Kediler

Kedilerde Göz Hastalıkları ve Ani Körlük

Kedilerde Göz Hastalıkları

Göz, tüm canlılarda en hassas ve en önemli organların başında gelmektedir. Gözün yaralanması, çizilmesi veya enfeksiyon kapması, körlüğe kadar yol açabilen ve basit görünen sorunlar arasında yer almaktadır. Kedilerde Göz Hastalıkları da farklı sebepler veya yaralanmalar ile ortaya çıkabilmektedir. Hemen her kedinin başına gelebilecek olan bu durumda önemli olan fark edilmesi ve zamanında tedavi ettirilmesidir.

Kediler, diğer canlılar gibi farklı hastalıkları bünyesinde barındırmaktadır. Doğada kendiliğinden var olan bu hastalık çeşitlerine karşı her kedinin direnci ve yatkınlığı farklıdır. Çeşitli virüs, enfeksiyon ve iç hastalıklar, kediler de kendiliğinden veya bulaşıcı olarak var olabilmektedir. Yaralanmalar da farklı enfeksiyon hastalıklarının oluşumunu beraberinde getiren etkenlerden biridir. Kedilerde göz hastalıklarının birden fazla çeşidi ve nedeni bulunmaktadır. Bunlar, genetik veya sonradan oluşan nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Göz hastalıklarından bazıları geçici ve tedavi ettirilebilir olurken bazıları ise kalıcı körlüğe yol açabilmektedir.

Kedilerde Gözde Oluşan Akıntılar

Kedinin gözlerinin herhangi bir şekilde çizilmesi veya yaralanması büyük bir acı vermektedir. Yaralanmaya maruz kalan gözler oldukça hızlı enfeksiyon kapar. Enfeksiyon oluşumu, gözde akıntı ile belli olur. Akıntının diğer sebeplerinden biri de içte bulunan hastalık türleridir. Yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlığı ve şeker gibi kedide bulunan hastalık türleri, gözlerde oluşan akıntı ile de belli olmaktadır. Bu hastalıklar ilerlediği durumda kediyi körlüğe kadar götürmektedir. Bazı kanser türlerinde ise akıntının yanı sıra renk değişimi de görülmektedir.

Kedilerde Hastalıkları Başında Yer Alan Herpes Virüsü

Herpes olarak adlandırılan virüs, gözde farklı enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır. Kediye bir kez herpes virüsünün bulaştığında hayat boyu devam eder. Virüs vücutta genel olarak yüz bölgesinde bulunan optik sinir sistemi, burun bölgesi ve bademciklere yerleşmektedir. Herpes virüsünden kurtulan kediler, taşıyıcı olarak kalmaktadır. Herpes virüsü genel olarak göz damlaları ve antibiyotik kremler ile yok edilebilmektedir. Ancak virüs kornea ülseri rahatsızlığına neden olmuş ise bu tedaviler yetersizdir.

Kedilerde Horner Sendromu

Kedilerde görülen göz hastalıklarından biri de Horner Sendromudur. Horner sendromu olarak bilinen hastalık, göz bebeklerinden birinin çok fazla büyümesine neden olmaktadır. Bu durumun oluşumuna neden olan şey çoğu zaman boyunda yaşanan incinmelerdir. Aynı zamanda göğüs bölgesinde bulunan tümörler de etkili olmaktadır.

Kedilerde Alerji Oluşumları

Kediler de insanlarda olduğu farklı nedenlerden dolayı olarak alerji olabilmektedir. Bazı yiyecek ve bitkiler, kedinin bünyesine göre alerjiye yol açmaktadır. Bu tür alerjilerin belirtileri ise gözde kaşıntı ve akıntı olarak kendisini belli etmektedir. Böyle bir durum yaşanmasının ardından alerjiyi tetikleyen sorun bulunmalıdır.

Kedi sahiplerinin bazıları ıslatılmış pamuk ile kedinin gözlerini silmektedir. Bu durum kedinin gözüne virüs bulaştıran hareketlerden biridir. Enfeksiyon bulaşmasını önlemek için göz temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda dikkatli olunmalıdır. Veteriner ve danışlanmar, bu konuda en iyi çözümleri sunmaktadır.

Kedilerde Glokom

Glokom hastalığı göz lensinin yanlış işleyişi sonucunda içeride oluşan basınç artışı ile oluşmaktadır. Göz içerisinde oluşan basıncın ilk aşamaları ilaç tedavisi ile azaltılabilmektedir. Ağır vakaların tedavisi ise yalnızca cerrahi tarafından yapılabilmektedir.

Kedilerde Katarakt

Bu hastalığın oluşması ile göz lensi opak olur ve görme bozukluklarını ortaya çıkartır. Hatalığın tedavi edilmemesi durumunda glokom hastalığına da yol açabilir. Köpeklerde, kedilere oranla daha fazladır. Erken tespit edilmesi, tedavisi için önemlidir. Lens nakli için ameliyatlar da yapılabilmektedir.

