Kediler

Yeni Gelen Kedinin Size ve Kediye Alışması

Kedilerin Kaynaşması İçin Neler Yapılabilir?

Hali hazırda baktığınız bir kediniz varsa ve evinize ikinci bir kedi almayı düşünüyorsanız bu noktada kararınızı çok iyi sorgulamanız gerekir. Çünkü kedilerin diğer kedilerle aynı evi paylaşma fikrine pek sıcak baktığı görülmemiştir. Muhtemelen kediniz eve gelecek yeni misafiri kendisine bir rakip olarak görecektir. Bu durum ise iki noktada sorun haline dönüşmeye başlıyor.

Bunların birincisi sizi paylaşamama ve sizde oluşan değerini düşürememe sendromudur. Bilhassa yeni gelecek kedinin daha oyuncu ve hareketli olmasıyla beraber ilginin bölünmesi kesinlikle hoşlanmayacağı bir şeydir. Eğer eski kedinizi sevmediğiniz bir anda yeni aldığınız kediye hoşlandığını belli eden hareketlerde bulunursanız kavga ettiklerini bile görebilirsiniz.

Evi paylaşamama korkusu ise ikinci sendrom olarak düşünülebilir. Evi sahiplenen ve kendisine ait bir yaşam alanı olarak benimseyen kediniz kumu, beslenme bölgesi ve yattığı yer olarak üç noktada hakimiyet kurmaya çalışır. Aynı zamanda evin muhtelif bölgelerinde yeni kedinizin her hareketi onun gözüne batacaktır. Sık sık kavga ve dövüş ayırmaya hazırlıklı olmanız gerekir.

Yeni Alınan Kedinin Diğer Kedilere Adaptasyonu

Yeni alınacak olan kedinin evde bulunan diğer kedilerle olan adaptasyon problemlerini ele aldığımızda ilk haftanın çokta iyi geçmediği sonucunu görebiliyoruz. Burada bazı noktaların ekstra önemli olduğunu ve bunlara özen göstererek rahatlıkla bu sürecin üstesinden gelebileceğinizi belirtelim.

 • Zamanı İyi Kullanın

Eğer yeni bir kedi alıp evinize getirdiyseniz diğer kedinizle bir an evvel tanışıp kaynaşması için ısrarcı olmayın. Zamanı kollamak için kedilerinizin psikolojik anlamda rahat hissettikleri bir dönemi seçin. Bir araya koyup birbirlerine alışmalarını beklemek ve hemen adapte olmaları asla olmayacak bir sonuçtur. Yeni kedinizi mümkün mertebe birkaç gün evin başka bir noktasında eski kedinizden ayrı olarak besleyin ve eğitin.

 • Cinsiyet En Önemli Etken

Cinsiyet seçiminde aynı tercihi yapmak büyük bir risk oluşturabilir. Erkek kedinize arkadaş olarak erkek kedi aldığınızda bu daha fazla çatışmaya sebep olabilir. Aynı durum iki dişi kedi içinde geçerlidir. Dolayısıyla yeni alınacak kedi tercihinde karşı cins her zaman daha ideal bir seçim olacaktır.

 • Ön Hazırlıklar

Yeni kedinizin eve getirilmeden evvel bazı eşyalarının ve kokusunun eve girmesi yararlıdır. Bu bir kedi sepeti, yatağı ya da minderi olabilir. Yeni kedinizin başka bir yerde kokusunu bıraktığı bir eşyayı evinize getirerek iki anlamda avantaj sağlarsınız. İlki eski kediniz onun kokusuna karşı bir alışkanlık hissetmeye başlar. Bir diğeri ise yeni kediniz eve geldiğinde kendisine ait bir koku hisseder ve sahiplik hissiyatı artar.

 • Kedilerin Kısırlaştırılması

Kedinizi eve getirmeden önce karşı cins olarak karar verdiyseniz kısırlaştırmanızı önermekteyiz. Bu durum hem çiftleşme sonucunda çok sayıda yavruya neden olmayı engelleyecek hem de mevcut sinir ve stresini minimal düzeye indirecektir.

 • Kaynaşmaları İçin Serbest Bırakın

Birkaç gün geçtikten sonra birbirlerinin yanına gitmeleri, kumunu koklamaları, yattıkları yeri koklamaları bir alışma belirtisidir. Bunları gördüğünüzde asla engellemeyin ve teşvik edin.

 • Eski Kedinizi İhmal Etmeyin

Eğer yeni kedi aldıktan sonra eski kedinizle oyun oynamayı keserseniz bu durum psikolojik bir kaosa sebep olabilir. Eski kediniz ilginin azaldığını hissettiği an çok büyük bir yıkıma uğrar. Bu nedenle yeni kedinizi evin içinde serbestçe dolaşacak şekilde teşvik ederken eski kedinizle oyun dozajını arttırmanız gerekir.

 • Kedilerin Anlaşma Süreleri

Genellikle yeni gelen kediler daha aktif ve oyun isteği içinde olacaklardır. Eskiler ise sonradan geleni dışlayan ve reddeden bir yapıya bürünürler. Fakat bu süreç ortalama olarak 2 hafta ile 4 hafta arasında değişmektedir. İlk etkileri 15 gün içinde görmeye başlarsınız. Bir aylık bir hır gürün ardından ise kedilerinizin birbiriyle oyunlar oynadığına şahit olabilirsiniz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİNİZ EVE ALIŞMASI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 3 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürkler

 2. şevval Reply

  çok sağ olun sokak kedisi alcam bugün

 3. Mustafa YÜKSEL Reply

  Yazılarınız çok bilgilendirici teşekkürler. Bir başka kedi bulduğumuz da yazınızı dikkatle uygulayacağim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.