Kediler

Kedilerin İdeal Kilosu Nasıl Belirlenir

Kedilerin İdeal Kilosu

Kediler insanlar ile olan yakınlıkları ve oyun oynamak için son derece hevesli olmalarından ötürü evimizin birer üyesi olmaya oldukça yatkınlar. Doğal olarak kedi sağlığı için özel olarak ilgilenilmesi gereken bazı başlıklar doğmaya başlıyor. Bunun en temelinde ise kilo problemleri yatıyor. Çünkü maalesef ev kedileri dışarıda yaşayan sokak hayvanları kadar şanssız değiller. Bir takım ödül organizasyonları ve düzenli mamanın ev kedileri üzerinde garip bir etki yarattığı sentezleniyor.

Bu alanda araştırmalar yapan uzmanlar kedi obezitesi olarak adlandırılan hastalığın insanlarla benzerlik gösterdiğini belirtiyorlar. Örnek olarak kedilerin ideal kilosu herkesin merak etmeye başladığı bir konu olarak gündeme geliyor.

Ancak kedinizin yaşından cinsine birçok farklı kıstas ideal kilo oranını etkileyebilir. Burada aslında kedinizin yaş, cins ve niteliklerine bağlı olarak bir ideal kilo belirlemeniz en mantıklısıdır. Veterineriniz bu konuda size bir takım öneriler sunabilir. Temel kıstaslara göz attığımızda ise şu sonuçlarla karşılaşıyoruz.

 

Kedilerin Kilosu Neye Göre Ölçülmelidir?

Kedilerde erkek ve dişiler arasında dahi belirgin bir biçimde 1 kilo civarı fark oluşur. Doğal olarak her kediyi aynı ideal kilo eşiğinde tutmak mantık çerçevesinden uzaktır.

 • Kedinizin Cinsiyeti

Kedilerde erkek kedi her zaman daha ağır gelebilir. Eşit şartlarda büyüyen ve aynı cins olan iki kediyi tartıya çıkardığımızda tıpkı insanlarda olduğu gibi dişiler biraz daha az kiloya sahiptir. Erkekler için bu farklılık 1-2 kilo aralığında sabittir. Eğer iki kediniz varsa ve aynı yaşta 2 kilonun üzerinde bariz bir farkları varsa mutlaka kedi obezitesi muayenesi için veterinerinize başvurun.

 • Kedinizin Cinsi

Burada yüzlerce kedi ırkı için birbirinden farklı yaş ve yaşam kalitesi algoritması devreye girecektir. Doğal olarak her cins için veterinerinize danışmanız zorunlu bir hamledir. Basit bir örnekle ufak ırklarda dişi kedilerin yetişkinleri 2.5 ile 3.5 kilo arasında değişir. En çok bilinenler arasında bulunan Maine Coon ırkının ise erkekleri ortalama olarak 9 kiloya yakın bir ağırlığa sahip olmaktadır.

Eğer sahiplendiğiniz bir sokak kediniz varsa ortalama ağırlığının 3 ile 5 kilo arasında değişeceğini belirtebiliriz. Net olarak veterinerinizden bilgi edinmeniz mümkün.

Kedi Obezitesi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde obezite teşhisi gözle görülen farklılıklarla rahatlıkla koyulabilir. Ancak bunun dışında kedilerde veterinerde yapılacak düzenli kontroller sağlıklı yollardan anlamanın yoludur.

Evde kedinizin kaburgaları net olarak görünüyor olmalıdır. Bu kaburgalar kedilerin yaratılışlarından bu yana görünür yapıdadır. Dokunduğunuzda onların orada olduğunu tek tek anlayabilirsiniz. Kedinizde obeziteye doğru bir yolculuk söz konusuysa bu kaburgaları oluşmuş yağ tabakalarından algılamanız oldukça zorlaşır.

Fakat sizin dokunuşlarınızdan önce kedi obezitesi ile ilgili bazı tespitler işinizi kolaylaştırabilir. En basiti kedinizin hareketlerinde azalmadır. Aşırı bir kalpazanlık ve sürekli yatma isteği obezite için risktir. Benzer bir durum ise kendisini yalama alışkanlıklarında gözlemlenebilir. Örneğin kedilerde tüy yalama durumu temizlenmeleri için şarttır. Her kedi ister istemez bir otomasyon şeklinde bu hareketi yapar.

