Kediler

Kedilerde Hamilelik-Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Kedilerin Doğumunun Yaklaştığı Nereden Anlaşılır?

Tıpkı bizler gibi duyuları gelişmiş canlılar olan kediler üreyerek çoğalmaya ihtiyaç duymaktadır. Peki ya bu süreçte bizim yapmamız gerekenler ne? Özenle baktığımız kedilerin doğumunun yaklaştığını nasıl anlarız diye düşünüyorsanız doğru adrestesiniz.

Kısa bir hatırlatma : 

 • Kedilerin Hamilelik süresi 64 gün sürmektedir.

 • 64 gün 9 haftaya denk geliyor ve 2 gün aşağı ya da yukarı oynamalar olabiliyor.

 • En doğru müdahaleler için 8.haftayı doldurduktan sonra gözlem altına alınması önerilir.

Eğer kedinizin çiftleştiği tarihi biliyorsanız şanslısınız. Keza o günden itibaren 64 günlük süreci takvim yordamıyla hesaplayarak çok rahat bir şekilde ne zaman doğum yapacağını hesaplayabilirsiniz. Bazen 62 bazen ise duruma göre 66 gün sürecek olan bu hamilelik dönemi kedinizde bazı hamilelik hassasiyetlerine sebep olacak.

Kedinizin doğum yapması yaklaştıkça ağırlaşacak, iştahı kesilecek çok fazla hareket etmeyecektir. Doğumuna bir kaç gün kala kedisinide hissedecek, doğurmak için evinizde sote yerler arayacaktır. Size tavsiyemiz yukardaki örnekdeki verdiğimiz tarihlerde çok fazla yalnız bırakmayın.. Size ihtiyacının olduğunu doğum esnasında anlayacaksınız

Her ne kadar dilleri olmasada davranışları miyavlaması ve bakışları ile sizden yardım isteyecek, çok fazla birşey yapamasanızda yanında olduğunu hissetirmelisiniz.. İster istemez size kendini ele veren bu davranışlar sayesinde yavru kedilerinize kavuşacağınız günü sabırsızlıkla beklemeye başlayabilirsiniz.

 • İştahsızlık

Normalde kediler hamilelik süresince 8 hafta aşırı derecede yiyebilirler. Bu kısmi olarak insanlarla benzer bir çizgidir. İnsanların hamilelik döneminde iştahının açıldığını biliyoruz. Kedilerde aynı duruma yakın olurlar. Fakat iştahsızlık doğumun yaklaştığının habercisidir. Bu süreçte daha az yemek yemesi çoğu kişiye göre psikolojik olarak adlandırılır. Tabi burada çok yavru doğuracak olan anne kedilerin yaşadıkları baskı ve doluluğun etkisini es geçmemek gerekiyor.

 • Vücut Isısı

Kedilerde vücut sıcaklığı en düşük 37, en yüksek ise 39 düzeyindedir. Hamilelik döneminde bu ısıları görmeniz olasıdır. Fakat doğuma birkaç gün kala ve doğumdan sonra birkaç gün 37’nin altında seyrettiği gözlemlenir.

Bunu değiştirmek sizin elinizde değildir. Ancak periyodik düşen bir ısıda veterinerinize başvurunuz. Veterinerlerin önerisi ise hamilelik döneminde rektal ölçüm yapmama yönündedir. Bunun yerine kulaktan ısı ölçer ya da koltuk altı için ısı ölçer temin etmeniz yararlı olacaktır.

 • Yavrulara Yuva Arayışı

Kedi doğum yapacağının bilincine son gün varabileceği gibi bir hafta kala bunun hazırlıklarına başlayabilir. Hem yavrularını korumak hem de rahat bir doğum yapabilmek adına kendisine uygun gördüğü kuytu bir bölge belirleyebilir. Onun belirlediği yeri değiştirmemeniz tavsiye edilir.

 • Süt

Eğer doğum yapmaya yaklaşan kedinizin meme uçlarında krem rengi bir salgıya rastlarsanız panik yapmayın. Bu anne kedinin süt üretiminin başlamasına işarettir. Yavruları ilk günden itibaren emzirmeye başlayacağından doğuma maksimum 48 saat kala bu süreci gözlemlersiniz.

Doğal olarak anne kedinin memesinde beyaz ya da krem bir salgı ya da kurumu salgı kabuğu görürseniz maksimum 2 gün içerisinde yavrulara kavuşacaksınız.

Kedi Nasıl Doğum Yapar?

Kedinizin yukarıda sunulan belirtilerden bir veya birkaçını kesin olarak vereceğine emin olabilirsiniz. Son gün geldiğinde ise her kedi cinsi için farklı bir durum söz konusu olabilir. Örnek olarak bazı kediler doğum yaparken son derece huzurlu ve sakin olurlar. Yatarak doğumun başlamasını ve bitmesini beklerler.

