Kediler

Kedilerin Hareket ve Seslerinin Anlamları

Kedilerle Konuşabilmenin Püf Noktaları

Kedilerle konuşmak ilk duyduğunuzda kulağınıza garip gelebilir. Ancak bunun mümkün olabildiğini söylemeliyiz. Zira kediler sinir sistemleri olan, öğrenebilen ve sizlerle ya da diğer canlılarla iletişime geçebilen canlılardır. İnteraktif olarak sorduğunuz bir soruya cevap verme yetisine sahip oldukları gibi eğitimleriyle beraber çok sayıda eylemi başarıyla gerçekleştirebilirler.

Günümüzde kedilerle konuşabilmek için çok çeşitli seçeneklere sahibiz. Özellikle genel anlamda baktığımızda kedilerin belirli hareketlerine anlam yüklemek mümkün olmaktadır. Çoğu zaman anlamını bilemesek bile kediler her an bir şey anlatan hareketler içerisindedir. Konuşma yetileri olmasa dahi kendilerini ifade etme biçimleri gelişmiştir. Bunu anlayabilmek ve kedinizle iletişimini güçlendirmek ise minik dostunuzla aranızda oluşan sıcak iletişime seviye atlatacaktır.

Kedilerin Hareketleri Ne Anlama Geliyor?

Kediler kuyruklarıyla, kulaklarıyla, yaptıkları hareketlerle son derece yaygın bir iletişim becerisine sahiptir. Bu bağlamda kedilerin hareket kabiliyetlerini belirli anlamlarla bütünleştirmek için derin araştırmalar yapılır. Araştırmalar sonucunda ise gerçekten ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır. Çok sayıda kedinin aynı hareketleri aynı duygu ve durumlar için kullandığı sonucu kanıtlanmıştır. Size bakarak kuyruğunu sallayan bir kedinin her halükarda aynı mesajı verdiğini düşünmeniz mümkündür.

 • Kuyruğunu Titretmesi

Genellikle kedilerin heyecan dozajının artmasıyla yaptıkları bir harekettir. İşten geldiğinizde sizi görür görmez kuyruğunu titretiyorsa, başka bir hayvan ya da özellikle karşı cinsten kedi gördüğünde bu hareketi yapıyorsa heyecanını dile getirmek için kullanıyor demektir.

 • Kuyruğunu Saklaması

Kuyruğunu genellikle arkaya doğru saklayarak gizleme eğilimi gösterebilirler. Bunu normal şartlarda görmeniz pek mümkün değildir. Ona kızdığınızda, farklı bir hayvanla aynı ortamda olduğunda, yabancı insanlarla bir arada olduğunda net olarak kuyruğunu saklamaktadır. Korkuyla doğru orantılı olan bir harekettir.

 • Kuyruğunu Yukarıya Kaldırma

Eğer dik bir şekilde kuyruğu havadaysa o an yaşanan ortamdan mutludur. Sizi gördüğü için, oyun oynadığınız için, verdiğiniz ödül için ya da alternatif bir sebepten mutluluğunu gösteriyor olabilir.

 • Kuyruğunun Diken Olması

Kuyruğunda bulunan tüylerin tamamının kalkmış olduğunu görmesi saldırganlığını sembolize eder. Her an saldırıya hazır olarak korku içinde bekledikleri anlarda bu kuyruğa bürünürler.

 • Kuyruk Kıvrılmış İse

Kuyruğunda bir N harfi edası gözlemliyorsanız en tehlikeli olduğu anla karşı karşıyasınız. Saldırıya ramak kala bu pozisyona gelen kuyruk size sinir ve stresin habercisi olabilir.

 • Kuyruğunu Seğirtiyorsa

Hem heyecanını hem de endişesini aynı anda yaşadığı bir psikolojik kaosu sembolize eder.

 • Ağız Yalamak

Kediler ağzının etrafını dilleriyle yalamaya başlayabilir. Bu hareket onların endişelendiği ve kaygılı olduğunu gösterir. Bunu ekstradan kuyruk seğirtme ile bir arada yapıyorsa bir durumdan dolayı içinde dizginleyemediği korkularıyla yüzleşiyordur.

 • Yüzü Koklama

Bunu genelde size yapmasa da sık gelen misafirlerinize yapabilir. Yüzlerine doğru yaklaşarak koklaması onun kokusunu daha net alabilmesini sağlar. Böylece tanıyarak zararsız biri olduğunu ve onunla oyun oynama potansiyeli olabileceğini algılar.

 • Eğik Kulaklar

Kulaklarının geriye doğru yatmış olması birçok anlam ifade edebilir. Endişe ve korkunun yanında saldırmadan önce bu pozisyonda görüldüğü olabilmektedir. Fakat iyi bir hissiyat olmadığı garantidir.

