Kediler

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Birçok kişi kedileri çok sevmesine rağmen kedilerin cinsiyetini belirleme konusunda son derece başarısızdır. Aslında bu konu kişisel bir başarısızlık olarak nitelendirilemez. Çünkü yaratılış olarak kedilerin dişi ve erkek türleri arasında herhangi bir belirgin farka rastlamak özel bir gözlem gerektirir.

Tabi ki bunu anlamanın en kolay yolu üreme sistemlerine bakmak olacaktır. Dişi ve erkek doğada bulunan tüm ırklar için olduğu gibi kedilerde de farklı üreme sistemlerine sahiptir. Erkeklerin kuyruklarının alt bölgesinde anüs, penis ve skrotum bulunur. Dişilerde ise Anüs ve vulva vardır.

Ancak yinede bakmanızla bunları net olarak görebilmeniz her zaman mümkün olmayabilir.En yapılan hatalardan birisi memelere bakarak karar vermektir. Tabi erkek ve dişi kedilerin meme sayılarının eşit olduğunu öğrenene kadar bu sorun devam edebilir.

 • Kedinin Erkek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin erkek olduğunu anlamak adına kuyruğunu onu korkutmadan ve huzursuz olmasını sağlamadan kaldırmanız gerekir. Bunu yaparken onun isteğini dikkate almanız önemlidir. Eğer kuyruğunun kaldırılmasından hoşnut olmadıysa bu eğilime devam etmeyin.

Kuyruğu kaldırdıktan sonra tüylü bir yapıya sahip olan skrotum gözünüze çarpacaktır. İki tane kiraz büyüklüğünde olan skrotum testis torbalarıdır. Aynı zamanda biraz ilerisinde tüyler içerisinde gizlenmiş penisi görme olasılığına yine sahipsiniz. Anüs ise kuyruğun hemen altında bulunur.

Kısırlaştırılmış kedilerin cinsine baktığınızda yine daha ufak olmak kaydıyla skrotum keselerini görebilirsiniz. Dolayısıyla bir kedinin erkek ve dişi olarak ayırt edilmesinde en önemli noktanın erkek olup olmadığına bakmak olduğunu belirtmekte fayda vardır.

 • Kedinin Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Burada erkek kedi olup olmadığına baktığınızda alacağınız olumlu ya da olumsuz karar size sonucu verecektir. Dişi kedilerin kuyruğunun altında anüs ve idrar çıkışı için var olan vulva vardır. Vulva ile anüs birbirine oldukça yakındır. Aslında anlaşılması kolay gibi görünse dahi hem kedinizin rahat durmaması hem de tüylü yapı bunu önleyebilir.

Dolayısıyla dişi kedide vulva olup olmadığına bakmaktansa daha net görebileceğiniz skrotum kontrolü kedinin cinsiyetini öğrenme yolları arasında daha çok tercih edilir.

Kedilerin Cinsiyetlerine Göre Tipik Özellikleri

Kedilerin cinsiyetini anlamanın yolları arasında bazı davranışlar ve öz nitelikler olduğunu söylemek gerekiyor. Bu anlamda yapılan araştırmalar bazı katı kuralların her koşulda geçerli olduğunu ortaya sürüyor.

 • Erkek kediler yaşadıkları bölgeyi kendilerine aitmiş gibi göstermeyi severler. Bunu ortalığı dağıtmalarından, idrar kokularını bırakmalarından ve sık sık burayı terk etseler de geri dönmelerinden anlamak mümkün.
 • Dişi kediler ise idrar kokusunu bırakma konusunda daha etkisizdir. Erkeklere kıyasla çok daha uysaldır.
 • Turuncu tonlarına sahip olan kedilerin %95’inin erkek olduğu istatistiki olarak belirlenmiş.
 • Alacalı renkler ise %90 oranında dişi kedilerden oluşuyor.
 • Kaplumbağa kabuğunu andıran koyu yeşil ve açık sarı renklerin karışık olduğu tüyler dişi kediyi işaret ediyor.
 • Erkek kediler

Kaynaklar

http://www.petmd.com/cat/centers/kitten/health/evr_ct_determining_sex_of_cat

http://www.petmd.com/cat/general-health/evr_ct_how_to_determine_the_sex_of_a_kitten

http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2014/08/30/cat-gender.aspx

Burada Kedilerin Cinsiyetini Nasıl Alayacağınız Hakkında bir video var :

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİ CİNSİYETİ ÖĞRENMEK HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 5 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 2. semra Reply

  Kisa ama aciklayici bir yazi .Tesekkurler..

 3. semra Reply

  Kisa ama aciklayici.tesekkurler..

 4. semra Reply

  Tesekkurler aydinlattiginiz icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.