Kediler

Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşme

Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşme

Çiftleşme eğilimi hemen her canlının içgüdüsel olarak sahip olduğu bir durumdur. Genellikle bu olgunun oluşumda tüm canlılarda kontrolün dişide olması ise rastlantısal değildir. Cinselliği kontrol altında tutan dişidir ve dişinin izin verdiği kadar çiftleşme yaşanır. Bakıldığı zaman erkek kedinin cinsel anlamda çok daha fırsatçı olduğu kanısına varılır. Aslında bu kısmen doğru olarak kabul edilebilir. Çünkü kızgınlık dönemine giren bir erkek kedi rastgele bir dişi kediye yanaşarak onunla çiftleşmek için her türlü yolu dener.

Bazen bunu başarmasına karşın hormonlarına yenik düşer ve sürekli olarak yeni bir dişi aramaya koyulur. Dişilerde ise durum biraz daha farklıdır çevresinde bulunan erkekleri tahlil eder ve kendi kızışma dönemi geldiğinde izin verdiği erkeğin kendisine yaklaşmasını sağlar. Bu tüm hayvanlar için geçerli olan bir tabiat kuralıdır. Yaşanacak çiftleşmede ise kontrolü erkek dişiden alır.

Bunu almak için vücudunu kullanan erkek kedi kur yapma evresinde yaşadığı kontrol kaybını adeta tekrar ipleri eline alarak kanıtlamaya çalışır. Fakat bu süreç çok daha kısa sürer. Kedilerin çiftleşmesi saniyeler sürdüğü bilindiği için hemen biter. Fakat bu birazda çiftleşmenin akıbetiyle alakalıdır. Zira erkek kedi tekrar tekrar çiftleşme arzusunu körükler. Bunu dişiye hissettirerek tekrardan çiftleşmek istediğini belli eder. Yani bir kez daha kurlaşma evresi başlar. İzni aldığı anda ise gün boyunca süren bir çiftleşme ritüeli yaşanmaya başlanır. Bir dişi kedinin hamile kalması içinse bu en önemli gerekçedir.

Kediler Nasıl Kur Yapar?

Kedilerde kurlaşma farklı ölçütlerde olabilir. Kızgınlık döneminin başlamasıyla birlikte erkek kediler içinde dişi kediler içinde idrar en önemli unsurdur. Üreme sistemlerinden çıkan bu sıvının kızgınlık döneminde salgılanan hormonlar ve kokularla özdeşleştiğine şüphe yok. Bu minvalde doğrudan kumuna değil farklı noktalara idrar bırakmaya başlanır. Erkek kediler için bu çok daha yaygın bir harekettir ve tüm çevredeki dişi kedileri kendisine çekmeyi düşünür. Oysa bu isteği yerine getirebilen taraf dişi kedilerdir.

Çiftleşme dönemlerinde dişi kedilerin kur yapması idrar bırakarak sürerken bölgedeki tüm kedileri başına toplayabilecek kadar yoğun bir koku bırakır. Bu koku bölgesinde bulunan erkek kedi için büyük bir avantajdır. Çünkü dişinin idrar bıraktığı yerde bulunan ve idrarını buraya bırakan erkek kedi bir sıfır öndedir.

Sahiplerinin dişi kedilerde kur yapma olarak en sık gördükleri davranış ise kendisini bir yerlere sürtme eğilimidir. Genellikle bunu koltuğa, bir eşyaya, sizin bacağınıza ya da başka bir evcil hayvana yaparken yakalayabilirsiniz. İşte bu noktadan sonra kedinizin çiftleşmeye hazır olduğunu anlamanız mümkün.

Dişi kediler bu evreden sonra izin verdiği erkekle çiftleşmeye başlarlar. Tabi ki bu süreçte bırakılan idrarın kokusunu alarak kendi bölgesinden dişinin bölgesine kadar gelmiş olan diğer kedilerle karşılaşmanız mümkündür. Daha önceden de söylediğimiz gibi erkekler bu süreçte tam manasıyla çıkarcı bir harekete bürünürler.

