Kediler

Kedilerin Tırnakları Nasıl Ne Kadar Kesilir?

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Kediler tırnak kesme işlemini aynı su gibi pek sevmezler. Ancak bunu belirgin şekilde geliştirmek ve gerçekten kedinizi bu duruma alıştırmak birazda sizin elinizde diyebiliriz. Belirgin bir eğitim programına uyarak tırnak kesmek için kedinizi eğitmeye başlayabilirsiniz. İlk ders ise size ısınması ve fiziksel temaslara tepki vermemesi olacak.

Kedinizle ne kadar samimi olursanız tırnaklarını keserken vereceği reaksiyonlar o kadar daralacaktır. Hatta kedilerin tırnakları nasıl kesilir sorusunu soran ve bu işlemi ilk defa yapacak olan bireylerde yapılan en büyük hata budur. Eğer kedinizin tırnaklarını kesmek istiyorken ona dokunmanıza tepki gösteriyorsa yanlış sularda yüzüyorsunuz demektir. Kesmek için patisinden çıkardığınız tırnaklar tırmalamak amacıyla kullanılabilir.

Kedilerde tırnak bakımı yapmak son derece dikkat edilmesi gereken bir eylemdir. Eğer daha önce hiç yapmadıysanız bunu kedinizle samimi olmayı başarmış bir veterinerden yardım isteyerek yapabilirsiniz. Eğitim süreci ise sandığınızdan uzun sürebilir.

Kedinizi Tırnak Kesmeye Alıştırmak

Kedinizi tırnak kesme işlemine alıştırmak için önceliği belirgin noktalara vermelisiniz. Ardından ise tırnak bakımına kadar giderek ona zarar vermeden bu işlemi yapabileceğinizi göstermek zorundasınız.

 • Fiziksel Temas

Fiziksel olarak ona dokunduğunuzda ya da onu seviyorken kesinlikle tepki göstermemesi gerekiyor. Buna saldırgan bir biçimde yanıt alıyorsanız bu aşamayı geçmeden diğerlerini yapmayın.

 • Patileriyle Oynayın

Patileriyle oynamanız onun içten içe hoşuna gidecektir. Hatta o da buna karşılık verecektir. Patisini tırnaklarını içeri kapatarak yüzünüze ya da vücudunuza sürtmesi en büyük işarettir. Fakat bu evreye gelebilmeniz uzun süreli bir ilgi maratonundan geçebilir.

 • Ödüllü Tırnak Bakımı

Yalnızca tırnaklarını silerek sonrasında ona ödül vermeyi deneyin. Tırnaklarını temizlediğinizde uslu durduğu zaman ödül mamasını ya da ödül olarak verdiğiniz nesneyi almak onun için bir teşvik olacaktır.

 • İlk Tırnak Kesimi

İlk tırnak kesiminde asla tüm tırnaklarını kesmeyin. Öncelikle bir tırnağını kesin ve ödülünü verin. Ardından ise birkaç gün geçince diğer tırnaklarını kesmeye devam edin ve yine ödülünü verin. Bu kısa vadede tırnak kesme işlemini tamamlamanıza sebep olmaz. Fakat uzun vadede her tırnak kesimine sıcak bakmasını sağlayabilir. Ayrıca ödülünü asla aksatmayın.

Kedilerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Kedilerin tırnakları patilerine gömülüdür. Bir saldırı anında ya da tehlike hissettiğinde ise patilerinden bu tırnakları çıkartır.

Bu durumda tehlikeli olabilir. Fakat tırnak keserken tırnakların açıkta olması, yani patiye gömülü olmaması gerekir. Bunun için patinin alt kısmında yer alan yumuşak bir pedi andıran kısma dokunabilirsiniz.

Böylece tırnaklar karşınıza çıkacaktır.