Bazı kediler doğum yaparken huzursuzluklarını her anlamda belli ederler. Çıkardıkları sesler, davranışlar ve olası şımarıklıkları bunu gösterir. Çoğunlukla seslerinin fazla çıktığı, nefeslerinin dengesizleştiği bu süreç doğumun gerçekleşeceği saatleri sembolize edecektir. Nefes alışveriş sırasında strese gireceğinden dili dışarı çıkarabilir “köpekler gibi” endişelenmeyin…

Kedinizin salya akıntıları bu dönemde oldukça normaldir. Suyunun gelmesi, mukus atımı ve oluşan nemden kaynaklanan bir durumdur. Yinede kontrol altında tutmak istiyorsanız bir veterinerin desteğine başvurabilirsiniz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİ DOĞUMU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 8 Comments

 1. zeynep Reply

  Çocukluğumdan beri her tür hayvan severim ama bakımı kolay ve evde bakılabilecek en sevimlileri kedi bence. kaç kedim oldu bilmiyorum 1 cins kedim oldu onu da arkadaşım istediği için almak zorunda kaldım, hep sokaktan aldım kedilerimi. kaç kez ebelik yaptım bilmiyorum. Eklemek istediğim bir iki şey olacak kedi sahiplerine. öncelikle ilk doğumları ise kediniz acemi olduğundan çok değişik tepkileri olabilir dikkat; ısırıp saldırganlaşma,saklanma gibi birde ölü doğan veya ölecek olan yavruları emzirmez ve iterler, ölecek durumda olan yavruları sunii tenefüsle hayata döndürebilirsiniz ve biraz da sıcaklık gerekir ben ısıtılmış havlu kullanıyorum, kıpırdanma başlayınca direk memeye veriyorum. kediniz izin verirse sırttan kuyruğa kadar masaj onların doğum yapmalarını kolaylaştırır. bir koli veya sepeti kalın bir örtü ile örterseniz ve kedinizin sevdiği veya kokusunun sindiği bir eşyasını içine bırakın o kendisi içine girecek böylece onu takip etmek kolaylaşacaktır.
  Yazınız çok güzel ve aydınlatıcı olmuş ellerinize sağlık.

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  benim sokakta baktığım kedilerimde doğum zamanları yaklaşınca sürekli yanımda olmak istiyorlar. hafif masajlarla doğumlarına yardımcı olmaya çalışırım.

 3. Tuba Reply

  Persian bir meleğim var bugün 62.günü hamileliğinin. 9. Hafta yarın doluyor ve 8. Haftadan itibaren kahverengimsi akıntısı var az az. Dörtgözle minnaklarımızı bekliyoruz. Doğum mucizesine tanık olmak istiyorum. Ve elimden geldiğince kedi doğumuyla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum. Yazınızdanda istifade ettim teşekkür ederim…

 4. Zeynep Reply

  8 aylik chinchilla kizim Bulut hamile, henuz erken oldugunu dusunup biraz urkmedik degil ama bebisleri heyecanla bekliyoruz…Bulut gebelik oncesinde de zaten cok sokulgandi ama simdi iyice yanimizdan ayrilmiyor, hatta gun icinde surekli miriltilar cikararak yanimiza sokuluyor
  Bu donemde istahi eskiye gore biraz azalirken su icmesi artti, buldugu her kosede uyuklamaya basladi, en cok yatmak icin ciktigi yuksekce yerlerden pat diye atlamasindan urkuyorum

 5. Yusuf özdemir Reply

  Benim kedimin de yakında yavruları olacak. Bekliyoruz.

 6. Kübra Reply

  Bizim kız evden kaçtı yarım gün sonunda erkek kediye yerlerde yuvarlanarak kur yaparken bulduk, hatta bi ara kavga eder gibi oldular. Biz birleştiklerini görmedik öyle bir yakınlıkları da yoktu ama eve getirdiğimizde kedimizin arka tarafındaki tüyler komple ıslaktı. Eve getirdikten kısa bir süre sonra yıkadık kedi şampuanıyla, kızgınlığı bıçak gibi kesildi(6 saattir sesi çıkmıyor). Bir de arka bacağını incitmiş heralde belki onun ağrısından da kesilmiş olabilir ama duştan sonra bağırışları kesildi asıl. Kedimiz hamile kalmış olabilir mi diye belirtileri okumak için geldim ama erkenmiş daha anlaşılması için buradan anladığım kadarıyla. Kedim hamile midir ya da birleşmiş midir? Başka bir erkek kediyle görüştürecektik şimdi ne yapalım?:(

 7. Zeynep Reply

  Benim kızım Luna da hamile, güzel kizimin 2.hamileliyi bu. Onu cok seviyorum. Ve evde yanliz birakmamaya özen gosteriyorum. Çünkü evde 2 kedim daha var. Birisi yavru daha 2 aylık bir erkek. Digeri kısır bir erkek kedi. Ama dünyanın en uysal ve masum kedisi diyebilirim. Eve gelen her yavruyu hic sıkıntısız kabul eden kedim. Onlara abilik yapar oynar, yalar. Ve korur. Asla zarar vermez. Ama ben yine de her ihtimali düşünüp yalniz birakmamaya cabaliyorum… Sanirim 1 haftamiz daha var.

 8. Derya Reply

  Doğumu yaklaşan 2 kedim vardi. 1 tanesi dogumunu yapti 2. Yi bekliyoruz sağlıklı bebislerimiz olur inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.