Kedilerin Çiftleşme Süresi

Kedilerin çiftleşme süresi saniyelerle ölçümlenir. Fakat bu saniyelerle ölçümlenen birleşme hiçbir anlam ifade etmez. Yani erkek kedinin tatmin çitası bir hayli yüksektir. Bu aşamada dişisini tekrardan çiftleşmeye ikna etmek için çömeldiği pozisyondan asla ayrılmaz. Aynı zamanda çiftleşirken alınan pozisyonda erkeğin kur yaparken seçilmenin acısını birleşmeye hükmetme isteğiyle çıkardığı gözlemlenir.

Bu noktada dişi yerde yatarken onu ensesinden tıpkı yavrusunu taşıyan anne misali ağzıyla kavrar. Bacakları ise tüm gücü sırtlanarak yere basar. Yerden kuvvetini alarak çiftleşmek için dişinin kuyruğunu kaldırmasını bekler. Her ne kadar bu pozisyonda otoriter taraf erkek kedi gibi görünse de tüm kontrol yine dişidedir. Yalnızca erkeğin sergilediği hareketler ve dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için yaptıkları karşı tarafın içerisindeki içgüdüyü harekete geçirebilir.

Bir nevi ikna kabiliyetinin konuştuğu bu süreçte çiftleşmeler ardı ardına yapılmaya devam eder. Ortalama olarak bir dişi kedinin hamile kalmasında yumurtaların döllenmesi için 24 saatlik bir süreç gerekir. Bu süreç içinde ise defalarca çiftleşme gerçekleşir. Aksi halde döllenme ve yumurtalara ulaşma başarısız olur. Kediler ise içgüdüsel olarak bunu sürekli olarak devam ettirirler. Bu sebeptendir ki dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinden hamile kalmadan çıktıkları çok nadir görünür. Saniyeler süren çiftleşme periyotlarının sayısı arttığı gibi dişiler içinde erkekler içinde farklı partnerler türemeye başlar.
Zira kedilerde kızgınlık dönemi ve kur yapma süreleri sanıldığı kadar kısa değildir. Haliyle bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek isteyen kedilerin farklı eşler bulmak için hemen harekete geçtiklerini görebilirsiniz.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde 8 ile 10 gün arasında değişen bir kızıştıkları süreçten bahsedebiliriz. Aynı zamanda birçok kedide sürenin iki haftaya kadar uzanabildiği görülmektedir. Her halükarda daha etkin ve daha dikkat çekici bir partner bulmayı arzularlar. Kedilerde kur yapma ve çiftleşme eğilimi bu süreçlerde farklı yaşamsal reaksiyonlar göstermelerini sağlar. Örneğin yemek yemezler ve su içmezler. Bunu istedikleri an yapabilmelerine karşın sırf inat uğruna bile böyle yaşamsal faaliyetleri aksattıkları görülebilir.

Saldırganlık ve agresif tavırlar ise yine karşınıza çıkabilecek etkilerdendir. Maalesef birçok kedi sahibinin yaşadığı ve sürekli olarak gözlemlenen bir olay olarak bu durum yaşanmaya devam edilir. Zaten kedilerde kısırlaştırma operasyonu bu süreçler görüldükten sonra çok daha mantıklı gelmeye başlar.

This Post Has 6 Comments

 1. Iremnur Reply

  En sağlıklısı kısırlaştırmak sanırım, yararlı bir yazı teşekkürler

 2. Iremnur Reply

  En sağlıklısı kısırlaştırmak olacak sanırım, yararlı bir yazı sağolun

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 5. Selen Reply

  Yazi cok faydali ama disi kedi istemedigi halde erkek onun ensesini tutabillir mi yani disi istemesse hamilelik olmaz mi?

 6. Belgin Reply

  Hayvanlarla boyle yakinlasacagimi dusunemezdim.cok sevimliler butun isimi birakip onunla oynamami istiyor.bu tarz yazilarla bilincli oluyoruz.tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.