Kediler

Kedilerde İşitme Hastalıkları ve Belirtileri

Kedilerde İşitme Hastalıkları

Kedilerde en fazla görülen rahatsızlık biçimlerdin biri de işitme sorunlarıdır. Yaralanma ve hastalıklar kedilerde kulak kepçesini, orta kulak, iç kulak ve dış kulak kanalını etkilemektedir. En yaygın olarak görülen hastalıklar ise dış kulağı yani kulak kepçesi ve kanalını büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

Kulak hastalıklarının fark edilerek tedavinin yapılması oldukça önemlidir. Bunun için düzenli olarak kedinin sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Kulak enfeksiyonunun dışarıdan fark edilen belirtileri de vardır. Bu belirtiler sonrasında veterinere götürülmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Kedilerde İç Kulak Enfeksiyonu ve Belirtileri

Kedilerde iç kulak enfeksiyonu, farklı sebeplerden dolayı görülebilmektedir. İklim, beslenme, sokak hayvanlarından buluşan hastalıklar ve benzeri sebepler, iç kulak enfeksiyonuna neden olabilmektedir. İç kulak enfeksiyonunun belirtileri genel olarak fark edilebilir niteliktedir. Bu nedenle sahibi bu belirtileri fark ettiği durumlarda, kontrol için veterinere götürmelidir.

Kedilerde Enfeksiyon Belirtiler Nelerdir?

 • Kulaklarda sürekli olarak kaşınma (tek taraflı veya her ikisinde)

 • Kulak kepçesinde kızarıklık ve sıcaklık hissi

 • Koyu renkli akıntı ve kökü koku oluşumu (yapışkan ve kokulu akıntı)

 • Uyuz oluşumuna bağlı olarak kulak kıllarının dökülmesi

 • Sürekli olarak kafasını sallaması

 • Kulak kepçesi üzerindeki deride kepeklenme oluşumu

 • İleri aşamalarda denge ve işitme kaybının yaşanması

 • Kusmaların olması

 • İç kulağa yayılması sonrasında sistematik enfeksiyonların da ortaya çıkması

 • Denge kaybı nedeni ile enfeksiyonlu kulak tarafına başın eğilmesi

Kedilerde Kulak Kepçesini Etkileyen Hastalıklar Nelerdir?

Kedilerde Yara ve Travmalar

Kulak kepçesini etkileyen yaralanmalar genellikle kedilerin kavga etme sırasında oluşmaktadır. Pençe ve ısırık darbeleri, yaralanmaya neden olmaktadır. Isırık ve çizikler de kulak kepçesinde yırtılmaları meydana getirmektedir. Çoğu zaman kavgada veya herhangi bir nedenden dolayı oluşan yaralar tedavi edilmez ve iyileşmesi için beklenir. Özellikle ısırık ve çizik durumlarında enfeksiyon oluşabilir ve kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle yaralanmalar, kontrol ettirilmeli ve tedaviye alınmalıdır. Böylelikle apse ve şişlik oluşumu da engellenecektir.

Kedilerde Solar Dermatitis

İnflomasyon genel olarak yoğun biçimde UV ışınlarına maruz kalma ile oluşan pigmentsiz kulaklardaki kronik deri hastalığıdır. UV radyasyon seviyesi daha yüksek olan ülkelerde ve beyaz renkteki kedilerde sıkça görülebilmektedir. İlk olarak pigmentsiz olan kulak kenarları pembe rengini alır. Daha sonrasında ise kıllar dökülerek sulanma ve kabuklanma gibi belirtiler oluşur. Lezyonlar bir süre sonra kulağın diğer yerlerine de bulaşır. Kedi, ilk başta her ne kadar tepki göstermese de hastalık ilerledikçe kaşınmaya başlar. Bu da kulakların daha fazla tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu hastalık tedavi altına alınmazsa skuamöz hücreli karsinom yani kötü huylu deri tümörü gelişmektedir. Rahatsızlığın önlenmesi için gün içerisinde güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde, kediler kapalı veya gölge alanlarda bulunmalıdır.

Kedilerde Hematom

Hematom hastalığı deri altında bulunan küçük kan damarlarının yırtılması sonucunda kıkırdak ve deri arasında kan ve hemoraji birikmesidir. Bu hastalık genel olarak travma yaşanmalarına bağlı olarak oluşmaktadır. Ancak bazı durumlarda kedinin kendisini sürekli olarak kaşımasına bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Oluşan şişlik oldukça hızlı bir biçimde gelişir ve ağrısı yüksektir. Veteriner kulağı irrite eden sorunu belirleyerek tedaviye almaktadır. Hematom oluşumu tedavi ettirilse dahi kulakta yara izi ve fibrosis oluşabilir.

