Kediler

Kedilerde Enerji Yönetimi ve Gece Uyuması

Kedilerin Enerjilerini Doğru Kullanması

Kediler evi birbirine katarak oyun oynarken her yeri dağıtabilme potansiyeline sahiptirler. Bilhassa günümüzde evde bakılan kedilerin hiperaktif halleri herkesin şikâyet ettiği bir konudur. Bu noktada birazda hak vermek gerekiyor. Dışarıda olan dostlarımıza baktığımızda kediler için muazzam bir geniş alan söz konusudur. Bilhassa kedilerin gezip dolaşması ve bir şeylerin peşinde zaman öldürmesi enerjilerini atmak için en önemli uğraştır.

Haliyle kedilerin enerji yönetimi aslında bilinçli bir biçimde gerçekleşmez. Genelde yapılan en büyük hata kedinizin belirgin kalıpların dışında çıkmasını önlemektir. Oyun alanlarını kısıtlamak, evin belirli bölgelerine girişini kesmek ya da buna benzer detaylar göze batar. Fakat şunu söylemek gerekiyor ki her kedinin enerjisini atması gerekir.
Burada onu enerjisini boşaltabileceği alanlara yönlendirmek ise sizin görevinizdir. Mesela yapacağınız aktivitelerle bunu güçlendirebilir, her zaman merak edeceği detayları eve katabilirsiniz.

Çevreye Olan ilgisini Arttırın

Çevreye duyacağı ilgi kedinizin enerji boşaltımı için en önemli unsurdur. Camınızın önüne kuşların gelmesini sağlayarak müthiş bir nokta yaratabilirsiniz. Bunu cam bir kapının önüne yapmanız yine olasıdır. Bir kuş yemliğini monte ederek böyle bir şeyi başarabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kuşlar yeme geldiklerinde camın kenarına konarlar. Sonrasında ise kedinizin ilgi odağı olarak cama yöneldiğini fark edersiniz. Avcı ruhu tekrardan canlanır ve dışarıdaki hayvanlar gibi evin içinde usulca cama doğru yaklaşmaya başlar. Camın olup olmaması o an asla önemli değildir. Kediniz kuşları camın önünde görmüştür ve onlara erişebileceğini zanneder.
Usulca yaklaştığı camdan kuşlara fazlasıyla tepki gösterir. Hatta durduğu yerde zıplayan kedilere rastlamak bu yöntemde mümkündür. Doğal olarak kedilerin enerjilerini kullanımı böylece gerçekleşmiş olur.
Buna dışarıdan getireceğiniz doğal oyuncaklarla destek olabilirsiniz. Bir ağaç dalı, çubuk, yapraklar ve çoğaltabileceğiniz çok sayıda nesne onun ilgisini çekecektir. Eğer ilgisini çekmeyeceğini düşünüyorsanız hiçbir ücret ödemeden bunu deneme şansına sahipsiniz.

Mevcut oyuncaklarından farklı formlarda olan bu nesneler ilgisini çekmekle kalmayıp tüm gün oyun oynamasına olanak tanıyacaktır. Bu durumda enerjisini boşaltacağından daha mutlu bir yaşam sürecek. Üstelik önemli olan bir noktaya daha çözüm üretmiş olabilirsiniz. Kedilerin gece uykusu birçok kişinin korkulu rüyası haline geldi.

Kedilerin Gece Uyuması İçin Tavsiyeler

Kediler geceleri sürekli olarak ayakta olan canlılardır. Gündüz ev kedilerinin enerjilerini atamaması sonucunda yorgunluk hissetmediğini gözlemleyebilirsiniz. Böylece kediler gece uykusu uyumadan tamamıyla uyanık olarak güne nokta koyarlar. Bu sizi de uyutmayacağı anlamına gelir. Çözüm yolu olarak ise enerji yönetimi konusunda bir şeyler yapmanız şarttır.

Kedilerin gece uyumaları için yorulmaları gerekir. Gündüz oyun noktasında etkin bir çizelgeye uyması başlı başına yarar sağlayacaktır. Alternatif oyuncaklarla beraber gündelik hareket miktarını maksimum noktaya çıkararak bunu sağlamanız mümkün. Ek olarak kedilerin enerjilerini doğru kullanabilmek birazda uyku öncesi seanslarına bağlıdır.

Uyumadan biraz önce başlayacağınız yorucu oyunlara kediniz ister istemez tepki gösterecektir. Katıldığı oyunlar yorulmasını, yorulması ise uyumasını sağlayacaktır. Bu durumda sizin gece uykusunu deliksiz bir biçimde çekmeniz mümkün hale gelirken kedinizde mışıl mışıl uyuyacaktır.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE ENERJİ KULLANIMI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 11 Comments

 1. Iremnur Reply

  Benim ki bütün gün evi talan ettiği için gece yorgun düşüp olduğu yerde uyuya kalıyor 😹😹

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı

 3. Ümit Reply

  Tekir kedim şuan 1 aylik daha henuz tuvaletini vs kendi yapamıyor gunduzleri kontrol altinda gecede genis buyuk bir kutunun içerisinde tuvaleti herseyi var kutunun icinde biraz miyikliyo ama uyuyakaliyo az da olsa gece uykusu uyuyabiliyoruz

 4. şevval Reply

  ben annemi ikna ettim sayılır o yüzden her şeyi öğreneceğim öyle işte ve kedi tüyü neden dökülür falan öğrendim daha çok yanlış mama vermekmiş inşallah bir kedim olur

  • Dilaray Reply

   İnsallah canim bende istiyorum babam birturlu ikna olmadi

   • Yağmur Reply

    Ben de köpek ya da kedi istiyorum . Teog sınavım olduğu için izin vermiyorlar

 5. ummu Reply

  yeni kedi sahiplendim yavru .20dk boyunca ilik suyla sampuanla yikadim pirelerdn kurtulmk icin hic kiki cikmadan yikatdi.

 6. gökdeniz Reply

  Herşeyden önce bu yaz sıcaklarında kapılarınıza bir kap su koyunuz onun dışında benim kedim sürekli uyuyor sadece yemek yemeye kalkıyor onun dışında uyuyor ve daha yavru iken sokakta bulmuştum obu sahiplendim ve 3 aydır birlikteyiz çok mutluyum beni yormayan bir kedim var 😊😊

 7. Rabia Reply

  Kedim 3.5 aylık ve 1.5 aydır beraber yaşıyoruz.Yazınız acemiliğimi atmada yardımcı olacak.Tesekkurler

 8. Murat Reply

  Ben veterinerlik okuyorum şunu söylemek gerekirse bazı insanlar kedileri yavru halinde alıp evde besliyorlar sonra büyüdüklerinde ise sokağa atıyorlar arkadaşlar kedi alacaksanız hep bakacaksınız eğer gösteriş veya hava atmak için almayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.