Eğer vücudunun belirli bölgelerine dönerek erişemediğini görüyorsanız yağ endeksinde bir yoğunluk olduğundan emin olabilirsiniz. Hemen bir kedi diyeti ile bu sorunu çözmeniz gerekir.

Kedilerde beslenme diyeti uygulamadan evvel ilk olarak yağ endeksi ve belirgin diyet formu için veterinerinizle görüşün. Her kedi ırkına, yaşına, cinsiyetine aynı diyet programı uygun olmayacaktır.

Kaynaklar

http://pets.webmd.com/cats/guide/healthy-weight-for-your-cat#1

http://www.petmd.com/healthyweight

http://www.sheknows.com/pets-and-animals/articles/822947/whats-a-healthy-weight-for-cats

https://bmcpediatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2431-13-160

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİN KİLOSU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 15 Comments

 1. Iremnur Reply

  Çok şükür benim minikler sağlıklıymış, yazı için sağolun

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 3. Nejla arslan Reply

  Şinşila cinsi erkek 1 yaşında oğlum kilo kaybediyor kızgınlık dönemi bunu etkileri aşırı iştahsız

 4. Emrece Reply

  3 aylık kedi kaç kg. Olmalı dersiniz

 5. Zekeriya Reply

  Bana kilo boy yaş oranlarını gösteren tablo lazım, nerden bulabiliriz acaba ,
  Yorum yazdım bakalım mama kazanabilecek miyiz , ama ben ev yemekleriyle bekliyorum.

 6. Mehmet Reply

  Diyet programları ile ilgili detaylı bilgi verilse daha iyi olurdu.teşekkürler

 7. Hilal Reply

  Benim bombay cinsi erkek bir kedim var bugün kısırlastirma ameliyatı oldu 5.200 kg artık kilosuna dikkat etmiz lazım!şimdilik uzun boylu olduğu icin şişman görünmüyor hatta baya kaslı beslenmesine dikkat etmemiz gerekecek

 8. Gökçe Reply

  Çakıl nebelung cinsi erkek bir kedidir. Ve yazilanlara gore obeziteye çok yatkin bir profili var. Diyet mamalar kullanmaya çalışsam da sanirim hala kilo alıyor 😞

 9. Fatma yağız Reply

  Kedimi daha bebekken buldum şimd 5 aylık maşallah sağlıklı da ama Kaç kilo olması gerek

 10. nilgün Reply

  bir dişi ve bir erkek olmak üzere 2 kedimiz var. Bir kerede yemek yemiyorlar.. keyifle.. canları istediğinde… ama erkek olan kendi yemeğinin tadına baktıktan sonra dişinin yemeğinden de yiyor. Dişi olan 3.6 , erkek 6 kilo olmuşlar..
  Sitenizde cinsiyete göre ağırlık tablosu bulabilsek ne güzel olur.
  Erkek kedinin yemesine nasıl engel olabileceğim konusunda da desteğinizi bekliyorum. Çünkü yemek vermesem bu sefer dişi olan da aç kalıyor !

 11. Cansu Sungun Reply

  Benimde kedim tekir, okadar hareketli ki obez olacağını hiç sanmıyorum, mama kabında her daim maması vardır ama kendi biliyor azcık azcık sık yiyiyor iyiki kendi alıştı. Yazı için teşekkürler

 12. Nesibe Reply

  Kızgınlık dönemnde iştah azalması olabiliyor mu?

 13. Duygu Reply

  Benim kedim Russian Blue. 2 yaşında erkek. Biz ona evin bireyi gibi davranıyoruz, mama kısıtlaması hiç yapmıyoruz ama o çok seçici ve hep 4-5 kiloda seyrediyor. Normal mi acaba?

 14. Duygu Balamur Reply

  Benim kedim Russian Blue. 2 yaşında erkek. Biz ona evin bireyi gibi davranıyoruz, mama kısıtlaması hiç yapmıyoruz ama o çok seçici ve hep 4-5 kiloda seyrediyor. Normal mi acaba?

 15. özge elitas Reply

  Benim kedim hep tombul 😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.