Kediler

Kedilerde Yüz Felci Nasıl Anlaşılır, Tedavisi

Kedilerin Geçirdiği Yüz Felci ve Tedavisi

Kediler genel itibariyle çok sık gözlemlenmemesine rağmen yüz felci geçirebilir. Bu bazı durumlarda vücudunun farklı noktalarında söz konusu olabilecek kısmi bir hissizlik olarak karşınıza çıkabilir. Sinir sisteminde yaşanacak ani bir boşalma, hislerin zayıflaması ve sinirlerin birbiriyle çakışması gibi sebeplere dayandırılan yüz felci kediler için büyük bir riske dönüşebilir.
Çünkü bu durumda yemek yeme gibi faaliyetleri bile yapamama noktasına gelme riskleri vardır. Doğal olarak yüz felci olan kedilerin tedavisi aksatılmadan yapılmalıdır.
Veterinerinize başvurarak ilgili muayene ve sonucunda teşhisin konulmasıyla tedaviye başlayabilirsiniz. Tabi bu esnada kedinizin yüz felci geçirip geçirmediğinden emin olmak isteyebilirsiniz. Bunun bazı belirtileri silik olarak gözünüze çarpabilir. Bazı cinslerde ise bariz bir biçimde yüzde hissizleşme ya da bazı hareketleri yapamama olarak görünür.

Kedilerde Yüz Felci Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde yüz felci belirtisi ilk olarak ağız odaklı olarak görünür. Fark edilen hissizleşmenin yemek yerken göreceğiniz detaylarla örtüşmesi son derece muhtemeldir. Aynı zamanda göz ve burun ile alakalı olarak farklı belirtilere rastlanabilir.

 • Yemek Yeme

Yemek yerken kendinizin ağzının her yerine bulaştırması nadir göreceğiniz bir ayrıntıdır. Fakat yüz felci geçiren kediler beslenme zorunluluklarının farkındadır. Dolayısıyla zorlanarak olsa dahi yemeğini yemeye devam edecektir. Bilhassa yaş mamalarda kedinizin ağzından dökülen mamalar, ağzının her noktasına bulaşan mama kalıntıları buna işaret olabilir.

 • Göz

Gözlerinde çoğunlukla göz kapağı odaklı bir zayıflama görülür. Örneğin göz kapakları ani refleksler doğrultusunda kısılır. Oysa yüz felciyle birlikte göz kapağının kalkmaması ya da hiç inmemesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. Bu durum zaten başlı başına bir sorun olduğunun kanıtıdır.

 • Burun

Burunla koku hissiyatını alamamasını anladığınız an burada bir hissiyat eksikliği olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda kediler burunlarına dokunduğunuzda ağır tepki verirler. Bunu yapmıyorsa yine yüz felcinden şüphelenilebilir.

 • Mimik Bozuklukları

Esneme, heyecanlanma ya da benzeri mimiklerde bozukluklar ve düzgün hareket edememe olarak özetlenebilir. Aynı zamanda göz kaymalarıyla desteklenen asimetri bozukluklarının yüz felci belirtileri olarak kedilerde sık görüldüğünü vurgulayalım.

 • Kulak

Kulaklarını dikmesi ya da diğer hareketleri yapmasında aksaklık olması gözünüze çarpabilir. Ek olarak kedilerin kulaklarında akıntı görüldüğünde yüz felcine işaret olabilir.

Kediler Neden Yüz Felci Geçirir?

Gerek kısmi gerekse kalıcı olarak görülen yüz felci kediler üzerinde oldukça zorlu bir süreç yaratabilir. Bilhassa çift taraflı yüz felçleri normal hayatını dahi etkileyebilir. Aynı zamanda kedinizde yüz felci olduğunu ilk fark ettiğiniz anda veterinere gitmek fazlasıyla önemlidir. Yapılacak tetkikler sonucunda sebebi öğrenilerek uygun tedavi yöntemi belirlenir.

 • İdiyopatik

 • Metabolik

 • Kulak içi ateşlenmesi

 • Kanser

 • Travma

 • Yumru

 • Kas zayıflaması

 • Zehirlenme

 • Doku büyümeleri

Kedilerde Yüz Felci Tedavisi Mümkün Mü?

Gözetim altında tutulması zorunlu olan durumlardan birisi kedilerde yüz felcidir. Veterineriniz öncelikle tek taraflı ya da çift taraflı yüz felci tanısını yaptıktan sonra uygun bir tedavi yöntemi belirler. Bunun için kedinizin hangi oranda bir felç geçirdiği önemlidir.

Eğer yumru gibi şişkinlikler varsa bunların indirilmesi için farklı tedavi metotları uygulanır. Fakat onun için pek kolay geçmeyecek olan bu süreci kolay hale getirecek kişi sizsinizdir. Doğal olarak kedinize destek olmalı ve bu sürecin psikolojik boyutunu sorunsuz olarak atlatmalısınız.

Kedilerin yüz felci tedavisinde ortalama 4 haftalık bir tedavi süreci sabit bir rutin olarak görünür. Net düzelmeler ise kedinizin cinsine ve sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Bazı kediler 4 hafta sonucunda rahatsızlıklarını atlatabilir. Bazıları ise çok daha uzun süre tedaviye direnebilir. Kas ve sinir uyarıcı bazı özel ilaçlar veteriner kontrolünde uygulanarak yüz felcinin kısmi olan tarafının çözülmesi daha çabuk sağlanabilir.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE YÜZ FELCİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

 1. Iremnur Reply

  Canlarım benim umarım tüm kediler sağlık ve huzurla büyür

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.