Kediler

Kedilerde Hematemez (Kan Kusma) Nedeni

Kedilerde Hematemez (Kan Kusma) Problemi

Kedim kan kusuyor şikâyetiyle veterinerlere başvuranlar çoğunlukla belirgin çizgilerde rahatsızlıklarla karşılaşmaktadır. Çoğunda sık görülen vakalar yemek borusu yırtılmaları ya da farklı rahatsızlıkların kaynağı olarak ciğerlerden gelen kandır. İnsanlarla benzer sonuçları ortaya koyan kan kusma durumu Hematemez olarak adlandırılan vakadır. Fakat baktığınız anda teşhis edebilmeniz mümkün olmayacağından hemen veterinere gitmeniz gerekir.

Kedilerde kan kusma hadisesinin birçok farklı sebebi olabilir. Genel görünüm olarak birkaç sebep üzerinde yoğunlaşsa dahi çok daha ciddi problemler söz konusu olabilir. Günümüzde uzman hekimler tarafından yapılan tetkiklerde kedinin kan kusma belirtileri benzer olmasına karşın sebeplerinin çok çeşitli olduğu araştırmalarla ortaya koyulmuştur.

Ağzının kenarından akan az miktarda kan, öksürerek kan tükürmesi, ağzından şiddetli biçimde kan akması gibi belirtiler kan kusmaya işarettir. Önemsiz olarak göreceğiniz az miktarda kanın ağzından akması ise ciddi problemlere karşı önlem alamamayı beraberinde getirir.

Kedilerde Kan Kusma Sebepleri

Kedilerin kan kusması normal bir anomali olarak değerlendirilemez. Mutlak suretle bir problem olduğunu ortaya koyan bu reaksiyonun kaynağı genelde yabancı cisimlerin, kemik parçalarının ya da diğer nesnelerin ağzını ve yemek borusunu yırtması sonucuyla ortaya çıkar. Bu en basit şekliyle sebeplendirilen yönüdür.
Tabi karın boşluğuna denk gelen bir darbe, oluşan iç kanama ya da çok daha ciddi bir organ deformasyonu bunlara sebebiyet verebilir.

 • Ağız yaraları

 • Yemek borusu yaraları ve yırtılmaları

 • Ciğer enfeksiyonları

 • Mide hastalıkları

 • Bağırsak hastalıkları

 • İltihaplanmalar

 • Yüksek ateş

 • Ülser

 • Kafa travması

 • Kalp rahatsızlıkları

 • Karaciğerin çalışmaması

 • Darp edilmesi

 • Toksin zehirlenmeler

Küçük bir cismin organı ya da organlara ulaştığı bölgede oluşturduğu bir kesik kedinin kan kaybı yaşamasına sebep olabilir. Bu kanın ise ağız yoluyla dışarı atılması normaldir. Müdahale edilmezse ve kan durdurulmazsa kan kaybından koma haline geçebilmesi mümkündür. Aynı şekilde ölümüne sebebiyet verebilecek bir etkendir. Dolayısıyla gördüğünüz anda veterinerinize başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Kedilerde Kan Kusma Sonrası Tedavi Nasıl Yapılır?

Kan kusma teşhisi veteriner tarafından yapılarak acil bir müdahaleye başlanır. Öncelikle kedinizin şiddetli bir kan kusma reaksiyonu gösterdiğini var sayıyorsak bu bağlamda kan takviyesi gerekir. Kan takviyesi anlık olarak yapılarak kedinizin vücudunda dolaşan kanın miktarı ideal seviyeye çekilir. Bu esnada ise kan durdurulmaya çalışılır. Üstelik veterinerinizin belirlediği sebep dahilinde bir tedavi yöntemi belirlenerek sizden onay alınır.

Birçok kan kusma vakasında operasyon gerekmektedir. Doğal olarak kedinizin kan kusmasına sebep olan faktör belirlendikten sonra bunun çözümü için operasyona başlanarak başarılı bir ameliyat geçirmesi sağlanır. Ardından sorun çözüldüğü için iyileşme süreci takip eder. İlaç tedavisi için uygun olan süreç ise budur.

Kesinlikle veterinerinizin operasyondan sonra, cinsini ve yaşını göz önünde bulundurarak verdiği ilaçların dışına çıkmayınız. Farklı kedi sahiplerinin kullandığı ilaçlar benzer durumların yaşanmasına sebep olabilir. Kedinizin refah içinde iyileşmesini istiyorsanız kesinlikle yapmanız gereken tek şey veterinerin sunduğu reçeteyi eksiksiz uygulamak.

Tedavi sonrasında bir süre hareketlerde belirli kısıtlamalar önerilecektir. Zaten kedinizin ağır operasyon geçirdikten sonra bazı hareketlerden kaçınacağına emin olabilirsiniz. Dikkat etmeniz halinde kedilerde Hematemez sendromunu kısa sürede atlatmanız mümkündür.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİN KAN KUSMASI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

 1. Iremnur Reply

  Çok üzüldüm umarım benim kuzum ve diğer tüm minnoşlar böyle bir olay atlatmaz 🙁

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.