Kediler

Kedilerin Yaşlılık Belirtileri, Sağlık Sorunları

Kedilerin Yaşlılık Belirtileri

Her canlı belirli bir yaşı doldurduktan sonra yaşlılık dönemine girer ve bu sürecin sonunda yaşamı son bulur. Yaşlılık döneminin iyi geçebilmesi içinse belirli kıstasların sağlanmış olması gerekir. İnsanlar gibi kedilerde yaşlılık belirtileri gayet sevimli olabilir. Aksi durumlar yine mümkündür. Yaşamsal fonksiyonlarını yerine getiremeyecek düzeye gelen yaşlı kediler sağlık problemleriyle boğuşmak zorunda kalabilir.
Yetişkin ve yavru olduğu süreçlerde beslenme ve yaşam tarzının burada etkisi son derece büyüktür. Metabolizma sağlığının yaşlılık belirtileri konusunda kediler için önemli bir yer teşkil ettiğini vurgulamak gerekiyor. Ortaya çıkan sonuçlar ise insanlarla doğru orantılı diyebiliriz.

Kediler Yaşlandığında Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları

Bazen fiziksel olarak engel teşkil edebilecek olan bu belirtilerin veteriner kontrolünde daha az acıya sebep olması sağlanabilir. Siz fark etmeseniz dahi yaşlı dostunuzun canı epey acıyor olabilir.

 • Yaşlı Kedilerde Kireçlenme

Kediler fazlasıyla hareketli dostlarımızdır. Bunu yaşamları boyunca bize gösterirler. Yavruyken ve yetişkinken siz oyun oynamak istemeseniz dahi onun her zaman bir bahanesi vardır. Dolayısıyla bu hareketlilik ve belirgin dönemlerde gösterdiği hareketsizlik eklemlerinde artrit başlangıcına neden olacaktır.

Bir süre sonra ise Oteoartrit ve kemik kireçlenmesi olarak devam edecektir. Çok yaşlı kedilerde ufak darbeler sonucu kırılmalar ya da çatlamalar görülebilir. Bunun yanı sıra hiçbir kırık yaşanmamasına rağmen yaşlı kedilerde hareketsizlik hat safhaya ulaşacaktır. Kireçlenme kemiklerden başlar ve eklemleri sarar. Süreç hızlı ilerlediği gibi yaşlılık dönemini tamamıyla yatarak geçirmesine sebep olabilir.

 • Yaşlı Kedilerde Kanser

Son derece sık görülen bir teşhis olmakla beraber kedilerde kanser farklı türleriyle ortaya çıkabilir. Hali hazırda vücutlarının birçok noktasında tümör oluşumları sağlığını riske edebilir. Yaşlılığın getirisi olarak ise sıkça görülen kanser türü doku kanseridir.

Yüzünü hedef alabilen bu tip bir kanser yemek yemesini dahi önleyebilecek boyutlara ulaşır. Aynı zamanda mide kanseri, karaciğer kanseri gibi türevlerini görme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

 • Yaşlı Kedilerde Görme Bozuklukları

Göz rahatsızlıkları her yaşlı insan için neredeyse kaçınılmazdır. Kedilerin yaşlandıkça göz sorunları artış gösterir. Bu yalnızca görme bozuklukları ya da görme kaybı olarak nitelendirilemez. Hatta çoğu zaman görme odaklı problemler farklı hastalıkların getirisidir. Göz çeperinde yer alan damarların artık tıkanmış ya da deforme olmuş olması ya da patileriyle gözüne verdiği zarar tıpkı yetişkinlik döneminde olduğu gibi sorun yaratacaktır.

Göze değebilecek yabancı cisimler ve bunun sebebi olarak ortaya çıkacak komplikasyonlar kaçınılmaz olacaktır. Retina yırtılması, hipertansiyon, hipertiroid, kanser, beyin travması ve glokom kısmi ya da kalıcı görme kaybına neden olabilir.

 • Yaşlı Kedilerde Ağız Hastalıkları

İnsanlarda diş kayıpları yaşlılık döneminde fazlasıyla gözlemlenir. Doğal olarak kedilerin bu süreçte dişlerini kaybetmesi kadar doğal bir şey yoktur. Çünkü bizden daha fazla efor harcayan dişler artık diş etleriyle ve köklerle bütün olarak deforme olmuştur. Diş erimeleri, diş kayıpları, çürükler, tartar ve plak ciddi ağız sorunlarına neden olacaktır.

Yaş mama kullanımı bu sebeple daha fazla tavsiye edilirken kuru mamalar kedinize acı içinde bir beslenme ritüeli yaratabilir. Burada veterinerinizin düzenli olarak diş ve ağız kontrolü yapıyor olması önem addetmektedir.

 • Yaşlı Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Aslında böbrek yetmezliğini ya da farklı bir böbrek rahatsızlığını tetikleyen çok fazla etken vardır. Özellikle kedilerin iştah kaybı ve böbrek performansının düşmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Kedilerin yaşlanmayla beraber gösterdiği reaksiyonlar arasında vücudunun randımanlı çalışmaması ilk sırada gelir. Çoğu problemin kaynağında da bu yatmaktadır.

 • Yaşlı Kedilerde Kilo Kaybı

Yaşlı kedilerin iştahsızlık sorunuyla boğuşması başlı başına bir derttir. Sorunun çözümü için çabaladıkça alternatif yollar karşınıza çıkacaktır. Ancak kedinizin her gün biraz daha zayıfladığını görmekten kurtulmanız çok zordur. Bilhassa kedilerde yaşlılıkla beraber kilo kaybı engellenemez bir durumdur. Sonucunda ise maalesef ki bazı eksikliklerden kaynaklanan ölüm kati bir kural gibi görünür.

This Post Has 3 Comments

 1. Iremnur Reply

  Keşke hep küçük kalsalar.. Yazı çin teşekkürler

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  güzel bir yazı

 3. Kıvanç Eraslan Reply

  Birde böyle üzüntüleri olmasaydı keşke 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.