Kedilerde Melanom

Ortak kedi sorunlarından biri olan melanom, iris kalınlaşması ile oluşmaktadır. Bu hastalık veteriner kontrolünde kolayca fark edilebilmektedir. İris renginde gözle görülür bir değişim olmaktadır. Hastalık, büyük kedi cinslerinde daha yaygın olmaktadır. Kirlenmiş göz ameliyatı ile ortadan kaldırılmaktadır.

Kedilerde Uçuk

Kedilerde uçuk olarak aflandırılan göz hastalığı herpes virüsünün olması ile ortaya çıkmaktadır. Herpes virüsü; bademcikler, trigeminal ganglion ve optik sinirlerde bulunur. Son olarak da burun içersine yayılır. Hastalığın önlenmesi için en iyi yöntem virüse karşı aşısının yaptırılmasıdır.

Kedilerde Konjonktivit

Konjonktivit hastalığında göz zarı iltihaplanır ve sık sık kızarır. Bu gibi hastalıkların tedavisi karışık olmaktadır. Aynı zamanda tedavi edildikten sonra da tekrarlayabilir. Çeşitli serbest organizmalar bu hastalığı taşıyabilmektedir.

Kedilerde İlerici Retinal Atrofi (PRA) 

Kalıtsal göz hastalığı olan Retinal Atrofi, tedavi edilemeyen bir türdür. PRA, kedinin görme duyusunu zaman içerisinde azaltmaktadır ve sonunda kör olmasına neden olur. Hastalık ağrısızdır ancak yavaş yavaş ilerleyerek körlüğe yol açmaktadır.

Kedilerde Ani Körlük

Hipertansiyon ve stres duruları, ani körlüğe neden olmaktadır. Böbrek problemleri, hormonel bozukluklar ve şeker hastalığı ani körlük oluşumuna neden olabilmektedir. Belirtileri kanlı göz odaları ve kırmızı gözbebekleridir.

Kedilerde oluşan göz enfeksiyonları göz kapaklarında veya çevresinde oluşan tümör nedeni ile de meydana gelmektedir. Bu durumlarda körlük kaçınılmazdır. Kedilerin maruz kaldığı hastalıkların erken teşhis edilmesi ve tedaviye alınması için veteriner kontrolleri devamlı olarak yapılmalıdır. Özellikle sahiplenilen kedilerin sağlık kontrolleri yapılmalı ve testleri kontrol edilmelidir. Veterinerin belirlediği zamanlarda düzenli olarak muayene ettirilmelidir.

This Post Has 7 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bende kızımı ilk bulduğumda gözleri kısık ve akıntılıydı, düzelmeyecek diye korksamda doğru beslenme, bakım ve ilaç tedavisi ile şuan yemyeşil gözlerimiz var 😊😊 yazı için teşekkürler

 2. Yasemin Reply

  Çok faydalı bir yaz olmuş. Benimde karşıma çıkan çoğu yavru kedide göz probleri vardı. Doğru ilaçlar ve iyi bir bakımla hepsi sağlıklarına kavuştular.

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Benimde karşıma çıkan çoğu yavru kedide göz problemleri vardı. Doğru ilaçlar ve iyi bir bakımla hepsi sağlıklarına kavuştular.

 4. CANAN SARIKAYA Reply

  KEDİLER İÇİN, ÇOK FAYDALI BİLGİLER YAZMIŞSINIZ, TEŞEKKÜRLER, BENİM EVDEKİ YAVRULARINDA DÖRT TANESİNİN, GÖZLERİ HASTA, HEM AKINTI OLUYOR, HEM YAPIŞIP KAPANIYOR, GÜNDE BEŞ ALTI KEZ %3 SULANDIRILMIŞ ASİT BORİK GÖZ ANTİSEPTİĞİNİ PAMUĞA DÖKÜP YAVAŞ YAVAŞ YAPIŞKANLI GÖZLERİNİ SİLİYORUM, SİPRAGUT DAMLASINIDA DAMLATIYORUM. KURU BİR PEÇETEYİ HAFİFÇE GÖZLERİNİN ÜZERİNE BASTIRIP FAZLA SUYU ÇEKTİRİYORUM. BUNU YAPMAMDAKİ AMAÇ, GÖZ ETRAFI ISLAK KALIRSA, ELLERİYLE SİLMEYE ÇALIŞIP TEMİZLEMNİŞ GÖZÜ KİRLETİYORLAR. BU TEDAVİ İLE GEÇEN SENEDE BEŞ ALTI YAVRUYU İYİLEŞTİRDİM. UMARIM BAŞKALARINADA FAYDAM OLMUŞTUR.

 5. Emine Kılıç Reply

  Sokakta yaşayan yavru kedilerin çoğunda bu problem oluyor. Bir çoğunu çay pansumanıyla kurtardım.

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 7. Beyza Reply

  Kendi kullandığım göz damlasından kedime de kullanmam uygun olur mu sadece tek kullanımlık gözündeki mikropları arındırmak için yapıyorum çünkü intihap var ve sürekli akıyor böyle yapınca rahatlıyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.