Kediler

Kedilere Ev Yemeği Vermek Zararlı mı?

Kedilere Ev Yemeği Vermek

Kedilere ev yemeği vermek iki farklı grup için ayrı anlamlar taşıyabilir. Örneğin bir grup kedilere ev yemeği vermek zararlıdır görüşünü savunurken bir grup ise tam aksine dengeli beslenmenin bu şartlarla sağlanabileceğini düşünüyor. İki grubunda haklı olduğu bu görüşler kedilere verilebilecek ev yemekleri başlığında toplanabilirler. Nitekim insan vücuduna benzer bir sindirim sistemi ve organ yapısına sahip olan kedi ırkının sağlığı için bir takım detayları göz önünde bulundurmalıyız.

Kedilere yemek artığı vermek başlı başına bir risktir. Çünkü bizler yemek yerken kendi damak tadımıza uygun şekilde baharatlar, soslar ve tuz kullanırız. Bu noktada bu lezzet unsurlarının kedilerde yaşamsal faaliyetlere zarar vermeye kadar uzanan etkiler yaratabileceğini söylemek gerekir.

Kedilerin yemek yemesi belirli standartlar sağlanırsa hiçbir zararı olmayan hadiselerden birisidir. Ancak çoğunlukla yanlış beslenme fonksiyonlarıyla ciddi sorunlar ortaya çıkmaya başlayabilir.

Kedilere İnsanların Yediği Besinleri Vermek

Kedilerin insanlarla aynı yemeği yemesi her zaman sağlıklı değildir. Burada yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı gıdaların verilmemesi kesinlikle veterineriniz tarafından da size bildirilecektir. Fakat bizler gibi pişmiş eti, ılık yemeği, sebzeleri ve yoğurdu seven bir tür olduklarını söylemek mümkündür.

Eğer kedinize et vermeyi düşünüyorsanız bunda herhangi bir sakınca yoktur. Doğal olarak kedilere etli yemek yedirmek zararlı değildir. Fakat bunu çiğ et ile yaparsanız zararlarını gözlemlemek uzun sürmeyecektir. Oluşan bakteriler ve çeşitli organizmaların vücudunda sindirilememesi tamamıyla çiğ etten kaynaklanır. Bu olay sosis ve salam gibi et mamülleri içinde geçerlidir.

Yani marketten aldığınız çiğ sosisi sokakta gördüğünüz kediye verdiğinizde ona pekte iyilik yapmış olmazsınız. Aynı durum evde de geçerlidir. Eğer sosisleri pişirdikten sonra ona sunacaksanız iş değişiyor. Bu sefer kedi ev yemekleri yiyerek beslenebilen bir forma ulaşabiliyor.

Kedinize ev yemeği verecekseniz tıpkı kendiniz gibi bazı standartları göz önünde bulundurmanız gerekecek. Pişmiş et, haşlanmış sebze, belirli bir derecede ılık yemek kedinizin iştahını kabartacak besinlerdir.

Kedilere Yemek Artığı Vermek Ne Kadar Zararlı?

Yemek artığıyla kedi beslenir mi sorusu uzmanlar tarafından kati suretle hayır olarak cevaplanır. Özellikle ziyan olmasın mantığıyla hareket eden insanlar her kalan yiyeceği kedisine verir. Dolayısıyla içerisinde baharat, tuz, acı, sos ve kedinin sindiremeyeceği bir takım bileşenler olması önemsizmiş gibi bir algı oluşuyor.

Onun sindirim sistemini zedelemeye, sağlığını bozmaya ve beslenmesini karşılamayacak öğünlerle zarar görüp aç kalmasına sebep olmak büyük bir insanlık suçudur. Bunun kedisini düşünüyormuş kisvesi altında yapılması ise çok büyük bir yanılgının düşünce şeklidir. Eğer kedinizi ev yemekleri ile beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka besinler ve kedilerde yaratacağı sonuçlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer buna dikkat çekerseniz kedinizin sağlıklı bir beslenme standardına ulaşacağından emin olabilirsiniz. Hatta kuru mama gibi standart besinleri sürekli yemesinden daha sağlıklı bir hal alacağından şüpheniz olmasın.

Kediler Hangi Gıdalarla Beslenir?

Kedi ev yemeği yer mi sorusunun cevabını yukarıda iki ayrı standarda bağlı olarak verdik. Aşağıda yer alan besinlerin doğru biçimde verilmesi ise kediler için oldukça faydalı olacaktır.

Buna ek olarak ise kedinize hangi yiyecekleri ya da içecekleri vermemeniz konusunda da bilgiler yer alacak.

 • Süt

Kediye süt içirmek ne kadar faydalı halen daha tartışılıyor. Aslına bakarsanız inek sütü sanıldığı kadar yararlı değil. En azından kedilerin laktoz asit eritememesinden ötürü süt içmeleri pekte sağlıklı değil. Verecekseniz sütün mutlaka kaynatılıp soğutulması ve ardından su ilave edilerek verilmesi önerilmektedir.

 • Ciğer

Kedilerin ciğere düşkünlüğü herkes tarafından bilinir. Fakat ciğerin içerisinde bulunan A vitamini çok alındığında zehirlenmeye sebep olur. Mutlaka pişirilerek verilmesi önerilir.

 • Dalak

Ciğere alternatif bir et türü olan dalak maalesef ciğer kadar besleyici değildir. Çünkü içerisinde bol miktarda kan ve mide zarı barındırır. Kedinizin yedikten sonra kusması kadar doğal bir şey yok.

