Kediler

Kedilerde İç, Dış Parazit Türleri ve Tedavisi

Kedilerde Parazit, İç Parazit, Dış Parazit

Parazitler gözle görülebilen ya da göremeyeceğiniz kadar ufak organizmalar olarak tüm canlıların hayatını tehdit etmektedir. Kedilerde parazit sorunları ise çok sık gözlemlenmektedir. Hemen her yere girip çıkan, meraklı oldukları için birçok kötü tecrübeyle yüzleşen bu minik dostlarımızın parazitlerle imtihanı ise sanıldığından daha zor geçer. Çünkü gerek yapılan tedavi gerekse alınan önlemler bir anlık dikkatsizlikle boşa çıkabilir.

Kedilere parazit nasıl bulaşır sorusu için öncelikle parazit türlerini bilmek gerekiyor. Örneğin iç parazit sizin gözle göremeyeceğiniz fakat kedinizin iç organlarına yerleşebilecek olan organizmalardır. Bulaşması için dışkıya temas, yediği çiğ et ya da yiyecek, diğer kedilerle münasebeti şarttır. Dış parazitlerde de durum benzerdir. Fakat ayrıca kene ya da benzeri gözle görülen parazitlerin çevresel faktörlerden doğrudan bulaşması mümkün olur. Bahçenizdeki çimenlerde bulunan kene aylarca sabit olarak kalıp kediniz oradan geçerken ona yapışabilir.

Kedilerde İç Parazit

Kedilerde iç parazit çok sık görülen bir vakadır. Bunun için uygun aşılar veterineriniz tarafından hem belirtilir hem de uygulanır. Aynı zamanda veterinerlerin bu aşıları zorunlu olarak aşı kontrol kartlarıyla düzenli olarak vurmaları gerekir. Haliyle hem kedilerde iç parazit teşhisi hem de kontrollerin aksatılmaması için bunu ihmal etmemenizi öneririz.

Kedilerde iç parazit muayenesi sanılandan daha sık yapılmak zorundadır. Az öncede belirttiğimiz gibi yediklerinden, çiftleşirken, dışkısından ya da farklı bir bakterinin yer aldığı yüzeyden merak duygusu sebebiyle iç parazit kapabilir. Şu sıralar veterinerlerin sık sık uyardığı kedilerde görülen iç parazitler şunlardır.

 • Dirofiloria

 • Capitelirai

 • Tenia Difilidium

 • Ecinococcous

 • Toxopylasma

 • Cytoxzoon

 • İsaspora

Kedi bakan birçok insanın yakından tanıdığı ve sürekli aşina olduğu bu isimler kolayca kedinizin vücudundan atılabilir. Ortalama olarak 3 ayda bir uygulanabilecek aşılar için yavru olduğu süreçten itibaren veterinerinize aksatmadan gitmeniz gerekir.

Kedilerde iç parazit belirtileri başlı başına kendisini gösterir. Bunu anlamamanız mümkün değildir. Aniden kusma ya da halsizlik görmeye başlarsınız. Tüylerinin başlı başına daha mat olduğunu fark ederken her zaman olduğundan daha saldırgan bir yapıya bürünür. Acı çekerken öksürük ve çıkaramadığı parazitlerden ötürü anüsünü sürekli olarak patisiyle, ağzıyla ya da bir şekilde erişmeye çalışarak kaşıdığını görürsünüz.

Kedilerde İç Parazit Tedavisi

Kedilerde iç parazit tedavisi sanıldığı kadar ağır bir tedavi metodu değildir. İç parazit tedavisinden önce yapılması gereken şey teşhistir. Çünkü farklı çok sayıda parazit türü vardır ve bunların tamamı tedavi unsurlarına göre değişkenlere sahiptir.

Önceliği veteriner muayenesine verdiğiniz gibi veteriner hekiminizin yönlendirmelerini dikkate almanız gerekir. Kalp kurdu ya da bu gibi ciddi iç parazitler kedinizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilecek reaksiyonlar gösterir. Kedilerde iç parazit tedavisi bu aşamada gerçekten önemlidir. Eğer uzun süre müdahale edilmezse içten içe bu parazitler tüm organlara zarar vermeye başlayabilir.

