Kediler

Kedilerde Toksoplazma Gebelikte Riskler

Hamilelik Döneminde Kedinizden Kaynaklanabilecek Toksoplazma Riski

Kediler kadar insanların hamilelik dönemi de bir hayli yoğun geçer. Hem genel anlamda yaşanan sürecin psikolojik yansımaları hem de fiziksel değişimler bazı durumları gözden geçirmeye sebep olur. Hamilelikte kedinizden ötürü Toksoplazma riski ise gerçekten büyük bir endişeye sebep olabilir. Fakat bu konunun yalnızca kedilere odaklanması çokta doğru değil.

Kirlenmiş bir toprağa temas etmeniz dahi Toksoplazma riskini doğurduğundan kedinizle belirli kıstaslar altında aynı evde yaşamaya devam edebilirsiniz. Yinede uzman hekimler hamile kadınlarla kedilerin aynı ortamda bulunmamasını önermekten çekinmiyor. Eğer bu süreci endişe ederek geçirmek istemiyorsanız Toksoplazma bakterisine maruz kalmamak adına kedinizi bu süreç zarfında evden uzaklaştırabilirsiniz.

Toksoplazma Nedir? Nasıl Bulaşır?

Toksoplazma tıbbi açıdan toxoplasma gondii ismiyle literatürde yer almaktadır. Tek hücreli bakterilerin arasında bulunan bu bakterinin kedi dışkısından insana geçme olasılığı oldukça yüksektir. Tabi bulaşıcılığında tek etken bu değildir. Kediler tarafından kullanılan kirlenmiş bir toprağa temas etmeniz çevrede zaman geçirirken bilinçsizce bu bakteriyi kapmanıza yol açar. Aynı şekilde çiğ etten bulaşma olasılığı vardır.

Peki ya bu kadar bulaşıcı olmasına karşın Toksoplazma belirtileri insanda nasıl gözlemlenir? Erişkin bir insan için çokta önemli bir durum söz konusu değildir. Keza grip ya da soğuk algınlığı gibi bir belirtisi vardır. Fakat kedilerin hamile kadınlara Toksoplazma bakterisi bulaştırması bebek için aynı masumiyette olmayacaktır.

Bu bakterinin plasentadan gelişmekte olan bebeğe ulaşması ciddi sağlık problemlerinin başlangıcı olabilir. Örneğin kusurlu ya da engelli bir doğum gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Enfeksiyondan kaynaklanan kronik bir rahatsızlık ve bebeğin kaybedilmesine kadar ilerleyen bir etkiden bahsedilebilir.

Hamile Kadınların Kedilerden Bulaşacak Toksoplazma Riskine Karşı Uygulayabileceği Yöntemler

Tabi ki bebeğinizin sağlığı hamilelik döneminde her şeyden bir adım önde olacaktır. Fakat yıllardır birlikte yaşadığınız, bir nevi diğer evladınız gibi gördüğünüz kedinizi sokağa atacak haliniz yok. En iyi ihtimalle bu süreci başka bir arkadaşınızın evinde geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bunu sağlayamıyorsanız bazı önlemleri alarak doktorunuzdan düzenli randevu ve kontrol talep ederek kedinizle aynı evi paylaşmaya devam edebilirsiniz.

Bazı konulara dikkat etmeniz Toksoplazma bulaşmasını önleyecektir. Fakat bir anlık dalgınlığınız çocuğunuzun doğumuyla alakalı sorunlar için önemli bir nokta olabilir.

 • Kedinizin kumunu asla değiştirmeyin.

 • Kedinizin kumunu değiştirmek zorunda kalıyorsanız kesinlikle eldiven takarak asla hiçbir noktadan temas etmemeye gayret gösterin.

 • Kedinizin dışkısına her ne olursa olsun eldivenle bile dokunmayın.

 • Kedinizin beslenmesini siz üstlenmeyin. Bu dönem içinde çiğ et diyeti uygulamamaya gayret edin.

 • Evde yemek yapılacağı zaman çiğ et ile temasa girmeyin. Çiğ et doğrayacağınızı varsayarsak kesinlikle eldiven kullanın.

 • Toprakla temasınızı kesin. Eğer dalından bir sebze kopararak topraktan yetişen bir ürün yemek istiyorsanız tamamıyla dezenfekte edildiğinden emin olun. Sirkeye bastırıp bekletmek çözüm olabilir.

 • Toksoplazma bakterisi kedi dışkısında 48 saat içinde etkinliğini devam ettirmeye başlar. Doğal olarak kedi kumunun günde minimum bir kez temizlenmesi gerekir.

Eğer tüm bu şartları uygularsanız hiçbir koşulda Toksoplazma bakterisine maruz kalmazsınız. Aynı zamanda dikkat ederek düzenli olarak yukarıdaki maddeleri uygularsanız kedinizle birlikte hamilelik dönemini geçirmenizde hiçbir sakınca yoktur.

This Post Has 2 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok bilgilendirici bir yazı olmuş

 2. özlem Reply

  Aldığımız hazır kedi kumları toksoplazma açısından masum mu? Öyle değilse çok kötü 🤔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.