Kediler

Kedilerle Kimler Uyuyabilir, Kimler Uyuyamaz

Kedilerle Uyuma Rehberi

Bir kedi sahibiyseniz ve kedinizle birlikte uyumak en önemli hobilerinizden biriyse şanslısınız. Keza kediler oldukça sıcak kanlı hayvanlar olup size olan bağlarını her fırsatta göstermektedirler. Doğal olarak kedinizle beraber yaşadığınız evde bazı bölümleri ortak kullanmak son derece mantıklı gelebilir. Fakat burada kendi yatağınızı kedinize açmadan önce bilmeniz gereken noktalar var. Bazen insanlar kediyle uyumak istediklerinde bunu gerçekleştirirler. Bilinçsizce yapılan bu işlemin kedinizde alışkanlık yaratması ve sonrasında sizin bunu yapmamanız ise psikolojik anlamda minik dostunuzu yıpratabilir.

Eğe kedinizle yatağınızı paylaşmak istiyorsanız belirgin şartları yerine getirmek durumundasınız. Eğer bu ortamı sağlamaya engel olan faktörler varsa kedinizi sizinle yatmaya asla ve asla alıştırmayın. Çünkü sonrasında siz tek yatmaya başladıktan sonra yokluğunu hissetmeyeceksiniz. Fakat o her zaman sizinle beraber yattığı anı tekrar geri isteyecektir.

Astım ve Solunum Rahatsızlığı Olan Kişiler Kediyle Yatabilir Mi?

Özellikle solunum rahatsızlıklarının tümünde hastalığın selameti açısından kedilerle çok fazla haşır neşir olunmaması önerilir. Bu bağlamda dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi teşhisi konulmuş bir rahatsızlıktır. Astım hastalarında nefes darlığına sebep olabilecek durumlar ortaya çıkabilir.

 • Kedi Alerjisi

Kedilere alerjiniz varsa ve bunu bilmiyorsanız kesinlikle kediyle aynı yatağı paylaşmayın. Bu sizin için tehlikeli bir uyku hali olacaktır.

 • Kedinizin Sağlığı

Kedilerde bit, pire, iç parazit ve dış parazit olmak üzere her an oluşabilecek rahatsızlıklar vardır. Bakımlı kedilerde bu durumu çok daha nadir görürüz. Fakat kedilerin bakımını aksatmadan yapıyorsanız ve bu bağlamda kedilerin tüylerinin arasında gözlemlemiyorsanız yatmak size bağlı bir seçim olacaktır. Bilmediğiniz bir cilt rahatsızlığı ya da parazit türü olmasına karşın veteriner kontrollerini aksatmamaya özen gösterin.

 • Kedilerin Gece Enerjisi

Enerjilerini yüksek noktalarda tutan kediler bilhassa geceleri uyku uyumazlar. Bulunduğu odadan sürekli olarak ses gelmesinin asli sebebi gündüz atamadıkları enerjidir. Geceleri ise ayakta olup sizi yatağınızda rahatsız edebilir. Özellikle uykunuz hafifse ve deliksiz bir uykuya ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle kedinizi yatağınıza almamanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer kedinizle beraber yatmakta ısrarcıysanız yatmadan evvel enerjisini harcayabileceği bir oyun oynamanız şarttır. Tabi burada serbest dolaşan ve enerjisini günlük aktiviteleriyle atan kedilerden bahsetmiyoruz.

 • Kedinizin Gece İhtiyaçları

Kediniz gece tuvalet ihtiyacıyla uyanabilir. Eğer odanızın kapısını kapalı tutar ve onun kumuna ulaşmasını engellerseniz haklı olarak istemeyeceğiniz bir noktaya ihtiyacını giderebilir. Bu durum tamamıyla sizin hatanız olacağından ötürü ona kızmaya hakkınız yok. Aynı şekilde mama ve su konusunda da erişebileceği bir noktaya bırakmanız önemlidir.

 • Yavru Kediyi Avutmak

Yavru kedilerin annesinden ayrılmış olması onun için acı bir tecrübedir. Bilhassa gece uyurken annesini hissetmek onun en büyük hakkıdır. Arayışı ise bu minvalde olur. Onun rahat hissetmesini sağlamak amacıyla kedinizin yattığı yere yakın bir noktaya gizlenmiş bir saat koyabilirsiniz. Saatin çıkaracağı tik tak seslerini annesi yanındaymış gibi algılayabilir. Aynı şekilde sıcak su torbasını yattığı yere bırakmanız bu hissiyatı güçlendirecektir. Kendinize alıştırmadan evvel bu tip çözümler üretmeniz ilerisi için daha iyi bir çözüm olacaktır.

Kedinizle Çocuğunuzun Uyuması

Kedilerle uyumak yetişkinler için çok büyük bir sorun olmayabilir. Fakat çocuğunuz ve özellikle bebeğiniz için büyük bir risk faktörü olacaktır. Günümüzde kediler geceleri oldukça faal hareketler sergileyebiliyorlar. Genel anlamda bakıldığında ise ortalama bir kedi cüssesinin 3 ile 6 kilo arasında değişken olduğunu görüyoruz. Olası bir yanlış yatış pozisyonunda bebeğinize ya da çocuğunuza uykuda zarar verebileceğinin bilincinde olmanız gerekiyor.

Doğal olarak çocuğunuz küçükse kediyle uyumak isteyebilir. Fakat bunu uygun bir dille anlatarak ona risk faktörlerinden bahsedebilirsiniz. Bebeğiniz içinse kesinlikle sakınmanız gereken bir güvenlik tedbiri olarak düşünülebilir.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLER İLE UYUMAK HAKKINDAKİ DENEYİMİNİZİ  YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 8 Comments

 1. sevinç bülgin Reply

  yavru sokak kedisi evlat edindim bilgilendime eniz şahane tşk

 2. Neşe Artunkal Reply

  Bizim kedilerimiz kapi acikken başımızın üzerine gelip orda yatıp uyurlardı fakat sabah oldumu da uyandirmak için ellerinden geleni yaparlardı bu yüzden bir süre kapı kapalı yatmaya özrn gösteriyoruz.

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı..teşekkürler

 4. Nurhayat Reply

  Kedilerle uyumak dünyanın en keyifli gecesi demek. Yazı çok güzeldi teşekkürler.

 5. Tuğçe tosun Reply

  Geceleri kedimi sakinleştiremiyorum, bütün bir gece boyu uyumuyor fakat saat 8den sonra uyku ihtiyacı oluyor sonra bekle ki uyansın.

 6. Gülşah Reply

  Oglusumla uyumak dunyadaki enelini guzel seylerden birisi hele de o huzur veren miriltisi yok mu hicbir seye degismem ❤

 7. Merve özdal Reply

  Ben hep oglusumla uyuyorum oda zaten uyumaktan baska bisey yapmaz 😀 genel olarak hep uyku halinde

 8. Rümeysa Reply

  Bizim kızlarımız la uyku problemimiz biri eşimin bas ucuna diğeri benim bacagimin üstünde yatması ve gece boyu onlar uyanmasin rahatsız olmasın diye kıpırdamadan yatıp sabah her yerimiz tutulmuş uyanma ile onlara bebek odası gibi oda hazırlamakla bitti 😥

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.