Kedilerde Dış Parazit

Kedilerde dış parazitler görülebilen ve her çevresel faktörden kapılabilecek parazit türleridir. Çoğunlukla ise kene, pire ya da buna benzer farklı türlerde olduklarını söylemeliyiz. Kulak akarları ve salgı türünde gözlemleyebileceğiniz dış parazitler kediler için büyük bir tehlikeye sebep olur. Birçok kedide mutlak suretle görülürler ve tedavi edilmedikleri sürece büyük bir soruna sebebiyet verebilirler.

Birçoğunun genel amacı hayvanın kanını emmektir. Haliyle kene ya da pire gibi dış parazitlerin çözüme kavuşturularak kediden arındırılması şarttır. Aksi halde sürekli olarak bu parazitlerin saldırısına maruz kalacaktır.

Kedilerde Dış Parazit Tedavisi

Kedilerde dış parazit tedavisi için eczanelerde ve petshoplarda satılan çok sayıda alternatif ürün vardır. Sprey, toz ya da buna benzer uygulamalara sahip olan bazı dış parazit ilaçları kediler için uygulanabilir. Fakat uygulamadan evvel mutlaka veterinere başvurmakta fayda vardır. Çünkü sandığınız gibi kolay bir rahatsızlık olmayacağı gibi 20 günlük bir tedavi süreciyle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Doğal olarak kedilerde dış parazitlerin temizlenmesi oldukça uzun sürebilir.

Doğru tedavi yönteminin uygulanabilmesi için tabi ki yine veterinerinizin yönlendirmesine ihtiyaç duyarsınız. Eğer kedinizde dış parazit olarak kene varsa ve siz pire ilacı kullanıyorsanız yine aktif bir sonuç elde edemezsiniz. Aynı şekilde kedilere uygulanan bu tip ilaçların büyük çoğunluğunda kimyasal bileşenler vardır. Haliyle doğru kullanılmadığında kedinizde dermatolojik rahatsızlıklar sırf ilacın yanlış kullanımından kaynaklanabilir.

This Post Has 12 Comments

 1. Iremnur Reply

  Yararlı bir yazı, bende spreyleri kullanmıştım ensesine uyguladım.. teşekkürler

 2. Iremnur Reply

  Yararlı bir yazı, bende damla olarak kullanmıştım ensesine uyguladım.. teşekkürler sağolunn😸

 3. Iremnur Reply

  bende damla olarak kullanmıştım ensesine uyguladım..tavsiye ederim

 4. Iremnur Reply

  Ense damlası en kolay çözüm ama yinede doktora görünmesinde fayda oluyor

 5. Yasemin Reply

  Sokaktaki kediler için özellikle yaz aylarında parazitler büyük sıkıntı. Dış parazitler için ense damlası kullandık. İç parazitler içinse sokak kedilerinin aşılarını vurdurmaya çalışıyorum.

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  Sokaktaki kediler için özellikle yaz aylarında parazitler büyük sıkıntı. Dış parazitler için ense damlası kullandık iç parazitler içinse sokak kedilerinin aşılarını yaptırmaya çalışıyorum

 7. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 8. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Benim kedimde dört aylık sayılır veterinere daha götürmedim bir an evvel götürüp aşılarını ve kontrollerini yaptırmak istiyorum

 9. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Bu aşıların fiyatı ne kadar oluyo ortalam bilen var mı?

 10. Yasemin Uçarkuş Reply

  Sokaktaki kediler için özellikle yaz aylarında parazitler büyük sıkıntı. Dış parazitler için ense damlası kullandık iç parazitler içinse sokak kedilerinin aşılarını yaptırmaya çalışıyorum

 11. Ayça Külahi Reply

  3 ayda bir iç dış parazit aşımızı aksatmıyoruz, sokaktaki kedilere de elimizden geldiğince uygulamaya çalışıyoruz en azından enseye uygulanan çözeltiden..

 12. Kıvanç Eraslan Reply

  Kedilerin aşıları iç ve dış parazitlerinin düzenli yapılması gerekli yalnız veterinerler çok para alıyorlar ücretlerde biraz kolaylık sağlanmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.