Kedilerde Notoedric ve Sarcoptic Uyuz

Notoedric ve Sarcoptic Uyuzun sebep olduğu enfeksiyon biçimi, deri üzerinde kaşıntı ve irritasyona neden olmaktadır. Kulaklarda yerleşim yerinde de irritasyona yol açar. Hastalığı tanısı yalnızca veteriner kontrolünde anlaşılmaktadır. Tedavisi ise ilaç ile yapılmaktadır. Kulak kanalını etkileyen hastalıklar yalnızca kulak ile ilgili sorunlar değildir. Birçok hastalığın sonucu kulak kanalını da etkilemektedir.

Kedilerde Paraziter Otitis

Paraziter Otitis hastalığı genel olarak genç yaştaki kedilerde yaygın olarak meydana gelmektedir. Enfeksiyonun oluşmasına Otodectes cynotis sebep olur ve kediler arasında yayılabilir. Genç kedilerin kulaklarında çok sayıda akar vardır ve bu akarlar tüm yaşamlarını kulak kanalında geçirebilmektedir.

Kediler Paraziter Otitis rahatsızlığına çok fazla tepki göstermemektedir. Ancak güçlü bir alerji olduğunda dışarıdan sorun anlaşılabilmektedir. Kulak kanalının derisi kalınlaşır ve kaşıntılar meydana gelir. Kedi bu durum karşısında kafasını sallat ve kulaktan koyu bir akıntı gelir. Bazı durumlarda kulak ikinci bir enfeksiyonu da beraberinde getirmektedir. Tanısı ve tedavisi oldukça basittir. Durumun yaşanmasının ardından veteriner tanı koyar ve kulağı temizler.

Kedilerde Bakteriyel İnfeksiyon

Genel olarak yaşanan kulak problemlerine ek olarak meydana gelmektedir. Travma, kulak parazitleri ve yabancı cisimlerin neden olduğu sorunlar sonrası kulak bakteriyel infeksiyonu oluşturmaktadır. Bu durum sonucunda mantar enfeksiyonları ve kulak kanalında irin oluşabilir. Aynı zamanda kötü bir koku da vermektedir. Veteriner hekim, sorun olan kediyi dikkatli bir biçimde muayene ederek hastalığı bulmaktadır. Kulağı temizlemek ve incelemek için kısa süreli anestezi uygulanabilmektedir. Tedavi için ise antibakteriyel kulak damlasını verebilmektedir. Hekim dışında kullanılan ilaç ve tedavi yöntemleri etkili olmamakla birlikte daha fazla zarara yol açabilmektedir.

Kedilerde Kulak Kanalı Tümörleri

Kulak kanalında oluşan tümörler genel olarak yaşlı kedilerde meydana gelmektedir. Tümörler kanalı kaplayan deride oluşur ve çoğu olguda malign olarak görülür. Genel olarak oluşan ikinci enfeksiyon ile birlikte birden fazla küçük nodül gözükür. Sorunun tedavi edilmesi için veteriner kontrolü şarttır. Muayene edilirken gerekli durumlarda anestezi ile biyopsi uygulanabilmektedir. Horizontan kanal içerisinde oluşan tümörlere erişmek için ise işitsel rezeksiyon yapılmaktadır. Operasyon için vertikal kanalının dış duvarı kaldırılarak kulak açılır ve horizontal kanala erişilir.

Kedilerin Yabancı Cisimlere Maruz Kalma

Kediler pisipisi otu gibi farklı cisimlere maruz kaldığında kulak kanalı tıkanabilir. Bu durumlarda genel olarak ağrı aniden ortaya çıkar ve kulak kaşıntısı olur. Baş ağrılı ve tıkanık olan kulak tarafına doğru eğilir. Kulağa girmiş olan yabancı cisim, veteriner tarafından anestezi altında güvenli bir biçimde çıkartılır.

Kedilerde İç ve Orta Kulağı Etkileyen Hastalıklar

Orta kulağa etki eden hastalıklar, iç kulakta da etkili olmaktadır. İç kulağın etkilenmesi, denge bozukluğuna yol açmaktadır. Kediler, iç kulağı etkileyen bir durum yaşadıklarında denge kaybı yaşarlar. Bu da başı tek tarafa eğme ve yürümede zorluk olarak kendini göstermektedir.

This Post Has 4 Comments

 1. Iremnur Reply

  Hiç bi kediye denk gelmez umarım… Onlar duymayı en çok hakeden canlılar. Yazı için sagolun

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok yararlı bir yazı olmuş

 3. Aysegul akin Reply

  Benim kedimdede yavruyken kulak problemi cok yasamistik. Tedaviyle azaldi ama tam teshisi neydi bilmiyorum burda tektek aciklamissiniz hepsini tesekkur ederiz

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.