Kediler

Kediler Nasıl Temizlenir ve Yıkanır?

Kedilerin Temizlenmesi

Kediler son derece müthiş bir yaratılışa sahiptirler. Özellikle günümüzde eşi benzeri olmayan bir içgüdüsel forma sahip oldukları ortaya çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalara göre her kedi temizlenmek için kendi tüylerini ve vücudunun her noktasını yalayarak temizler. Herkesin aklında ise baş gibi dilinin ulaşamayacağı bölgeleri nasıl temizlediği sorunsalı vardır.

Aslında kediler sandığımızdan daha akıllı ve oldukça mantıksal hareket eden canlılardır. Minik dostlarımızın kendilerini temizleme ritüelleri sandığımızda çok daha aktif sonuçlar doğurur. Fakat yinede bizler tarafından yıkanması kendimiz açısından hijyen kurallarını daha iyi uyguladığımız algısını oluşturur. Tabi bu onların biyolojik anlamda tam manasıyla temizlendikleri hissiyatını vermez.

Aksine yıkanan kedilerde bir süre kendilerini yalamama sorunu görünür. Tüylerini hiç ellemezler. Burada bazı yetiştiriciler kullanılan şampuan ve benzeri bakım ürünlerinin kokusundan bazıları ise nem dengesinin oluşması gereken derilerinden kaynaklandığını belirmişlerdir. Her iki koşulda da bir kaç gün sonra gereğinden fazla tüylerini yalayarak temizlemeye başlarlar. Bu müthiş bir otokontrol yeteneği olarak tüm kedilerde ve cinslerde görülmüştür.

Kediler Kendi Kendini Temizleyebilir Mi?

Kediler temizliğini kendisi yapabilen canlılar olarak tanımlanırlar. Peki ya gerçekten kendi temizliklerini gerektiği standartlarda yapabilirler mi? Bu durumu başarıyla sonuçlandırmaları mümkündür. Özellikle uyguladıkları teknikler ciddi anlamda sonuç odaklıdır. Örnek vermek gerekirse kediler tüylerinin tamamını güç içerisinde yalayarak temizler. Erişemedikleri noktalara ise patilerini yalayıp patilerini sürterek temizlemeye başlarlar.

İnsanlar gibi önceliği başlarına verirler ve patilerini yalayarak başına sürtmek şartıyla temizliğini yaparlar. Sonrasında ise tüylere geçerek tüm vücudunun tüylerini temizlemekten asla çekinmezler. Bu noktada dillerinin özel biçimi onlara yardımcı olan etkendir. Dillerinde adeta bir kancaya benzeyen yapı dikkat çeker. Bu sayede tüyleri hem taramış hem de ölü deri parçacıklarıyla birlikte dökülmeye yüz tutan tüyleri almış olurlar.

Doğal olarak kendilerini tımarlamayı başarırken hiç kimseye muhtaç kalmadan hayatlarını sağlıklı ve temiz biçimde idame ettirmeyi başarırlar. Kedilerin bu doğrultuda yaptıkları en doğru hareket tüylerin yalanması olarak görünür. Ancak uzun tüylü kedi ırklarında ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı gözlemlenmektedir. Tüy yumağı olarak bilinen ve dile takılan tüylerin ağız yoluyla bağırsağa ulaşmasıyla oluşan bu parazitin tedavi edilmesi şarttır. Yinede ortalama olarak bir kedinin her gün düzenli olarak 10 saatin 2’sini kendi tüylerini temizlemeye ayırdığı bir gerçektir.

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler çok büyük bir oranda geçerli olan kurallarla sudan pek hoşlanmazlar. Yani hemen hemen her kedi cinsinin bu aşamada büyük bir sorun yaşadığını söylemek mümkündür. Eğer bir Van kedisine sahip değilseniz ona banyo yaptırmak sandığınızdan çok daha zor olacaktır.

Kedinin suyu gördüğü anda tepkileri ve verdiği reaksiyonlar değişecektir. Öyle ki bunun daha yıkanması ve uzun süre suyun altında kalması vardır. Bir kediyi yıkamanın altın kuralı ise ona kendinizi alıştırmaktan geçer. İdeal bir bağlantı kurarsanız ve iletişiminiz kuvvetli olursa kedilerin temizlenmesi için banyo yaptırmanız sandığınızdan kolay olur.

