Kediler

Kedilerde Göz Akıntısı Sebepleri ve Sonuçları

Kedilerde Epifora (Göz Akıntısı) Sebepleri ve Sonuçları

Epifora olarak adlandırılan rahatsızlık çoğumuzun bildiği göz akıntısı olarak lanse edilebilir. Veterinerler önemsiz görülen bu rahatsızlığın kedilerde ileri düzeyde görme kayıplarına ya da gözlerini kaybetmelerine dahi yol açabileceğini söylemektedir. Çoğunlukla belirli kronik sebeplere dayanan bu hastalığın yavruyken kendini göstermesi muhtemeldir. Ancak İran kedisi gibi özel ırkları baz alacak olursak yetişkinlik dönemlerinde göz akıntısı kedilerde oldukça sık görülmektedir.

Kedilerde göz akıntısı görüldüğünde hızlı bir biçimde müdahale edilmesi gerekir. Fakat burada kedi sahiplerinin yaptığı en büyük hata kendilerinin müdahale etmesidir. Sebep olan detayı bilmediklerinden teşhisi koyamayacakları gibi teşhise uygun tanı ve tedavi yöntemini uygulamaları da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle göz akıntısı olan kedilerin en kısa sürede bir veteriner kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Kedilerde Göz Akıntısı Neden Olur?

Kedilerin göz akıntısı tamamıyla gözyaşı üretimiyle alakalı olabilir. İnsanlar gibi kedilerinde gözlerinin nemli kalmasını sağlayabilecek düzeyde gözyaşı ürettiklerini söyleyebiliriz. Fakat bazı durumlarda bu miktar artış gösterir ve gereğinden fazla oluşan gözyaşı akıntı şeklinde dışarıya atılır. Her zaman böyle basit bir sorunla karşılaşılmayabilir.

Kedilerin hareketli dostlarımız olduğunu hesaba katarak her ihtimali göz önünde bulundurmamız gerekir. Oluşmuş bir kemik kırılmasının yüz bölgesinde şişlik ve doku zedelenmesi dışında göz akıntısına sebep olabileceği aşikâr. Aynı şekilde sinüzit, konjonktivit, parazit, aşırı derecede burun boşluğu, rinit, yabancı maddelerin göze teması, zararlı maddelerin gözüne kaçması gibi alternatif sebepler sık sık görülür.

Bazen kedilerde tümör gibi zararlı oluşumların hem belirtisi hem de yan etkisi olarak göz akıntısı gözlemlenir. Her halükarda içinizin rahat etmesi ve minik dostunuzun sağlığı için bir veteriner muayenesi gereklidir. Böylelikle tanı konularak buna uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilir. Uygulanmaya başlandığı günden itibaren kedinizin göz akıntısı yavaş yavaş azalarak sonlandırılabilir.

Bazı kedilerin göz kapaklarında dönme ya da kirpik batması gibi sorunlar sebebiyle göz akıntısı rahatsızlığını yaşadıklarını görebiliyoruz. Yani önemli bir problemden kaynaklanan bir Epifora kedinizin kör olmasına ya da görme yetisini belirli bir seviyede kaybetmesine sebep olabilir.

Kedilerde Göz Akıntısı Belirtileri

Diğer rahatsızlıklardan ziyade göz akıntısı kedilerde çok daha rahat bir biçimde fark edilmektedir. Bilhassa gözünüzün önünde oynayan ve her an yanınıza gelen bir dostunuz olması buna sebeptir. Mutlak suretle dikkat edeceğiniz bir ayrıntı yakalayabilirsiniz. Bu gibi durumlar göz akıntısının haricinde kendisini farklı reaksiyonlarla belli edebilmektedir. Örnek olarak şişlik en sık gösterilenler arasındadır.

Yalnızca yüzde şişlik değil ödem benzeri oluşumlar şüphelenmeniz gereken noktalardır. Hele ki bunları gözyaşı akıntılarıyla birlikte görüyorsanız müdahale etmek için vakit kaybetmemeniz gerekir.

 • Gözyaşı akıntıları

 • Gözlerde kızarıklık

 • Gözlerde şişlik

 • Gözün tahriş olması

 • Kornea ülseri

 • Göz çevresinde sarkıklar

 • Gözde gevşeme

 • İltihaplanma ve enfeksiyon

 • Göz çevresinde ödem

Bunlar temel anlamda kedilerde gözyaşı akıntısının belirtileri olarak görülebilir. Basit bir mevsim geçişinde kedinizden aşırı derecede gözyaşı salgısı görmeniz mümkündür. Yalnızca basit bir sebepten kaynaklandığına emin olmanız ise sizin elinizdedir. Göz kapağı ya da kornea ile ilgili olan herhangi bir sorunda kedinizin görme kaybı yaşamaması için ciddiye alınması gerekir.

Kedilerde Göz Akıntısı Tedavisi

İlaç tedavisi kedilerde göz akıntısı için son derece etkindir. Veterinerler gerek göz damlaları gerekse antibiyotikler ile hem iltihaplı dokuyu hem de göz akıntılarını kesebilmektedir. Ancak bunun farklı kıstasları olduğundan şüphe yok.

Eğer kedinizin gözüne yabancı bir madde kaçtıysa ya da zehirli bir ürüne temas ettiyse konjonktivit oluşma ihtimali çok yüksektir. Sorunun çözülebilmesi için gözün bu maddeden kurtulması gerekir. Böylelikle göz akıntısı kedilerde tedavi edilebilir olur.

Bazen ise durum çok daha ciddi olabilir. Özellikle göz sinirlerine kadar ulaşmış bir tümör ya da iltihap beyne sıçrayabilir. Cerrahi müdahaleyi uygun gören veterineriniz başarılı bir operasyonla kedinizin gözünü ve göz sinirlerini kurtaracaktır. Göz kapağı dönmesi, kirpik ya da bu gibi sorunlarda yine cerrahi müdahalelere başvurulabilir.
Kedilerin göz akıntısı nasıl geçer diye soranlar için ilaç tedavisinden evvel veterinerinizin tanısını öğrenmesini öneriyoruz. Yanlış bir tedavi yöntemiyle gözde bulunan lezyonlar daha iltihaplanarak çok daha ciddi bir travmaya yol açabilir.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE GÖZ AKINTISI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 3 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı

 2. Neşe Artunkal Reply

  Baya faydalı bir yazı fakat persianlar olsun exotic kediler olsun bunlarda göz akıntısı genetik olduğu için hergün gözlerinin silinmesine ihtiyaç duyarlar yani sahipleri ne yaparsa yapsın bu genetik sorunu ömürleri boyunca cekmek zorundadırlar. Hiçbir ilac buna fayda etmez ve duzenli vöz silimiyle göz akintisinda bi yerden sonra azalma görülür.

  • yasemin Reply

   göz silme işlemi için papatça çayı mı yoksa normal çay mı önerirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.