Kediler

Kedilerde Koku Alma, Tat Alma, Dokunma

Kedilerde Koku Alma, Tat Alma, Dokunma

Kedilerin duyu organları insanlarla kıyaslandığında hangi standartlardadır diye merak ediliyor. Aslına bakarsanız kedilerde insanlar gibi duyu organlarının tümüne sahiptirler. Hissiyat olarak ise bazı duyu organları insanlardan kat ve kat gelişmiştir. Tıpkı köpekler gibi kedilerinde kendilerine has bir duyu sistemleri olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Kediler nasıl duyar sorusunda insan aklının alamayacağı seviyelerde söz etmek mümkündür. Benzer bir durum koku alma duyuları içinde geçerlidir. Bu sebeptendir ki sizin tepki göstermediğiniz bir olaya kediler dikkat kesilebilir. Hatta ve hatta birçok kedinin amaçsızca sağa sola bakınırken görülmesi bu sebeptendir.
Örneğin üst katınızda bir fokurdama sesi geldiğinde muhtemelen yukarıdaki komşunuz yemek pişiriyor olabilir. İnsan kulağı bulu algılamazken fokurdama dinene kadar kedi bu sesin kaynağına kilitlenir. Buna benzer örneklere fısıldamayı eklemek mümkündür. Fısıldayarak bir şeyler söylediğinizde kedinizin size bakması tesadüf değildir. Diğer duyu organlarında da bu tip durumlar geçerliliğini korur.

Kedilerde Koku Alma

Kedilerin sandığınızdan daha zeki ve mantıksal hareket eden canlılar olduğunu koku duyularını nasıl kullandıklarını öğrendiğinizde göreceksiniz. Çoğunluğumuzun bilmediği bir biçimde kedilerin patilerinde koku bezleri vardır. Aynı bezlere kedinin başında da rastlanmıştır. Araştırmalar sonucunda tüm kedilerin bu bezleri belirli oranda iletişim amaçlı kullandıkları görülmüş. Nasıl olduğunu merak etmeye başladığınızdan eminiz.

Kedilerde koku alma duyusu o kadar gelişmiştir ki insan burnuyla kıyaslandığında bizim koku aldığımız dahi söylenemez. Zira 5 milyona farklı kokuya adapte olan burnumuz fazlasıyla işlevsel görünebilir. Ancak bunun aksine kedilerin burnu tam tamına 200 milyon kokuya hassasiyet gösterir. Yani sizin hiç duymadığınız, hiç bir şekilde algılayamayacağınız kokular onlar için sıradandır.

Bu durumu ise patileriyle etrafa bıraktıkları kokular aracılığıyla bir iletişim aracı olarak kullanmaktan çekinmezler. Bir kedinin sürekli olarak kafasını bir nesneye sürtmesi, patisini sürterek bir şeyler yapmaya çalışması bundan kaynaklanır. Mesaj bırakarak kendisinden başka kedilerin anlayabileceği bir not yazdığını düşünmemiz olasıdır. Son derece dikkatli olan kediler koku alma konusunda en gelişkin canlılar olarak tanımlanabilirler.

Kedilerde Tat Alma

Duyur organları arasında koklamak onlar için gerçekten bir yol bulma çizelgesi olarak görünebilir. Ancak ayın şeyi tat alma duyuları için söylenemez. Kediler tat alma özelliğini çok aktif kullanamazlar. Bunun sebebi ise araştırmalar sonucunda bu özelliklerinin çok gelişmemesinden kaynaklanır.

Yine insanla kıyaslayacak olursak bir insanın dilinde toplamda tadını ayırt edebileceği sayı 9.000 civarındadır. Yani biz insan olarak 9.000 farklı besinin tadını tattığımız gibi algılayabiliriz. Dilimiz buna aşina olur ve daha önceden tattığımız bu yiyeceği tadından anlayabiliriz. Peki ya kedilerde tat alma duyusu ne kadar gelişmiştir?

Kedi tat alma duyusunu koku ile ortak bir paydada kullanır. Zira 473 farklı tadı ayırt edebilmesini sağlayan bir duyu organına sahiptir. İnsandan ortalama olarak 20 kat daha az gelişmiş bir duyudan söz etmekteyiz. Doğal olarak kedilerin tat alma duyuları gelişmediği için tanımlı olan kokulara dayanarak yiyecekler üzerinde karar kıldığını söylemek mümkün. Mutlak suretle bir kedinin besine yaklaşarak onu yemek yerine kokladığını sonrasında ise vazgeçerek yemediğini görebilirsiniz.

Bu sizin verdiğiniz yem ya da mama içinde geçerli olabilir. Burada asıl amaç tadını alamayacağından ötürü mamanın kokusuyla tanımını yapmak ve yemek ya da yememek arasında kararını vermekten geçer.

