Kediler

Kedilerde Sperm Anomalileri Nasıl Anlaşılır

Kedilerde Sperm Anomalileri

Sperm anomalisi teorik olarak tüm üreyen canlılarda görülebilen bir durumdur. Çoğunlukla insanlarda sperm yetersizliği ya da niteliksizliği teşhis olarak koyulabilir. Veterinerinizin koyacağı Teratospermi tanısının karşılığı doğrudan bu olmaktadır. Kedinizin üreme noktasında ciddi sorunlar yaşamasına sebep olan sperm anomalisi gayet doğal bir durum olarak karşılanmak zorundadır.

Zira kedilerde çok sık görülen bir rahatsızlık olmamasına rağmen herhangi bir etkiyle ortaya çıkmaz. Yani kedinizin anne ve babasının genlerinde böyle bir anormal durumun olmaması kedinizde olmayacağı anlamına gelmez. Tam aksine hiçbir çevresel faktörden beslenmeyen sebeplerle doğabilir. Yaşı ilerledikçe daha yüksek oranda görülmeye başlanır.

Teşhisin koyulabilmesi için ejakülasyon esnasında sperm analizinin yapılması gerekir. Sperm miktarının %40’ından daha yüksek bir oranda anormallik saptandığında ise bu tanı konur ve tedavi edilmesi gerekir.

Kedilerin Sperm Anomalisi Neden Kaynaklanır?

Kedilerde sperm anomalisi doğuştan kaynaklanabileceği gibi sonradan ortaya çıkabilir. Hatta sonradan oluşma ihtimali daha yüksektir. Zira yaşı ilerlemiş kedilerde üreme faaliyetleri daha da azalır. Birincil sperm anomalileri sperm hücrelerinin üretilememesi ya da sağlıklı spermlere sahip olamama odaklıdır.

Buna karşılık ikincil sperm anomalilerinde spermlerin depolanamaması en sık görülen problemdir. Her iki koşulda da ana kusurun kafa büyüklüğü, kuyruk kısalığı, sperm ömrünün kısa oluşu gibi faktörlere dayandığını söyleyebiliriz. Yani bir anlamda her ne olursa olsun aynı sebeplerden kaynaklanan bir anormallik söz konusu olur diyebiliriz.

 • Testis rahatsızlığına sebep olan travmalar

 • Aşırı yüksek ateş ya da aşırı düşük ateşin yaratacağı şok

 • Silyar Diskinezi yani istemli hareket zorluğu

 • Otomozal resesif kalıtım bozuklukları

 • Testis gelişiminin sağlıklı biçimde gerçekleşmemesi

 • Sperm yapısının nitelikli olmaması

 • Testis ve üreme mekanizmasının iç ya da dış enfeksiyona maruz kalması

 • Testislerde tümör ya da kanser

 • Cinsel istek ve aktivite yoğunluğu

 • Uzun süre cinsellikten uzak kalması

Tüm bunların haricinde veterinerlerin tecrübelerinde aynı gen ağacına sahip kedilerin yavrularında sık rastlanan sorunlardan olduğu belirtilmektedir. Yani birbiriyle akraba olan iki kedinin yavrusunda görülme ihtimalinin diğer kedilere nazaran belirli bir yüzdede fazla olduğunu söylemek mümkün.

Kedinizde Sperm Anomalisi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde sperm anomalisi ancak sperm analizi yapılarak anlaşılır. Eğer bunun haricinde bir belirti bekliyorsanız yalnızca çiftleşme başarısını baz alabilirsiniz. Sayısız denemeye rağmen kediniz gebe bırakamıyorsa muhtemel bir sperm azlığı ya da niteliksizliğinden söz etmek mümkündür. Fakat buna rağmen öncelikli olarak veteriner muayenesi ve sonrasında uygun bir tedavi yöntemi seçilmesi önemlidir.

Kedilerin Sperm Anomalisi Tedavisi

Kediler için sperm anomalisi tedavi süreci bakımından uzun süreli psikolojik seanslar içerir. Ancak net olarak bir ilaç tedavisinin olmadığını söylemeden geçmek istemiyoruz. Buna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması yüzeysel sorunun çözümü için yeterli olacaktır. Örneğin çok sıcak ya da çok soğuk bir ortam buna neden olabilir.

Yine uzun süre çiftleşmeyen kedinizde görülme olasılığı daha yoğundur. Tam tersi durumda, sürekli çiftleşen ve bunun isteğini gördüğünüz kedinizde de görme sıklığınız artacaktır. Doğal olarak tamamını veterinerinizin kontrolünde bir döngüye oturtarak sperm anormalliklerini kedilerde tedavi etmeniz mümkündür. Bu süreç uzun ve sizin için çokta kolay geçmeyebilir.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE SPERM ANOMALİSİ VE TEDAVİSİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

 1. Iremnur Reply

  Faydalı bir yazı teşekkürler

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.