 

 • Tırnak Kesmede İlk Adım

Kesinlikle kedinizin rahat olabileceği bir konumda oturun. Onu kucağınıza alın ve sizde gayet rahat bir pozisyona sahip olun. Tüm ekipman yanınızda uzanabileceğiniz noktada olsun. Ani hareket etmeyin, size güvenmesini sağlayın aksi takdirde tedirgin olacağı için sizi zorlayabilir.

 • Tırnak Kesmede Kedinin Konumu

Kedinin tırnak keserken sabit durması çok önemlidir. Bunu dizlerinizin arasında ona baskı uygulamadan sağlamanız mümkün. Ön patiden başlayın ve tırnaklarını alt kısımdaki pede basarak çıkartın. Daha önceden yaptığınız ödüllü uygulamalar gibi sakinliğinizi koruyun ve patiyi bitirdiğinizde ödülünü verin.

 • Kedilerde Tırnak Ne Kadar Kesilir?

Tırnak dokusunda sınır bölgesi farklı bir renktedir. Buraya ulaşamayacak bir noktadan tırnakların ucunu kısaltın. Bu işlemi çok uzatmayın ve makası tırnaklarda fazla tutmayın. Ani bir biçimde tırnağın üzerine makası yerleştirin ve uygun pozisyonda kesin.

This Post Has 53 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

 2. Gülsen Reply

  Bizim kızın tırnaklarını kesebilmek için tek bir yöntem var. O da ben kucagimda kendisine malt veriyorum eşim de tırnaklarını kesiyor

 3. ebru Reply

  bence ilk kesimi kesinlikle veteriner kliniginde yaptirma gerek cok emin olamiyorsunuz cunku

 4. Nahide büyüközelci Reply

  Faydalı bir bilgi ama benim kedilerim dışarıda yani bahçemizde yaşıyor evde kuşumuz olduğu için eve alamadık bu nedenden òtürü tırnaklarını kesmiyoruz

 5. Nejla arslan Reply

  Benim 1 yaşında bir şinşilam var bence tırnakları kesilmemesi ben kesmem 2 halım gitti şuan oturma gururuma göz dikti canı sağolsun

 6. Ayla okyay Reply

  Ben uyurken kesebiliyorum.

 7. Betül Bulunmaz Reply

  Bizimki çok uysal bu konuda.

 8. Kader küçükarı Reply

  Kedilerin tırnaklarındaki pembeliğe yakın kesilir pembelik kesildiği takdirde kanama yapar ve tırmalarken zorlanırlar

 9. Tuba Zerdin Bilgin Reply

  Ilk zamanlar iki kişi kesiyorduk şimdi ise alıştı tek başıma günlük bakımını yaparken iran kedisi olduğu için gözlerini silip tüylerini silerken zamanı geldiyse patileri severken bi yandan konuşup tatlı tatlı tırnaklarını kesiyorum bizim tırnaklarımız gibi kesimi çok kesersek kanar dikkatlice kesince sıkılmıyor güven oluşturursak hiç ses çıkarmıyorlar 😘

 10. Füsun Reply

  Ben korkuyorum canını yakarım ve o benden uzaklaşır diye veterinerimiz sağolsun

 11. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Benim küçük kızım büyüdü ve artık tırnaklarını kesmemiz gerekiyor bu bilgiler çok işime yarayacak umarım çok uslu durur.

 12. Nurhayat Reply

  Ben kedilerimin tırnaklarını hiç kesmiyorum. Bilgilendirici bir yazı ama yine de kesemem sanırım.

 13. Hamit Özdemir Reply

  Kediler bilmedikleri objelerden korkarlar.Bunun için kedilerinizin tırnağını keserken şöyle yapın.Elinizde tırnak makası olduğu halde kedinizi kucağınıza alın ve yavaş yavaş tırnak makasını kedinizin patilerine dokundurun,ondan bir zarar gelmeyeceğini ona hissettirin.Daha sonra patilerinin tırnak çıkıntısına hafifçe basarak tırnağın dışarı çıkmasını sağlayın ve fazla derin olmadan uç kısmını hafifçe kesin.Acele etmeyin tırnak makasını kedinizin patisine hafif hafif dokundurarak masaj yapmaya devam edin.sonra yukarıda açıkladığım gibi tırnağını kesin.Bir dahaki sefere artık kedinizin tırnağını kesmek asla sorun olmayacaktır.