Kedilerde Görme

Görüş kalitesi açısından kediler görme netliği ya da çapı gibi konularda insanları geride bırakabilirler. Fakat kedilerin görme bozukluklarına karşı uygulanan bir tedavi yoktur. Yani teorik olarak göz bebeği, retina gibi benzer unsurlardan oluşan gözler ışığın kırılmasıyla görmemizi sağlar. Kedilerde de durum bu şekildedir. Ancak biz miyop olduğumuzda gözlük ya da lens takarak ışığın kırılma açısını düzeltebiliriz.
Böyle bir şey kedilerde mümkün olmadığı için kedilerde görme duyusu göz bozukluklarına bağlı olarak farklı kalitelerde gözlemlenir. Kediler nasıl görür sorusuna ise panoramik olarak cevap verebiliriz. Çünkü göz yapıları bizimkilere kıyasla çok daha geniş bir açıya sahiptir. Bu noktada ise ister istemez kedilerin görüş alanı genişler. Yani bizden daha fazla ayrıntıyı tek karede görürler.

Yinede görme noktasında harekete eğilim söz konusudur. Yani biz sabit duran bir cismi net olarak seçebiliriz. Bazen kedi çok rahat bulabileceği ya da görebileceği bir noktada sabit duran fareyi gözden kaçırabilir. Eğer fare kediyi gördüğünde kaçmazsa bu durum dakikalarca böyle sürebilir.
Tam aksine kafasının üzerinde dönen sineği gözüyle kaçırmadan dakikalarca takip edip en doğru zamanda ona doğru hamle yaparak ağzıyla yakaladığına şahit olabilirsiniz. Aynı göz ve farklı görme performansları bu noktada dikkat çeker. Ek olarak hiçbir kedi çenesinin altını göremez. Yaratılış niteliği olarak bu bölge kedilerin kör noktasıdır. Haliyle bir böcek, fare ya da önüne koyduğunuz bir oyuncak eğer çenesinin altındaysa fark etmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerde Duyma

Bir kedinin mutlak suretle en gelişmiş duyu organı olarak kulaklarından söz etmeden geçemeyiz. Burada köpeklerinde büyük bir rol üstlendiğini söylemeliyiz. Ancak kediler köpekleri de geride bırakan bir performansa sahipler. Kıyaslamaya öncelikle insanlardan başlamak istiyoruz.

Frekanslar ses titreşimleri olarak tanımlanırken bu frekansları ölçen birime ise Hz ismi veriliyor. Yani Hertz cinsinden bakıldığında hangi frekans aralıklarını duyabildiğimizi anlayabiliyoruz. İnsanların 20.000 Hz seviyesine kadar olan sesleri işitiyorlarken bu derecenin üzerindeki frekansları asla duyamıyorlar. Ultrasonic ses frekanslarında ise hiçbir duyu organımız algılamıyor.

Köpeklere baktığımızda bu seviye 40.000 Hz noktasına kadar çıkıyor. Yani bir köpeğin duyma organı ya da kulak performansı insana kıyasla iki katı diyebiliyoruz. Kediler nasıl duyuyor konusuna dönersek ciddi bir frekans olan 100.000 Hz kadar olan tüm sesleri duyabildiklerini söylemeliyiz. Hatta ultrasonic ses aralığında bile müthiş bir duyu kabiliyetleri bulunuyor.

Kedilerde Dokunma

Dokunma hissiyatı bir insan için çok önemlidir. Ancak emin olun ki kedilerde de bu durum sandığınızdan daha önemli. Bunun için kedilerde dokunma duyusunun patilerden oluşan bir sistemle yürütülmediğini belirterek başlayalım. Tabi ki patiler yere bastıkları, atlayacağı yere tutundukları ve her an her noktayı hissedebilecekleri organlarıdır.

Fakat kedilerde dokunma hissiyatı daha çok bıyıklarından hissedilmektedir. Bıyıkları tamamıyla amaçsız biçimce karakteristik bir özellik olarak orada değildir. Bıyıklar etrafta olup biteni, nesneleri ve daha birçok noktayı onlara belirten unsur olmaktadır. Aynı şekilde patilerinin etrafında da ufak bıyık kıllarına rastlayabileceğinizi söylemeliyiz. Bunların birleşimi ise dokunma hissiyatını uç noktalarda bir duyu organına dönüştürür. Yinede insanın dokunma hissiyatıyla kıyaslandığında bıyık faktörünü dahil etmezsek bizden geride oldukları aşikâr.

This Post Has 6 Comments

 1. Iremnur Reply

  Güzel yazınız kedimin ne kadar sağlıklı olduğunu bir kez daha hatırlatmış oldu emeğinize sağlık kolay gelsin

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 3. ayşe Reply

  Bu bilgiler sayesinde daha bilincli hayvan severler yetisek cok tesrkkurleer

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 5. Hatice Şeyma Kara Reply

  Bilinçlendirici yazınız için saolun.

 6. Mustafa YÜKSEL Reply

  Benim kızım da sürekli herşeyi koklar. Gözleri çok keskin maşallah saniyeler içinde önünden geçen birseyi yakalıyor. Kımıldamayan birşeyi farketmediklerini bilmiyordum. Yazılarınız gerçekten çok faydalı oluyor minik dostumuz hakkında çok güzel bilgiler öğreniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.