Kediler

Kedilerin Kutuya Girme Nedenleri

Kedilerin Kutulara Olan İlgisi

Bir kutu gördüklerinde içine girmeden duramayan kediler oldukça sevimli pozlar verebiliyorlar. Bunun sebeplerini araştıranlar ise ilginç sonuçlarla karşılaşabiliyor. Fakat net olarak sebebini öğrenmek neredeyse imkânsızdır. Zira herhangi bir amaca hizmet etmeyen şekilde kedilerin kutularla oyun oynayabileceğine şahit olabiliyoruz.

Bu gibi durumlar kedilerin atalarından kalma içgüdüler ve çevresel faktörlerle ölçümlenebilir. Örneğin dışarıda kalmış bir sokak kedisinin kendisine sığınmak için bir kutuyu seçebileceğini düşünebiliriz. Ev kedilerinde ise bu durum kutunun çıkardığı sesten ibarettir. Tercih sebepleri farklı olmasına karşın ilgi oranları hemen hemen aynıdır.

Kediler Neden Kutulara Girer?

Bunu kutuyla özdeşleştirmek tam manasıyla doğru olmayacaktır. Zira kutu formuna yakın bir yapıya sahip bavul, fanus, akvaryum, dolap ya da benzeri tüm eşyalar kediler için bir hedef konumundadır. Bu hedeflere ulaşarak çok keyifli zaman geçirebilirler. Çünkü birçok amacı yerine getirebildikleri yapılardır.

 • Sığınmak

Genelde sokak kedilerinde gözlemlenen bu durum kedilerin kutu içerisine sinerek barınmasıyla göze çarpar. Burada asli amacın diğer hayvanlardan korunmak ve herhangi bir saldırıya maruz kalmamak olduğunu söylemek gerekiyor. Doğanın kanunu olarak kendisini koruma içgüdüsüyle bunu yapmaktadır. Evde bunu yapan kedinin amacı ise oyun oynamak için saklanmaktır. Onu bulduğunuzda oyuna devam etmek için başka bir yere saklanacağına dikkat edin.

 • Oyun Oynama İsteği

Kedilerde her zaman var olan oyun isteği bir yere saklanma, bir eşyanın içine girme şeklinde devam edebilir. Oyuncu kediler kutu dışında elektronik eşyaların aralıklarından yararlanıp içine girebilir. Gardırop gibi eşyalarınızın içinde barınabilirler. Burada saklanma ve oyun oynama isteklerini aynı ölçekte değerlendirebiliriz.

 • Merak Duygusu

Bir kedinin olmazsa olmazı merak duygusudur. Bu sebeple elektronik eşyalar arasında bulunan fırın gibi ekipmanları çalıştırmadan önce mutlaka kontrol etmeniz önerilir. Zira kediniz sırf merak ettiği için içine girmiş olabilir. Kutular yapıları gereği içinde ne olduğunu merak ettikleri forma yakındır. Bu yüzden hemen içerisine girerler.

 • Saldırı

Eğer kediniz evde bulunan bir kuşa, dışarıda gördüğü bir böceğe ya da bir insana saldırmayı amaçlıyorsa kutuları bir kamuflaj olarak kullanabilir. Kolayca avına yaklaşabileceği, avı önünden geçerken aniden üzerine atlayabileceği için bu yönteme başvurur. Çoğunlukla başarılıda olur.

 • Kutuların Çıkardıkları Ses

Kutular sürekli olarak hışırtı şeklinde bir ses çıkarırlar. Kedilerin ilgisini çeken önemli bir etkendir. Bu sayede kedi bulunduğu kutudan keyif alır hale gelir ve her fırsatta bunu değerlendirir.

 • Kutuların Tırmalama Hissiyatı

Eğer bir tırmalama oyuncağı yoksa mutlak suretle tırmalayarak ses çıkarabileceği, patilerini rahatlatabileceği bir oyuncak arar. Kutular bunun için gayet uygun ve somut bir seçimdir.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİN KUTUYA OLAN İLGİSİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 3 Comments

 1. Duhan Reply

  Benim kedim sokak kedisi lila. Kiz kedi ama. Kutiya gormiyor 🙁

 2. Iremnur Reply

  Evde her odada mutlaka bir kutumuz bulunuyor 😊 Hem onun kaçıp saklanmak için cam ve kapıları tercih etme ihtimalinide azaltıyor.. Yazı için teşekkürler emeğinize sağlık

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  benim kedilerimden kutulara bayılırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.