 14. sebahat ersöz Reply

  aaaaaaaaaaa çok korkuyordum tırnaklarını kesmeye teşekkürler bu bilgi için veterinere götürmekte zorlanıyordum umarım becerebilirim kesmeyi tekrar teşekkürler

 15. Sinem Reply

  Ben genelde uykudan kalktığında veya uykusu geldiğinde kesiyorum hem sakin oluyor hemde kıpırdamıyor rahatça hallediyorum bilgilendirme için teşekkürler

 16. Hazel Menekşe Şirin Reply

  Çok zorlanıyorum bende keserken bundan sonra ödül yöntemini deniycem. Teşekküler

 17. Yasemin bagceli Reply

  7 aylik oglumuz, bu zamana kadar veterinerde kestirdik ama gecen kendimiz kestik uysal bi oglandir yormadi bizi. Canini acitirim diye de korktum ama hallettik. Bilgiler icin tesekkurler

 18. Özge elitas Reply

  Kedinin tırnaklarını kesmek çok önemli… Hem sağlık hem temizlik hem de evin mobilyaları için :)))

 19. Ramazan Reply

  Çok güzel anlatmış ama tırnaklarını kesince içgüdüsel olarak keskinkleştirmek için daha çok tırmalıyorlar mobilyaları en çokta deri eşyaları

 20. Ramise ÖNDER Reply

  Bazen kesebiliyorum. Genelde veteriner arkadaşım kesiyor… Güzel bir yazı olmuş teşekkürler…

 21. Samime Çelik mutlu Reply

  Düzenli olarak oğlumun tırnaklarını kesiyorum o da alıştı artık güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 22. Aysegul akin Reply

  Faydali bilgi olmus. Ben de odul konusunu deneyecegim. Umarim alisir.

 23. CANAN SARIKAYA Reply

  BENİM EVDE YENİ ALDIĞIM KOLTUKLARIN KUMAŞLARINI HEP TIRMALADI YARAMAZ YAVRULAR. ELLERİNİ TUTTURMUYORLAR HEMEN KIZIYORLAR.

 24. Sefer şişek Reply

  Sosyallestirilmis kedilerde taranması, tırnak kesimi gibi yapılması gereken işlemlerde sorun yaşanacağını sanmıyorum. Bu işlemleri aksatmadan yaptigimiz surece dostlarımızdan çok çabuk uyum saglayacaklardir

 25. Güliz Reply

  Hiçbir şekilde tırnaklarıını kesemedim hep veterinere götürdüm..

 26. Güliz Canbaz Reply

  Kıyamıyorum

 27. ayşe Reply

  Tirnak kesimi bilgisi icin tesekkurler

 28. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 29. Rahşan Tuncer Reply

  Benim sıpalar kesinlikle kestirmiyor. 🙁 Maskot 2 aylıkken sokakta bulduğum, işkence görmüş bir kedi. Bir sürü korkusu var. Tırnak kesmeye kalkınca da çok korkuyor. Bu yazıdaki yöntemi deneyeceğim. Ama açıkçası pek umudum yok.

 30. paşa Reply

  tırnaklarını kendileri halediyorlar sanırım tırnakları kendilerini savunma yoludur .. kesmiyorum ben ..

 31. demet Reply

  kedimin tirnağini ben kesiyorum özenle onun canini yakmadan ve belli bir sinirda olmasina dikkat ederk

 32. feryal Reply

  Kızım da oğlum da hadi patiler dediğimde kucağıma gelip oturuyor ben de rahatça kesiyorum .Sanırım bu konuda şanslıyım.

 33. Aylin Reply

  Cok faydalı bir yazı olmus emegi gecen herkeze tesekkurler

 34. Hacer Reply

  Benim kızım Talyanında tırnaklarını kesiyorum , genelde kendisi tırmalama tahtasinda veya koltuk kenarlarinda hallediyor 🐱😊

 35. zelis Reply

  Cok faydali bir yazi olmus.tesekkurler.

