Kediler

Kedilerde Osteoartrit (Eklem Hastalıkları) Tedavisi 

Kedilerde Osteoartrit (Eklem Hastalıkları) Tedavisi

Aslında artrit insan sağlığında da önemli bir noktayı temsil eden rahatsızlıklar arasındadır. Kireçlenme ve buna bağlı olarak eklemlerin işlevini kaybetmesini sağlayan iltihaplanmaya verilen isimdir. Artrit teşhisinin konulması kediler için kıkırdakta oluşmuş olan iltihapla alakalıdır. Oysa Osteoartrit tedavisi çok daha zordur. Zira bu tanının artrit kaynaklı olan bir kıkırdağın iltihaptan ötürü işlevini yitirmesiyle alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

Olgun kedilerde çok daha sık gözlemlenen rahatsızlık tıpkı insanlar gibi hareket ve hareket kabiliyetlerine bağlı olarak şekillenebilmektedir. Yaşanacak olan kıkırdak iltihaplanmaları içinse sizin elinizden gelen herhangi bir çözüm yolu olmayacaktır. Mutlaka veterinerinize başvurmanız gerektiğini vurgulayalım.

Kedinizde Osteoartrit Belirtisi

Osteoartrit belirtileri kediler için çok daha kolay anlaşılabilirdir. Yatan ve sürekli olarak halsiz gibi davranan kedilerde çok yüksek oranlarla rastlanmaktadır. Özellikle kedilerin sık sık hareket etmesine alışığızdır. Hatta erişemeyecekleri yerlere dahi erişmeleri bu minvalde mümkündür.

Ancak osteoartrit teşhisi konulan kediler kumlarına erişmekte zorlanan, hareket kabiliyetleri kısıtlanmış, yaramazlık dahi yapamaz hale gelmiş kedilerdir. Çünkü kıkırdaklarında yaşanan iltihaplanma onların kıkırdak işlevlerini bitirmiştir. Doğal olarak hareket etmeleri bile acı kaynağı olabilir.

Veterinerlere göre kendisini tımarlayan ve hareket etmekten kaçınan ya da bunu zorlanarak yapan kedilerde %70 oranında bu rahatsızlığa rastlanabilir. Topallayarak yürümek ve bacaklarını çok az hareket ettirmesi şüpheleneceğiniz durumlar arasında yer almaktadır.

Kedilerin Osteoartrit Olmalarındaki Sebepler

Aslında bu durum hakkında yapılan tüm araştırmaların şu an için havada kaldığını belirtmeliyiz. Artrit için herhangi bir net algı bulunmuyor. Bu durumun kronik olarak aileden geçebileceği ve kedinizin anne ya da babasından alacağı karakteristik özellikler arasında bulunabileceği söylenebilir. Buna ek olarak Osteoartrit eklem rahatsızlıkları kediler için aşırı hareket ya da aşırı hareketsizliğin bir sebebi olabiliyor.

Kalça ve eklem kırıklarından sonra görülme ihtimali yarı yarıya artarken dengeli beslenmeyen kedilerde oluşan kıkırdak aşınmalarından meydana gelebilmektedir.

Kedilerde Osteoartrit Tedavileri

Artrit tedavisi için kedinizin operasyona girmesi şarttır. Özellikle kedinizde osteoartrit yani olası bir kıkırdak iltihaplanmasının zarar verdiği kıkırdak yapısı mevcutsa bu zorunludur. Veterineriniz operasyon içerisinde uygulanacak tedavi adımlarını sizlerle paylaşacaktır.
Bazı kedilerde yalnızca sorunlu kıkırdak değiştirilerek sorunun çözümü sağlanabiliyor. Aynı zamanda eklem kaldırma ya da kemik dokularının onarımı yine çözüm yolu olabilecek diğer seçeneklerdir. Ameliyat belirtisinin ortadan kalkması ise en az artrit eklem rahatsızlıkları kadar büyük bir problemdir. Bunun için kedinize uzun sürelerde masaj yapmanız gerekebilir. Uzmanlar ise bu süreçte kedinizin yüzmesini faydalı buluyor.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE EKLEM HASTALIKLARI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.