Kediler

Kedilere Özel Ödül Mamaları ve Eğitimi

Kedilere Özel Ödül Mamaları

Kediler için obezite riskinin maksimum olduğu dönemleri yaşıyoruz. Burada katkı maddesi içeren mamalar, olabildiğinden fazla ödül maması gibi aperatif gıdalar en etkili nokta oluyor. Çünkü kedilere bu gıdalar fazlasıyla verilebiliyor. Özellikle evde olunmadığında ya da kontrol altında tutulamadığında bu lezzetli gıdalar kedilerin ana öğünleri yerine geçmeye başlıyor. Obezite sonucuna ulaşmak ise böylelikle er ya da geç mümkün oluyor.

Kedi atıştırmalıkları ödül olarak verildiğinde gerçek anlamda başarılı sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle eğitim süresi boyunca toplam gıdasının %10’unu kapsayacak şekilde ayarlanması mümkün olan en ideal seviyeyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak %10’u aşan durumlar için bilhassa magnezyum, protein, kalsiyum ve d vitamini yönünden zengin gıdalar hem obezite hem de diğer sağlık sorunlarının kaynağı oluyor.

Kediler İçin En İyi Ödül Maması Hangisi?

Kedinizin cinsi, cinsiyeti, yaşı ve sağlık durumu ne tür bir ödül maması istediğini değiştirebilecek etkenlerdir. Baktığımız zaman kediler için ödül maması seçimi kedi odaklı yapıldığında daha iyi sonuçlar verebiliyor. Hepsini deneyerek en iyi reaksiyon aldığınız mamayı tercih etmenizi önerebiliriz.

Böylelikle kediniz için hem ideal ödül mamasını bulmuş hem de onun mutluluğunu sağlamış olursunuz. Bu ödül mamasını belirli eğitim aktivitelerinde ve belirlediğiniz aralıklarla vermeniz yararınıza olacaktır. Kedinizin beslenme ölçütü ve davranışlarının bu yönde değişmemesi için aralıkları iyi belirlemek gerekiyor.

Kedilerin Ödül Mamasıyla Eğitilmesi

Kedinizin eğitimini ödül mamasıyla çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Eğer istediğiniz düzeyde bir davranışı tekrarlarsa bu onun ödül mamasını hak ettiği anlamına gelmektedir. Ancak boş olarak hiçbir amaç gütmeden bu mamalara ya da kedi atıştırmalıklarına onu alıştırırsanız zorlu bir süreç sizi bekleyebilir.

En basitinden kendinizin rahat durmaması sonucu ona bu mamayı vermeniz asla aklından silinmeyecektir. Aksine her kedi atıştırmalığı istediğinde aynı dağınıklığı yapacak, sözünüzü dinlemeyecek ve istemediğiniz şekilde hareket edecektir.
Oysa bir amaca bağlı olarak verilen ödül mamaları kedilerin üzerinde öğrenmeyi tetikleyen, davranışları düzenleyen etkileriyle gözlemlenebilmektedir.

Kedi Atıştırmalıkları Olarak Hangileri Sağlıklı?

Diş sağlığını koruması ve oluşabilecek ağız problemlerini gidermesi için kedi atıştırmalıkları arasında karanfil içerenler vardır. Bunları tercih etmeniz bilhassa yaş mamayla beslenen kedilerde sık sık oluşan apseleri yok edebilir. Karanfilin ferahlatıcı etkisiyle ağız kokusu yok edilir. Fakat kronik bir ağız kokusu için özel bir ilaç ya da müdahale gerekebilir. Bu yüzden öncelikle veterinere gözükmenizde fayda var.

Aynı zamanda kemiklerinde gerek kalsiyum gerekse D vitamini fazlalığından oluşan gerileme ya da eklem problemleri için özel besinler bulunur. Bunları atıştırmalık sıfatıyla sık sık olmamakla beraber kullanabilirsiniz. Kıl yumağını çıkarmasını sağlayabilecek ve sindirim sistemini güçlendirip düzene sokabilecek mamalar mevcuttur.

 • Balık Gevreği

Balık gevreği bir kedinin hem ödülü hem de atıştırmalığı olabilir. Yalnızca bu besinin ana öğün olmamasına dikkat ediniz. Zira çok güçlü enzimlere sahip olan bu mamanın düzenli olarak sık sık tüketilmesi sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Lezzet bakımından ise kedileri cezbeden bir yapısı vardır. Dondurulmuş olarak satılan Kitty Crack ismiyle büyük marketlerde bulabileceğiniz ödül mamasını atıştırmalık olarak ara öğün şeklinde verebilirsiniz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN ÖZEL ÖDÜL MAMALARI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 6 Comments

 1. Miran Polat Reply

  Kedi ödül mamalarını biz cok seviyoruz. Yapmalarını istemedigim davranislarda uyguluyorum ters orantı fakat işe yarıyor

 2. Tuğba Reply

  Tabiiki paticanlarımızda yaptıkları olumlu davranışlarından dolayı ödülü hak ediyor mestanımda istemediğim bişeyi yapmadığımda ödülü hak ettim der gibi bakıyor bana gelde ödülşendirme:))

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 4. sema Reply

  ödül mamasını davranış odaklı kullanamıyorum malesef çünkü bizimki dinlemiyor ama arada tat değişikliği olsun diye alıyorum.

 5. tayfun Reply

  Ben.ilk defa bir kedi sahiplendim sokakta buldun ve baya yawru ne yaoacagim hakkinda nasil bakacagim hakkinda bir fikrim dahi yoktu ama yawas yawas ogreniyorum tabi sayfaniz ve vermis okfugunuz bilgiler sayesinde hem.kendimi hemde kedimi egitiyorum tsk ederim gercekten ama su odul isine gelince galiba yapamayacam cunku fazla duygusalim ve miyawladigi zaman bile ac olduğunu dusunup mamasini onune koyuyorum yek zorlanacagim konu bu galiba 😄

 6. Müge Ciftci Reply

  Simdiye kadar kedilere ait yedigi tek sey kedi mamasi ev yemegi disindaki her yemegi red ediyor 3 gundur ac kuru mama disinda birsey vermedik ama yemiyor bugun ilk defa odul mamadi yedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.