 36. Tuğçe tosun Reply

  Oğlum tırnağı kesilirken çok asabi 🙄🙄
  Özellikle onu rahatlatmaya çalışıyorum fakat saldırgan veteriner hekimimiz bile keserken zorlanıyor. Bir çok yol denedim başka ne yapabilirim?!

 37. Gülşah Reply

  İlk baslarda zorlanmistim ama simdi oglusumun tirnaklarini cok rahatlikla kesiyorum kucagimda tirnaklari kesilene kadar sesini cikarmadan bekliyor ölürüm ben onlara yaa dunyada ki en guzel seylerden birisi pisiler

 38. Sümeyye Reply

  Büyüdükçe ve kesmeye alıştıkça daha sakin durmaya başlıyorlar zaten

 39. Alper SARGIN Reply

  Gerçekten faydalı bir bilgi özellikle hangi sinirdan kesileceği malum dibinden keseceklerde vardır bu yazınızı görmeden önce bu da kedimizin hem canının yanmasına hemde enfeksiyon kapmasına sebep okur teşekkürler bilgi için…

 40. Rahşan Reply

  Biz uyurken kesiyoruz, hiç fark etmiyor bile 😊

 41. Mervre özdal Reply

  Tirnagi kesmeden once inceleyin ve goreceksiniz ki renk farki var iceride tirnagin yarisi gibi bir yerdenbaslayan yere asla girmemeniz gerekir onun ust bolumlerine kadar kesebilirsiniz tirnaklarinda damarlar vardir direk kanayip kotu seylere yol acabilirsiniz dikkatli olun kendinizdende emin olun 🙂

 42. Yasemin kucuk Reply

  Hırçın kedilerde mümkün değil.en iyisi veteriner.birde torpulemeyi seviyorlar.agac yada koltukla tabiatta sorun değil ama evde koltuklar parça pincik😂

 43. Taylan Reply

  İlk zamanlar baya sıkıntılı bir dönem olmuştu şimdi gayet sakin sadece şekilde gösterilen ölçüde kesiniz arkadaşlar..

 44. duygu balamur Reply

  Ben de kedimin tırnaklarını kesmiyorum. Ne bileyim doğasına karışmak gibi hissediyorum. Koltuklarımız falan hep yırtık içinde, olsun canı sağ olsun. 🙂

 45. Merve Uçar Reply

  Kedimin tırnağını ilk kez keseceğim ve yavru kendisi o yüzden işime yaradı 👍

 46. Kıvanç Eraslan Reply

  Biz tırnaklarını kesebilmek için çok uğraşıyoruz direniyorlar minnaklar 🙂

 47. Busem İnan Reply

  Biz de Şanslı nin tirnaklarını uyurken kesiyoruz ve hic bir problem yasamiyoruz 😊

 48. mine taskopru Reply

  asla kesmeme izin vermiyor uyurken denedim 1 tirnagini kestim kacti 🙂

 49. Nehir Reply

  Tırnak bakımı için set aldım ama maalesef evde yapamıyoruz tıslaması vahşi bi kaplan gibi😃tırnak bakımını veterinerimiz yapıyor tabi orda da rahat durmaz hiç sevmiyor benim kızım rahatına çok düşkün

 50. Aslıhan Ateş Reply

  Uyurken anca kesebiliyorum rahat dursalar keske 😄

 51. Kübra Reply

  Kedilerimden biri çok uysal olmasına rağmen diğeri epey zorluyor bizi. 2 kişi kesebiliyoruz çok faydalı bir yazı olmuş birde ödül maması ile deneyeceğim.

 52. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 53. Mustafa YÜKSEL Reply

  Bizim yavrumuzunda tirnak kesim vakti geldi zira tırnakları deri altına fazlası ile geçiyor. Yazı için teşekkür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.