Kediler

Kedilerde Vitamin Takviyesi ve Çeşitleri

Kedilerde Vitamin Takviyesi

İnsanlar kadar kolay bir takviye besin durumunun söz konusu olmadığı kedilerde beslenme formları çok daha basit bir şemaya sahiptir. Biz her zaman için farklı besinler tüketmek isteriz. Öyle ki birkaç gün aynı besini tükettikten sonra onu bir süre yemeyiz. Oysa kediler bizim tersimize beslenmelerinde istikrar ararlar. Hatta mamasını değiştirdiğinizde yememe eğilimiyle karşılaşabilirsiniz.

Tüm bunların merkezine indiğimizde kedilerde vitamin takviyesi, multivitaminler, kedi mama takviyeleri kullanılmalı mıdır sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Aslına bakarsanız kedi mamaları eğer belirli bir kalite çizgisinin üzerindeyse tüm vitaminlere sahiptirler. Yani bir bakıma markalar mamalarını en iyi sonucu alabilmek için üretirler. Günümüzde kedi mamalarının kalitesi markaya ve ücrete tabidir. Yani bütçenizin el verdiği kadar kaliteli bir kedi mamasına sahip olabilirsiniz.

Kedilerde Vitamin ve Katkılı Mamalar Kullanmak Gerekir Mi?

Kedilerin beslenme ölçütleri arasında vitaminler son derece yoğun olarak karşımıza çıkar. Fakat bunlar mama içerisinde zaten vardır. Yalnızca size ekstradan sunulan vitaminleri burada baz almak gerekiyor.

Eğer bir vitamini ya da farklı bir besin öğesini içeren kedi mamasını sürekli olarak vermeye başlıyorsanız kediniz için ciddi bir problem yaratmış olabilirsiniz. Aynı şekilde kedi vitaminleri belirli dallara göre farklılık gösterdikleri için ihtiyaca uygun bir takviye mümkün olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise veterinerinize danışmadan hiçbir takviye maması kullanmamanızdır. Aksi halde kediniz için gerekli olmayan, ona zarar verebilecek bir seçim yapabilirsiniz. Oysa veterinerinizin kontrolünde yapacağınız mama ve vitamin takviyesi size doğrudan eksik olan bir besin öğesinin tamamlanmasını sağlayabilir.

Kedilere Verilebilecek Vitamin Çeşitleri

Kedilerde multivitamin ya da vitamin içerikli besinler tüketilmesi için farklı seçeneklere sahip olabilirsiniz. Tekil mama üreticilerinden vazgeçerek bu sürece başlayabilirsiniz. Kaliteli mama üreticileri önceliği yavru kedilere verirler. Yani yavru kedilerin vitamin ihtiyacı daha fazla olduğu için yavrulara özel mama üretip, erişkinler için ayrı mama üreten firmaları tercih edin.

Böylece kaliteli bir mama aldığınıza emin olmuş olursunuz. Buna ek olarak kullanabileceğiniz ek vitamin destekleri ise kesinlikle veterineriniz kontrolünde olmak zorundadır. Aşağıda yer alan vitaminler kediler için faydalı olduğu bilinen besin öğeleridir. Veterineriniz onay verdikten sonra kedinize rahatlıkla verebilirsiniz.

  • C ve E Vitaminleri

Çoğunlukla bazı şeyleri aklında tutamayan ve öğrenme sürecinin geç olduğu kedilerde ihtiyaç duyulan vitaminlerdir. Bazı mama üreticileri C ve E vitaminli kedi mamaları ürettikleri gibi ekstradan alacağınız takviye mamalarla bu açığı kapatabilirsiniz.

  • Omega 3

Omega 3 yağ asidinin balık yağından elde edilmesi ve tüm canlılar için önemli faydaları olduğu biliniyor. Deri iltihaplarına, eklem sorunlarına ve rahatsızlıklarına karşı veterinerinizin onayladığı miktarda Omega 3 içeren kedi maması kullanabilirsiniz.

  • Kondrotin ve Glukozamin

Eğer alacağınız kedi maması takviyesi ya da vitamininde içerik olarak Glukozamin ile Kondrotin varsa bu artrit ve kireçlenme sorunlarıyla baş etmenin oldukça kolay bir yolu olacaktır. Tabi cinsine, yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak kesinlikle veterinerinizin belirlediği dozajda kullanmanız önemlidir.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazı için teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş

  2. Ayla okyay Reply

    Aslında kediler ve köpekler doğal ortamlarında yaşamadıkları için onların vitamin mineral ve aynı zaman da egzersize ihtiyaçları var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.