Kediler

Kedilerin Pati ve Tırnak Bakımı, Temizliği

Kedilerin Patileri Nasıl Temizlenir?

Kedilerin en önemli bölgeleri arasında patileri yer alır. Çünkü bir noktaya tutunmaları başlı başına buradan başlar. Sağlam patiler sağlam hareketlerle oynamaya meyleden bir kedinin en önemli işaretidir. Tabi bu esnada kedilerde pati bakımı önemli bir nokta haline dönüşüyor.

Bildiğiniz gibi kendisini sürekli olarak yalayarak temizleyen minik dostunuz bu aşamada patilerini es geçmeyecektir. Yani bir bakıma kedinizin patilerinin temiz olması temel bir zorunluluktur. Aksi halde kediniz dilinde bulunan ve pislikleri alabilecek yapıyla beraber bakteri ve mikropları vücuduna alabilir.
Tabi kedilerin patilerine batabilecek ya da burada konumlanabilecek yabancı cisimler yine benzer tehlikelere sebep olabilir. Kedilerin patileri son derece hassas olmasının yanı sıra bazı bilinçsiz temizleme operasyonları onlara zarar verebilir.

Kedilerin Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Kediler tırmalamayı fazlasıyla severler. Koltukları, tahta bir zemini, kedi tahtasını ya da herhangi bir zemini patileriyle tırmalarlar. Bundan hem çıkan ses bakımından hem de patilerini sürttüklerinde aldıkları hazdan ötürü keyif alırlar. Dolayısıyla pati bakımı yaparken son derece dikkatli olmalı ve ona zarar vermemelisiniz.

 • Kedilerde Pati Sağlığı

Kediler patilerini dönem dönem yaralayabilirler. Alt dokusunun yumuşak olması olası bir kesilme ya da yaralanma riskini arttırır. Bilhassa kesikler kediler için büyük bir acıya sebep olur. Gördüğünüz an müdahale etmeniz gerekir. Tahtaları tırmalarken kıymık batması, yerde bulunan sivri bir cismin batması sık görülen hadiselerdendir. Anında müdahale edilmediğinde ise patide ve sonrasında ayakta işlev bozuklukları görünebilir.

 • Patilerde Tırnak Bakımı

Kedilerin patilerinde keskin tırnaklar vardır. Bunlar hem avlanırken hem de normal hayatlarında tutunabilmek adına önemli bir rol üstlenir. Evde baktığınız kediniz ise size bu tırnaklarla ciddi zararlar verebilir. Yalnızca kolunuzu tırmalamakla kalmayıp mobilyalarınızı yırtabilir, ayakkabınızı pençeleyerek parçalayabilirler. Doğal olarak bu keskin tırnakların bakımını sık sık yapmalı ve kesim işlemini belli periyotlarda uygulamalısınız.

 • Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedilerin tırnakları patilerinde gizlenir. Herhangi bir ihtiyaç anında ise kediniz bunları ortaya çıkarır. Kedilerin tırnakları nasıl kesilir diye merak ediyorsanız öncelikle onunla iyi anlaşıp zarar vermeden bu tırnakları görmeniz gerekecektir. Her kedi bu aşamaya hemen ısınamaz. Dolayısıyla tek bir tırnağını keserek bu ritüeli haftalarca tekrarlayın. Sizin ona zarar vermeyeceğini, aksine ona yardımcı olmak istediğinizi anladıktan sonra tırnak kesimi çok daha kolay olacaktır.

Yumuşak olan pati kısmını tutarak bastırmanız tırnakları ortaya çıkaracaktır. Bu onu saldırganlaştırabilir. Ani hareketlerden ve onun canını yakacak faaliyetlerden kaçınınız. Kedilerin tırnakları yalnızca beyaz olan bölgeler kesilerek bakımlı hale gelir. Kıvrılmaya başladığı noktadan itibaren beyaz olarak gördüğünüz tırnağı kesiniz.

Tırnaklarının güçlü olması içinde damar yapısının olmasına bağlıdır. Eğer tırnağı çok derinden keserseniz bu damar yapılarını zedelersiniz. Bu zedelenme sonucunda ciddi kan kayıpları yaşanabilir. Özellikle bilinçsizce yapılan tırnak kesimlerinde sık rastlanan bir sorundur. En acil şekilde veterinere ulaştırmanız gerekir. Kanı durdurmak için kan tozuyla tampon yapmakta fayda vardır. Eğer bir sonraki tırnak kesiminde daha ılımlı bir kedi görmek istiyorsanız tırnak kesimi tamamlandıktan sonra bir ödül maması vermeyi ihmal etmeyin.

 • Kedilerin Patilerinin Bakımı

Kedilerin pati bakımı için özel ekipmanlar ve ürünler mevcuttur. Bu ürünler özellikle yumuşak olan alt kısım içindir. Sıcaktan, soğuktan, zeminden korumak amacıyla farklı özelliklere sahiptir. Doğal olarak kedinizin patilerini bu şekilde korumanız sağlığı için önemlidir.

 • Cinsine Bağlı Olarak Görülebilecek Pati Problemleri

Bazı cinslerde patiler çok daha narin olabilir. Aynı şekilde bazı kedi ırklarının patileri çok daha dayanıklıdır. Bu tip bilgileri veterinerinize yaptıracağınız periyodik muayeneyle alabilirsiniz.

 • Kedinizin Patilerine Olan Hassasiyeti

Kediniz sürekli olarak patisinin alt kısmını yalıyorsa bu noktada bir problem olabilir. Bu takıntılı şekilde sürekli yapılan davranıştan çıkarılabilecek bir sonuçtur.

 • Kedilerin Tırnaklarının Aldırılması

Son dönemlerde yapılan ve ev kedilerine uygulanan yöntem tırnakların tamamıyla alınmasını sağlıyor. Bu kediniz için son derece zararlı bir eylemdir. Her ne kadar sizi tırmalama riskini ortadan kaldırmış olsanız da onun yaşam standartlarını etkileyecek önemli bir problem yaratmış oluyorsunuz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİ PATİLERİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 4 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bizimki tırnak kesimi hariç pati temizleme görevini pek bize bırakmıyor:) Hayatımda bu kadar temiz kediler görmemiştim 😻 Yazı ıcın sağolun

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 3. ayşe Reply

  Bana o kadar alistiki kolayca bakimini yapiyorum

 4. Serap Alışkan Reply

  Bu önemli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.