 • İşkembe ve Sakatat

Sakatat ya da işkembe alarak kedinize vermek onun için heyecan verici bir besin olduğunu görmenize sebep olur. Ancak maalesef parazit ve bakteri açısından bu durum pek iç açıcı sonuçlar doğurmaz.

 • Akciğer

Her ne kadar karaciğer kadar lezzetli olmasa da akciğer kedileri avutmak için kullanılan ucuz yiyeceklerdendir. Fakat ne kadar yerse yesin besleyici yönü zayıftır. Bu sebeple tercih etmeniz önerilmez.

 • Kemik ve Kılçık

Bazen yalnızca kemik bazen ise kemikli bir tavuk eti kediniz için ziyafet olarak önüne atılır. Peki ya kemiğin parçalandıktan sonra damağına batması, boğazından geçerken yemek borusunu yırtması, midesini yırtması ya da sindirim sistemine kalıcı zarar vermesi gibi sonuçları hiç düşündünüz mü? Bu riske değmeyecek besinler arasında balık ve kılçığı da net olarak sayılabilir.

 • Et

Tüm etlerde ve etli yemeklerde pişmiş olma zorunluluğu vardır. Kedilere çiğ et verirseniz etin üzerinde bulunan tüm bakteriler organlarına nüfuz eder. Kısa sürede iç parazit belirtileri başlar. Ancak bunu fark edemezseniz sağlık açısından ciddi problemlerle karşılaşırsınız.

 • Yumurta

Ekmeğin üzerine dahi kırılsa kedilerin bayıldığı yumurta akıyla kedinize sağlık sorunları doğurabilir. Zira kediler yumurtanın sarısını dengeli biçimde haftada bir ya da iki kez tüketebilir. Beyazını ise tüketmemeliler.

Ev yemekleri kedilere verilmeden evvel bazı detaylardan emin olunmalıdır. Örneğin yemeklerin pişme derecesinin 65 ve üzerinde olması gerekir. Çünkü Toxoplasmosis ya da kedilerde en çok görülen diğer parazitlerin bu sıcaklığın altında varlığını sürdürmesi mümkündür. Aynı zamanda sanılanın aksine kediler soğuk yemek sevmez. Onlar için ideal yemek sıcaklığı 28 derece dolaylarındadır.

This Post Has 16 Comments

 1. Gamze Mimaroğlu Reply

  Sokakta pek çok sahipsiz kedi bu sebeplerle ölüyor. Aydılatıci yaziniz için teşekkürler

 2. Beyza özdoğan Reply

  Benim de aklima geliyor arada eskiden kedi mamasi falan yoktu ki hatta hala bence kedilerin buyuk kismi mamayla beslenmiyor. Ev kedisi haricinde cok zararli olmasa gerek

 3. Yasemin Reply

  Sokakta beslediğim onlarca kedi olduğu için hepsine mama yetiştirmem imkansız olduğundan mecburen evde onlara özel yemekler hazırlıyorum özellikle kış aylarında

  • Ömer Reply

   Merhaba yasemin hanım, acaba ne tur yemekler hazirliyorsunuz biraz ornek verirmisiniz. Benim kedim bulgur pilavı ve mercimek corbasina bayılıyor acaba vermem bi risk olusturur mu?

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  Sokakta beslediğim onlarca kedi olduğu için hepsine mama yetiştirmem imkansız olduğundan mecburen evde onlara özel yemekler hazırlıyorum özellikle kış aylarında

 5. Hale Reply

  Ev kedileri hazır mamaya alışık fakat sokakta yaşayan kediler okadar şanslı değiller malesef

 6. Hale Reply

  Benim evimde kedi yok ama bahceme yapıp koyduğum bir kedi evim ve günde 3 _4 sefer gelip benden mama isteyen canlarim var elimden geldiğince kuru mama, yaş mama alıyorum onlara ama gün oluyor ki alamıyorum o zaman mecburen ev yemeği veriyorum sırf aç kalmamalari için

 7. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş…teşekkürler

 8. Hatice Şeyma Kara Reply

  Evde kedi beslemiyorum ancak düzenli olarak sokak kedilerini besliyorum. Sürekli mama vermenin pek iyi bir şey olmadığını öğrendiğim için ev yemekleri veriyorum. Bildiğim kadarıyla iki kez ısıtılmış yemekler kedilere zarar veriyor. Bu yüzden 1 kez pişirilmiş yemek vermeye dikkat ediyorum. Bilgilendirme için teşekkürler hiç bilmediğim şeyler öğrendim.

 9. Sümeyye Reply

  Zaten dikkat ediyordum kedime tuzlu ve şekerli gıdalar vermemeye tabi acı ve baharatlı da. Yazınız daha da aydinlanmami sağladı.

 10. mihri arzu kıyıcı Reply

  bilmeyen dostlara hatırlatılan bilgi için teşekkürler.

 11. Kıvanç Eraslan Reply

  bizim kedi tavuk eti hastası ama ciğerini koklayıp bırakıyor

 12. Kıvanç Eraslan Reply

  Ben yumurtanın beyazınıda veriyordum demekki vermemem gerekiyormuş bu bilgiler için teşekkür ederim ayrıca kedilerime laktozsuz süt veriyorum

 13. Seval Reply

  Sokak canlarina tavukla makarna haslayip kemikleri ayirdiktan sonra veriyorum bayiliyorlar

 14. Nesibe Sevim Reply

  Evdeli köfteden nasibini alır. İşyerinde de köftesini yemeyenleri bahçedeki kedilere veriyorum. Çöpe gideceğine karın doysun.

 15. özge elitas Reply

  bilgilendirici bir yazı…Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.