Kediler

Kedilere Mikroçip Takmak ve Zararları

Kedilere Takılan Mikroçip Nasıl Uygulanır?

Teknoloji oldukça gelişti ve artık şaşırtacak boyutta faydalarıyla yüz yüze geliyoruz. Bunlardan birisi olarak düşünebileceğiniz noktalardan mikroçip teknolojisi ise filmlerde sıkça rastladığımız bir ifade. Peki ya kediye mikroçip taktırmak ve GPS takibi yapmak ne kadar sağlıklı ya da ne kadar mümkün? Aslında burada ana yanılgıların başında bu geliyor. Mikroçip kullanımını uygun bulmayan bazı insanların temel savı GPS alıcının yayacağı radyasyon ve benzeri sinyaller oluyor.

Fakat kediler için mikroçip uygulaması bundan çok daha farklı şekilde işliyor. Öncelikle bu mikroçip GPS bağlantısına sahip olmuyor. Yani kedinizin hareketlerini akıllı telefonunuzdan izlemek, kaybolduğunda onu sinyallerden takip etmek ve bulmak günümüzde mümkün değil. Daha doğrusu bunun mümkün olmasına karşılık son derece maliyetli olacağından şüphe yok.

Türkiye’de kedilere mikroçip uygulaması tamamıyla kaybolan kedilerin sahiplerine ulaştırılmasını kapsayan bir sistemi gösteriyor. Yani aynı amaca hizmet ediyor. Ancak takip konusu bu duruma dahil değil. Kedilerin mikroçip taktırılması ve taktırılmaması konusunda ise ciddi anlamda bilgi kirliliği var. İnsanların bunun yararı ya da zararı konusunda çok yanlış cümleler sarf ettiklerini söyleyebiliriz.

Kedilere Mikroçip Nasıl Takılıyor?

Kedilere mikroçip özel kliniklerde takılıyor. Uygulanan bölge kesinlikle kedinin iç organlarının bulunduğu vücut boşluğu olmuyor. Tıpkı dövme yaptırır gibi deri altına enjekte edilen bir çipten söz ediyoruz.

Ortalama olarak çipin büyüklüğü bir pirinç tanesini geçmiyor. Kediniz mikroçip sayesinde sizin bilgilerinizden oluşan bir takım rastlantısal numaralara sahip oluyor. Çipin içinde 15 haneli numaranın okutulması içinse bir RF okuyucu cihaza ihtiyaç duyuluyor.

Aynı zamanda kedilere mikroçip kaç yaşından sonra takılabilir diye merak edildiği de biliniyor. Anne sütünden kesilmeleriyle beraber çip uygulanmasının mümkün olduğunu söylemeliyiz.

Kedime Mikroçip Taktırdım ve Kayboldu. Şimdi Ne Olacak?

GPS ile bağlantısı olmadığını zaten söylemiştik. Kedinizin deri altına yerleştirilen mikroçipte sizin e-mail adresiniz, ev adresiniz ve telefon numaranız bulunuyor. Dolayısıyla kedinizin bulunması için yine beklemekten başka çareniz yok. Ancak bulunan kedinize kavuşmak için büyük bir şansa sahipsiniz. Çünkü kediler genelde tasmalarıyla bulunduğunda ilk iş olarak barınağa bırakılıyor.

Belediyeler ise kendi barınaklarında veritabanları oluşturarak elektronik sistemlerde kedilerin kayıtlarını tutuyor. Bu esnada yeni bir kedinin kaydı yapılırken boyun bölgesine RF cihazıyla okuma işlemi tamamlanıyor. Dolayısıyla sizin yerleştirilmesine onay verdiğiniz mikroçip ve içinde yer alan kod barınak çalışanlarının karşısına çıkıyor.

Bu noktadan sonra mikroçip üreticisi firmalar devreye giriyor ve barınağın iletişime geçmesinin ardından size ulaşıyor. Siz ise barınağa giderek kaybolan kedinizi bulmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz.

Arada çip firmasının olayların akışına dahil olması ise sizin kişisel veri gizliliğine bağlanıyor. Yani barınak çalışanlarının ya da belediye çalışanlarının tüm iletişim ve ulaşım adreslerinize ulaşmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kedime Mikroçip Taktırmamın Zararları

Aslında kedilere mikroçipin zararları kapsamında kanıtlanmış bir olgudan söz etmek zor. Hatta birçok kedinin deri altına enjekte edildiğinden ötürü böyle bir çipin varlığından bile haberi yok. Eğer yanlış bilgiler dahilinde kedinizin organlarına zarar vereceğini düşünüyorsanız bu çipin iç çeperde olmayacağını belirtmek isteriz.

Yalnızca kedinizin boynunda derinin altında kalacak bir pirinç tanesi boyutundaki yapıdan söz edebiliriz. Bu çipin kediniz büyüdükçe ve vücut şekilleri geliştikçe yer değiştirmesi olasıdır. Fakat yinede zarar verebilecek bir konuma ulaşmayacağından emin olabilirsiniz.

This Post Has 15 Comments

 1. Mesude Özkan Reply

  Keşke yerini bulma olanağı da da daha ucuz olsa.

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı

 3. Gülsen Reply

  Iyi de bizim kedi tasma da taktırmıyor. O zaman nasıl olacak

 4. merih günay Reply

  Bu konudaki fikrimi netlestirmemi sağladığı Teşekkürler. Tasmasina bilgilerimi yazmak daha sıkıntısız bu durumda.

 5. Nuran Akkaya Reply

  Gps ile ilgisi olduğunu düşünmüştüm 🤔meğerse yokmuş. İyiki bilgilendirmişsiniz

 6. Betül Bulunmaz Reply

  Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

 7. Sinem Reply

  Taktırmayı düşünmedim hiç düşünmüyorumda bence göz önünde olduktan sonra gereği yok ki ama bilgilendirme güzel

 8. Eda Akmercan Reply

  Evimde yanımda yamacımdan ayırmam kedimi.Gözümün önündedir hep o yüzden gerek duymadım ama isteyenler için faydalı bir yazı olmuş 🙂

 9. Hacer Yavuz Reply

  Guzel bilgiler icin teşekkürler.

 10. sebahat ersöz Reply

  benim kedilerim hep evdeler bu çip ler kabolmamaları içinmi?

 11. Merve Uçar Reply

  Mantıklı ama bir o kadar da riskli

 12. mine taskopru Reply

  evet buda bir altarnatif olabilir

 13. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 14. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

 15. Sena Reply

  Her barınakta bu imkan var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.