 • Açılmış Göz Bebekleri

Her zamankinden daha büyük göz bebekleri dikkatinizi çekiyorsa iki sebebi olabilir. Sizi ya da başkasını gördüğü için heyecanlanmıştır. Aynı şekilde heyecan yerine size ya da gördüğü kişiye saldırmak üzere olabilir. Oyun isteği aynı anda varsa olumlu yönde bir psikolojiye bürünmüştür.

 • Sürtünme

Kedilerin hemen hepsinde sabit olan bir özellik olarak kendilerini bir yere sürtünürler. Sevinçten ya da mutluluktan kaynaklanan bir göstergedir. Sahiplenme anlamı taşır. Eğer bir kedi size gelip sürtünüyorsa size ısınmış ve sizi arkadaşı olarak görmeye başlamıştır.

 • Islak Burun

Burnunu ıslatarak öpme eğilimine gidiyorsa ilgi istediğini açıkça vücut diliyle gösteriyor demektir.

 • Başını Vurma

Bir anda gelip vücudunuza ya da kolunuza başının üst kısmını vuruyorsa bu durum oyun oynayabileceğini belirtir. Yani sizinle arkadaş olmak, ona ilgi göstermenizi istediği anlamını çıkarmak mümkün.

 • Göz Kırpmaları

Eğer yavaş yavaş gözlerini açıp kapatıyorsa karşı tarafta bulunan insana ya da diğer hayvana karşı ilgi gösterdiğini belli ediyordur.

Kedilerin Çıkardıkları Sesler Ne Anlama Geliyor?

Aslında kedilerin çıkardıkları sesleri belirgin bir ölçüde sınıflandırmak yanlıştır. Birçok farklı ses türü çıkarabildikleri gibi aynı zamanda belirgin olanların bazı anlamları vardır.

 • Kısa Süren Miyavlama

Çoğunlukla insanlar için çevrilirse ‘ne yapıyorsun?’ sorusuyla eş değer tutulabilir.

 • Orta Tonda Miyavlama

Sizden bir istekte bulunacağı zaman bu ses tonunda bir miyavlama duyarsınız. Bir oyun isteği ya da sizden mama isteme durumu söz konusu olabilir. Bunu özür dilemek için kullandıkları da kanıtlanan kedi ifadeleri arasındadır.

 • Uzun Miyavlama

Size olan ilgisini, özlemini ve sadakatini gösteren bir ifadedir.

 • Mırrr

Ev kedilerinde mırr sesinin kaynağı memnuniyettir. Fakat her kedinin aynı standartlarda olmadığını varsaymak zorundayız. Sokak kedilerinde bu ses diş bileme ve karşıdakine göz dağı verme amaçlı kullanılabiliyor.

 • Düşük Tonda Mırravv

Şikâyet odaklı bir ifade biçimidir. Yemeği verilmediğinde, kumu temizlenmediğinde ya da oyun oynamak için yeterli ilgi görmediğinde duyabilirsiniz.

 • İsteksiz Tonda Mırravv

Şikâyetin bir üst noktasıdır ve size bir şeyleri belirtmenin derdindedir. Eve geç geldiğinizde yemek yemediğini hatırlatmak için bu tonda bir mırravv sesi çıkarır.

 • Yüksek Tonda Roaavv

Tamamıyla kızgınlığını ifade eder. Olası görünmeyen bir sonuç, kendisini etkileyen bir durum olduğunda duyabilirsiniz.

 • Tıkırtılar

Eğer bir oyuncağın, böceğin, başka bir hayvanın ya da avının peşindeyse tamamıyla tıkırtı sesi çıkararak bunu belli etmeye çalışır.

 • Tıss

Eğer yaklaşırsanız ne yapacağının belli olmayacağı bir psikolojik süreçte bu sesi duyarsınız. Uzak durmakta fayda olduğunu belirtmeliyiz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİN KUYRUK VE DURUŞLAR HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 9 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bizimkinin kuyruk hep dik maşallah:)

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 3. Gülşah Reply

  Yazi cok guzel di tesekkurler ama bu yaziyi okumasam da oglusumla konusrak anlastigimi biliyorum dum 🙂

 4. Merve Uçar Reply

  Bizimkide beni görünce dimdik yapıyor ama her kedimin yanındayken telefona bakamam o yüzden ezberlemek şart

 5. Nehir Reply

  Benim kızımın kulakları duymaz mavi göz kedilerde bir özellikmiş göz tema sı ile anlaşıyoruz bana bakışları ve hareketleriyle ne istediğini anlatabiliyor

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 7. Mustafa YÜKSEL Reply

  Bizim kız sevmediği şeyi görünce tissliyor. Ayak ısırmaya gelince kulakları yatık oluyor. Biraz sinirli yavru kediyiz

 8. Işıl Reply

  Son derece faydali bir yazı. Tesekkur ederim

  • Arzu Reply

   Benim 4tane kedim var anne Balkız yavru ponçik yavru atom yavru Elizabeth genelde korktuklarında ve heyecanlandıklarında göz bebekleri büyür anneleri Balkıza seslendiğimde genelde kısa miyavlama şeklinde cevap verir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.