Tek başınıza kedinizi yıkamak çok daha zor iken birinden destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda ıslandıklarında soğuktan pek haz etmedikleri için hem suyun ılık olmasını hem de ortamın yeteri kadar ılık olacağını ona hissettirmelisiniz. Elektrikli soba ya da sıcak bir banyo onları rahatlatabilir. Yıkamaya başlamadan önce kedilerin temizliği için bazı önemli etkenleri göz önünde bulunduralım.

Asla onları insanlar için üretilmiş temizlik malzemeleriyle, duş jelleri ya da şampuanlarla yıkamayınız. pH değerleri farklı olduğundan ciltlerine zarar verirsiniz. Doğrudan kafalarına su tutmanız, kafasından aşağıya su dökmeniz aniden kaçmasına, korkmasına ya da kulağının ıslanarak zarar görmesine sebep olabilir. Kedi yıkamak büyük bir sabır ister ve bunu arkadaşınızla birlikte belirli bir sürenizi feda ederek başarabilirsiniz.

En iyi yöntem adım adım banyoya alıştırmaktan geçer. Yani ilk adım olarak yalnızca patilerini ıslatıp o günkü banyo antrenmanını bitirin. Sonrasında ise biraz elinizle vücudunu ıslatın ve ona banyo yaparken zarar görmeyeceğini anlamasını sağlayın. Uslu durdukça ise antrenman sonunda ödül mamasını verin. Bu şekilde motive ederek kedinizi yıkamak sandığınızdan çok daha kolay olacaktır.

Yıkama işleminin ardından tüylerini tamamıyla kurutmayın. Derisinde yağ dengesinin oturması için neme ihtiyaç duyacaktır. Bilhassa kedilerin tüylerini temizlemesi için yaptığı yalama hareketini duştan sonra birkaç gün yapmaması normal karşılanır. Sonrasında daha yoğun olarak bunu tekrarladığını göreceksiniz. Her banyo sonrasında bu tip reaksiyonlarla karşılaşmanız ise normaldir.

This Post Has 14 Comments

 1. Iremnur Reply

  Kedilerin son derece temiz hayvanlar olduğunu insanlarımıza anlattığınız için teşekkürler 😸😸

 2. AYNUR TAŞKIN ÇETİN Reply

  Ben ilk buldugumda hasta ve pireleydi kedim sadece o zaman iki kere yıkamıştım şimdi o kendini temizliyor😊

 3. Gamze Mimaroğlu Reply

  Kedilerin zorunlu olmadıkça yıkanmasını asla doğru bulmuyorum

 4. Miran Polat Reply

  Benim kedilerim benden daha temizler 😁 dokunduğum yerlerini hemen temizlerler

 5. Yasemin Reply

  Kediler çok temiz hayvanlar günün büyük bir kısmını kendilerinş temizleyerek geçiriyorlar

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  kediler son derece temiz hayvanlardır. Çok güzel bir yazı olmuş

 7. Ramise ÖNDER Reply

  Kedim var bebekken dışarıda buldum. O zaman yıkamıştım. Şimdi 7 aylık oldu kendi kendine temizliyor.. Bu konuyu anlattığınız için teşekkür ederim..

 8. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 9. Başak Aydemir Reply

  Bana sorulan soruların büyük bir çoğunluğu kediyi yıkıyormusunuz oluyor. cevabim ise net şeroyu hiç yıkamadım nasıl oluyorda bu kadar temiz olabiliyor diye şaşıran bir çevrem var aslında bembeyaz tüyleriyle asil duruşuyla temizlik abidesi benim şerom 🙂

 10. Kıvanç Eraslan Reply

  Biz sadece bir kaç kere kedimizi yıkamak zorunda kalmıştık oda dışarı kaçıp çamura battığı için 🙂 yoksa kedileri yıkamak pek doğru değil sevmezlerde zaten

 11. pinar hakyemez Reply

  kediler yikanmayi sevmedikleri icin yikamiyorum bir kere denedim cildirdi uzerimden atlayip kacti zor yakaladim ve daha cok kirlendi aslinda

 12. Gülsüm Şahin Reply

  Çok sık kedi yıkanınca yaralarının iyileşmesi geç oluyor anlattiginiz gibi zaten kendilerini temizliyorlar..

 13. Kıvanç Eraslan Reply

  Kediler dünyanın en temiz hayvanıdır

 14. Tuğba Reply

  Bende bir kere yikamak zorunda kaldim zaten benim kizim kendini temizligi duzenli tararsak tuy yumagi ona zarar vermez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.