcil hayvanların mamalar ile beslenmesi ve doğanın içerisinde dişlerini kullanamaması, hastalık oluşumunun sebeplerinden biridir.

Kedilerde Diş Hastalıkları Çeşitleri

Kedilerde meydana gelen diş hastalıkları birbirinden farklı isimler ile anılmaktadır. Her hastalığın kendine özgü nedenleri ve etkileri bulunmaktadır. Hastalıklar karşısında uygulanan en etkili ve gerekli yöntem ise sorunlu dişin çekilmesidir. Böylelikle sorun diğer dişlere yayılmaz ve ağız sağlığını kötü yönde etkilemez.

Kedilerde Periodontal Hastalık

Periodantal isimli hastalık, 6 yaş üzerindeki kedilerin çoğunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta temel olarak diş yüzeyinde plaka birikir ve giderek sertleşir. Bu plakalarda bulunan bakteriyel enzim ve zehirler diş etlerinde iltihaplanmaya yol açmaktadır. Kedilerde oluşan Periodantal hastalığı hızlı bir biçimde ilerleyebilir. Hastalığın ilerlemesi, iltihaplanmaya yol açtığı için ağız sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu durum için en etkili çözüm vakit kaybetmeden dişin çekilmesidir.

Kedilerde Forl Hastalığı

Kedi cinslerinin neredeyse yarısını etkileyen forl hastalığına sık sık rastlanmaktadır. Bu hastalık, dişlerde oluşan plaklar nedeni ile diş minesinin altında bulunan kemik dokularında oluşan lezyonlar ile karakterize edilir. İmmün sistemin tepkisi üzerine dokular kendini yenileyemeyerek lezyonların ilerlemesine neden olur. Bu da diş kökünde düzeltilemeyen sorunların oluşmasını beraberinde getirmektedir. Bu durumun önlenmesi için diş yapısında plak oluşması durumu kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır.

Kedilerde FGS Hastalığı

Uzun ismi ile feline gingivitis stomatitis olan bu hastalık diğerleri kadar sık görülen türden değildir. Hastalığın yaygınlığı %1 kadar az bir değerdedir. Bu hastalık türü diğer hastalıkların oluşumundan sonra ortaya çıkmaktadır. Özellikle de FIV ve FELV hastalıklarının görüldüğü kedilerde belirmektedir. Aynı zamanda hormonel durumlarda ve viral hastalıklarda da kendini göstermektedir. Bazı durumlarda steroid ve antibiyotik ile tedavi edilse de tüm dişlerin çekilmesi de gerekebilmektedir.

Kedilerde Diş Çatlaklarının Oluşumu

Kedilerde diş çatlakları, rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Diş çatlakları başlıca travma nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda sert yabancı nesnelerin çiğnenmesi sırasında da oluşabilmektedir. Diş çatlakları her ne kadar zararsız bir durum olarak görülse dahi cerrahi müdahale gerektirir. Diş çatlaklarının oluşumundan sonra gerekli kontroller yapılmaz ve önlem alınmazsa diş ve ağız içerisinde iltihaplanmalar ve enfeksiyon oluşacaktır. Bu nedenle dişin çatlaması, ciddiye alınması gereken konulardan biri olmalıdır.

Kedilerde diş problemlerinin belirtileri kırmızı ve şiş diş etleri, ağız kokusu, sert gıdaları reddetme, ağız kenarlarını patileme olarak sıralanabilmektedir. Kedi ağız ve diş problemleri genel olarak anlaşılabilmektedir. Ancak bazı kedi ırkları acılarını ve hastalıklarını saklayabilmektedir.

Diş Hastalıkların Önlemleri Nelerdir?

 • Dişlerin düzenli olarak kontrol ettirilmesi gerekir.

 • Haftada 2 kez kedinin dişlerine bakılmalı ve fırçalanmalıdır.

 • Ağız bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

 • Herhangi bir sorun fark edildiğinde veteriner hekime başvurulmalıdır.

 • Yılda bir kez profesyonel diş temizliği yaptırılmalıdır.

This Post Has 5 Comments

 1. Iremnur Reply

  Benim ufaklığında dişleri yakında dökülmeye başlayacak, bakalım bekliyoruz

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  bende sokakta baktığım kedilerin sürekli diş kontrollerini yapıyorum

 3. ayşe Reply

  Bilgilerinizden dolayi tesekkurler

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 5. Gül Reply

  Kedilerim var ağzın su geliyor ve dil sürekli açık yemek yediğinde ağlıyor 1 ay dr. Kaldı serum vitamin ama şimdi aynı diş eti temizlendin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.